U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Prošlechtěné prvosenky
Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Ivan Dvořák
V dětských říkánkách nebo pohádkách otevírá jaro petrklíč (botanicky správně prvosenka jarní). Podobně se k jaru váže jíva respektive kočičky, které
se zjara nosí do kostela, ačkoliv před nimi vykvétají lýkovec a čemeřice.
Petrklíče patří mezi oblíbené jarní květy jak pro zahrádku, tak pro domov. Původní, nejslavnější petrklíč, tedy primule jarní (Primula veris), má žluté květy na dlouhé pevné stopce. Patří mezi léčivé rostliny. Kdyby se sbíraly jen květy, rozšíření druhu by to nijak nepoškozovalo. Bohužel mezi léčivé části patří i oddenek s kořeny, proto se porosty v době nárůstu popularity léčivých vlastností primule značně zdecimovaly. Pro zajímavost: výtažek z primule je v Solutanu, Tussilenu, rostlina je v čaji Species pectorales. Tento žlutý petrklíč se na záhonech obyčejně nepěstuje, nahrazuje ho nízká primule vykvétající přímo mezi listy – prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis). Je to domácí druh vhodný do vlhčího prostředí a byla z něho vyšlechtěna celá řada výrazně barevných odrůd, určených pro pěstování buď jen venku, nebo v bytě a následně i v zahradě. Předpěstované kvetoucí rostliny zakoupené v únoru nebo březnu necháme doma dokvést a pak je vysadíme ven, do volné půdy. Ne všechny jsou ale dostatečně odolné proti mrazu. Jejich odolnost klesá s velikostí květu a ovlivňuje ji také barva. Drobný květ a žlutá, bílá nebo modrá barva dávají větší naději na úspěch v dalším pěstování než oranžová či růžová.
Jinak doma, jinak venku
Doma se musíme o primulku starat. Vyžaduje teplotu pod 20 °C a stále vlhkou zem. Nesmí být ale podmáčená vodou, která by po zalití zůstávala v misce pod květináčem. Po 10 až 14 dnech přihnojíme běžným hnojivem na kvetoucí rostliny. Zdravá primulka s bohatou násadou květů a poupat vydrží zdobit déle než měsíc. Po odkvětu ji umístíme na chladnější místo, kde vyčká do doby, než ji vysadíme do zahrady.
Jen venku se pěstují mnohé další druhy petrklíčů od prvosenky nejmenší (okolo 2 cm výšky s jasně červenými květy) až po vlhkomilnou Primula vialii, vysokou přes 50 cm. Kouli květů na dlouhém stvolu má Primula denticulata. V březnu začínají nakvétat první, např. P. acaulis, P. elatior, v červenci a v srpnu poslední: P. vialii, P. bulleyana, P. florindae. To asi nejsou petrklíče otevírající jaro, ale léto nebo časný podzim. Nejsou všechny plně zimovzdorné, některé druhy přežívají jen pod vrstvou nastlaného listí, rašeliny, chvojí, nebo v chladném sklepě v květináči.
Snadné křížení
Mají-li primule spíše stinné, vlhčí stanoviště a rozptýlené světlo, rozrůstají se do koberců a zaplňují travní porosty listnatých hájů. Množí se dělením i semeny. Díky zvláštně uspořádanému květu a odlišné době zrání blizny a prašníků nemůže rostlina bez cizího opylení tvořit semena. Pokud máme na zahradě víc druhů kvetoucích v jednu dobu, mohou zde vzniknout ze semen rostlinky, které mají poněkud jiný růst a květ než mateřská rostlina.
Snadné křížitelnosti primulí využívají šlechtitelé. Hojné jsou odrůdy pestré s odstíny žluté, červené a fialové barvy se světlým okem. Abychom mohli být hrdí na něco českého mezi petrklíči, vězme, že v Průhonicích vznikla plně zimovzdorná, vitální, dobře se rozrůstající Primula pruhoniciana, úspěšný výsledek šlechtění více botanických druhů.
Primulky se používají hojně jako skalničky. Hodí se však víc do míst s vodou – potůčkem, jezírkem, na svahy otočené k východu nebo na sever. Tam mohou růst i mezi kameny. Na jižním či západním svahu zpravidla bez větší péče nevydrží. Vysadíme-li je do takových podmínek, musíme je pravidelně zalévat a na zimu zakrývat. I tak ale v tužších zimách přijdeme o velké části rozrostlých koberců. Zůstanou jen ty, které koření ve vyšší vrstvě zeminy mezi kameny.
Primula denticulata nebo-li primule zoubkatá vyniká kulovitým květenstvím
Zimovzdorná Primula pruhoniciana je vyšlechtěnou českou odrůdou
Prvosenka jarní roste na vlhkých místech luhů a hájů
Rychlené kvetoucí petrklíče se dají koupit již od ledna