Průsvitné střechy
Chcete-li mít nad terasou, pergolou či altánem střechu, která propouští světlo, máte k dispozici několik osvědčených průsvitných krytin. Ty vydrží i pořádný nápor deště a sněhu.
Průsvitná střecha zvýší komfort venkovního posezení, ale také zajistí dostatek denního světla na práci, například nad přístřeškem pro zpracování palivového dřeva. Zároveň chrání před deštěm a umožní tak užívat zahradní stavby a přístavky i za deště.
Takovou střechu lze navíc poměrně snadno kombinovat s různými typy zastínění v podobě rohoží, rolet či látkových slunečních clon nebo lze intenzitu slunečního světla omezit použitím jiné než zcela čiré krytiny. K dispozici jsou i probarvené tabule, trapézy nebo role.
Střecha smotaná v roli
Nejlevnější, nejsnazší na pokládku a použitelné i pro střechy s minimálním sklonem jsou sklolaminátové vlnité role. Jde o krytinu ve snadno transportovatelných rolích v šířkách od jednoho do tří metrů. Délka role bývá až třicet metrů, ale zpravidla lze krytinu kupovat na míru po metrech. K dispozici je krytina čirá a téměř zcela průsvitná, ale i jemně probarvená verze.
Například krytina Guttagliss PES z polyesterové pryskyřice a nosné výztuže ze skelných vláken je v nabídce i v odstínu zelené, žluté či mléčně opálové. Podle výrobce se u krytiny můžete spolehnout na vysokou odolnost vůči UV záření, dlouholetou životnost a schopnost odolat běžnému krupobití. Stárnutí krytiny nemá vliv na její průsvitnost.
Role Guttagliss PES jsou vhodné na pergoly, pro prosvětlení stěn i střech, garážové stání či stavbu ochranných přístřešků. Krytina je k dispozici i ve formě desek. Role jsou jednodušší na montáž a úspornější díky tomu, že oproti deskám není třeba překládat okraje. Role se montují na rošt ze střešních latí na výrobcem předepsanou rozteč. Vlnovka se šroubuje pomocí vrutů s distančními podložkami.
Trapézové krytiny
Do jisté míry podobné vlastnosti, tedy schopnost propouštět světlo, minimální zatížení konstrukce, odolnost vůči běžnému působení polykarbonátové trapézové desky. Ty mohou lépe vyhovovat díky tomu, že nemají vlnitý obloukový profil. Vlny u trapézových desek mají lichoběžníkový „hranatý“ tvar a lépe se tedy hodí ke konstrukcím z trámků a hranolů na pergolách či zastřešených terasách. I tyto krytiny se prodávají v čirém či různě tónovaném provedení, často opatřenou i UV filtrem.
Trapézové desky jsou ideální pro střechy se sklonem kolem deseti stupňů, kotví se rovněž na latě pomocí vrutů a příslušných podložek a lze je, stejně jako další typy plastových střešních desek či rolí, snadno upravit na potřebný rozměr. Mohou mít hladký nebo strukturovaný povrch, přičemž povrchová úprava v podobě „krupičkové“ struktury lépe filtruje intenzivní sluneční svit.
Třeba trapézové desky z polykarbonátu Marlon CS 2UV mají sílu 0,8 mm a prodávají se v čiré nebo v průhledné kouřově hnědé barvě se zcela hladkým povrchem. Existují ve variantách Hobby a Profi, přičemž verze Hobby je vhodná pro nerozbitná zastřešení pergol a různých přístřešků. Verze Profi je masivnější a kompatibilní s trapézovými plechy.
Desky mají oboustranný 2UV filtr, který chrání materiál desek proti škodlivému vlivu slunečního záření a zabraňuje křehnutí krytiny. Obvyklá trvanlivost desek je zhruba dvacet let, snížit je může například velmi slunná či hodně větrná oblast nebo vyšší úroveň znečištění ovzduší.
Polykarbonátové desky
Mimořádně odolnou a trvanlivou variantu pokrytí průsvitných střech představují komůrkové nebo plné polykarbonátové desky. Podobně jako předchozí typy krytin jsou i polykarbonátové desky k dostání v různých tloušťkách, čiré i probarvené.
Desky kladou oproti jiným typům průsvitných krytin o něco náročnější na montáž a je nutné přesně dodržet předepsaný postup, aby byla zaručena dokonalá těsnost střechy. Montují se na latě pomocí spojovacích profilů a pro posílení stability a vodotěsnosti střechy se k montáži používají i přítlačné terčíky, těsnicí pásky či speciální silikon na polykarbonát.
Například rovné komůrkové desky Marlon ST z nabídky firmy Lanit Plast jsou dostupné v tloušťkách 4 až 55 mm, přičemž nejtenčí deska je dvoustěnná, zatímco nejtlustší je desetistěnná.
I v tomto případě je na výběr úplně čirá deska, opálová (mléčně bíle zabarvená) nebo bronzová kouřově hnědá barva. Desky z komůrkového polykarbonátu (v síle 4-16 mm) je možné za studena ohýbat do oblouku podle tvaru nosné konstrukce. Tak můžete docílit požadovaného nezvyklého tvaru střechy například u přístřešku nebo u zastřešení domovního vstupu.
Text: Richard Guryča
Foto: Martin Mašín, Martina Lžičařová, Marie Votavová a archiv firem