Pronájem rekreační nemovitosti
Mít vedlejší příjem z pronájmu je jistě velmi příjemné, někdy se ale nemusí vyplatit. Třeba tehdy, když svoji chatu nebo chalupu pronajmete v nevhodnou dobu nebo nevhodnému nájemníkovi.
Dobře si přivydělat pronájmem a „nevstat přitom z gauče“ není v případě pronájmu zase tak úplně snadné a bez rizik. Nejdříve je nutné si ujasnit, jak chatu nebo chalupu pronajmout a k jakému účelu je vlastně vhodná.
Pokud má chalupa status rodinného domu, můžete ji pronajmout na rok, dva či déle k trvalému bydlení, jde-li o rekreační nemovitost, v níž se trvale žít nedá, pak ji lze pronajímat pouze k rekreaci. Když má chalupa hezkou polohu, je v horách, na samotě u lesa, u rybníka, v turisticky zajímavé lokalitě, o zájemce určitě nebude nouze.
Sami nebo přes agenturu
Ať už se rozhodnete pro kteroukoli variantu, je zapotřebí udělat první krok a tím je zajít do pojišťovny a nemovitost dobře pojistit proti všem rizikům. Při vlastním pronájmu se připravte na to, že vás vlastní iniciativa bude stát hodně sil a energie, možná i zklamání, pouze na vás bude totiž ležet veškerá starost s pronájmem, se smlouvami a vůbec s potřebnými úředními úkony, ale i s nájemníky. Na straně druhé zase za administrativní služby neutratíte.
Druhá varianta, tedy přes agenturu, je bezesporu pohodlnější a jistější. Přece jenom jednáte s profesionály, kteří už nějakou tu smlouvu psali. Uzavření zprostředkovatelské smlouvy zařídí cestovní nebo jiná zprostředkovatelská agentura, která bude váš objekt nabízet v katalozích či na internetu. Ještě před zveřejněním nabídky vyplníte jako majitelé dotazník, v němž rekreační nemovitost detailně popíšete s tím, že pověřený pracovník ještě zhotoví fotodokumentaci objektu. S agenturou si pak domluvíte podmínky pronájmu. Zprostředkovatelská provize agentur se pohybuje kolem třiceti procent z vámi určené ceny.
Nepodceňte smlouvu
Pokud k pronajímání své chaty nebo chalupy zvolíte první variantu, musíte se především soustředit na správnou formulaci nájemní smlouvy, podle níž budete svůj rekreační objekt pronajímat. Nejste-li dostatečně právně vzdělaní, nespoléhejte na rady kamarádů nebo na internet a zajděte pro odbornou radu k právníkovi. Nájemní smlouva totiž musí obsahovat základní povinnosti nájemce i pronajímatele vycházející ze zákona, zejména ty, které budou pamatovat na nejrůznější nepříjemné situaci, jež dříve nebo později mohou nastat a budete je muset řešit.
Berte také v úvahu, zda jste ochotni cizím lidem pronajímat i zařizovací předměty chaty, tedy elektrospotřebiče, nádobí nebo ložní prádlo, a počítejte s tím, že je nájemce nebo nájemci časem opotřebují nebo rozbijí. I to je třeba zahrnout do smlouvy, stejně tak úhradu nákladů za spotřebovanou vodu, elektřinu, plyn nebo jiné palivo, svoz odpadu, případně internet, televizní příjem atd.
Ve smlouvě by mělo být také uvedeno, odkdy dokdy chcete objekt pronajímat, dále domluvené ceny, výpovědní lhůta a všeobecné podmínky k pronájmu hostů. Předem si ve smlouvě stanovte i úklid, zda si chalupu či chatu vygruntujete po odjezdu hostů sami, nebo vám ji hosté předají uklizenou.
Neméně důležité je si při předání objektu hostům vzít vratnou kauci ve výši, kterou předem ve smlouvě stanovíte. Pokud po předání zjistíte, že hosté způsobili nějakou škodu, strhněte jim ji z kauce. Maximální výše jsou obvykle tři tisíce korun.
Ve smlouvě můžete stanovit celkovou kapacitu osob v pronajímaném objektu a omezit i zvířata nájemců. Zda je povolíte, nebo ne, je jen na vás. Za psy můžete požadovat poplatek až tři sta korun na týden.
Jak nastavit cenu
K určení ceny pronájmu je rozhodující velikost objektu, počet lůžek, vybavenost, atraktivita dané oblasti a ceny za energie a vodu. Pokud máte k dispozici ve své rekreační nemovitosti například deset lůžek, můžete si účtovat dvojnásobek než pro čtyři či pět osob. Máte-li chatu nebo chalupu vybavenou drahým nábytkem, drahou elektronikou či spotřebiči můžete se s cenou pohybovat v určitém rozmezí patnácti procent z celkové ceny.
Cena za pronájem chaty v italských Alpách bude samozřejmě úplně jiná než cena za chatu v Polabí, ovšem i v rámci republiky existují v cenách pronájmů poměrně značné výkyvy. Jestliže máte v okolí své nemovitosti nějaký turistický tahák, můžete klidně cenu nadsadit. Na druhé straně, pokud můžete nabídnout pohled na les, byť nádherný, nejbližší obchod je vzdálen pět kilometrů a koupání deset kilometrů, pak s vysokou cenou nemůžete počítat. Nájemníky musíte získat jen tou nižší.
Nemůžete zapomínat ani na inkaso. Očekávejte, že spotřeba vašich nájemníků bude představovat třicet až sedmdesát procent jejich běžné spotřeby, kdyby v nemovitosti žili trvale. Úvaha vychází z předpokladu, že nájemníci nebudou každý den vařit, prát nebo používat často všechny kuchyňské elektrické spotřebiče.
Než se pevně rozhodnete
Zda ano, či ne, nejlépe rozhodne odpověď na otázku, proč by k vám měli lidé vlastně na rekreační pobyty jezdit. Co je přitáhne, co lokalita nabízí, máte v blízkosti hory, jezera, lázně, památky nebo poskytujete v uvozovkách jenom hezkou přírodu a ticho? Všechno má své zastánce, v současné době jsou všechny vyjmenované lokality v kurzu, lidé je rádi vyhledávají.
A ještě k samotnému objektu chaty nebo chalupy. Dům musí, jednoduše řečeno, dobře vypadat, a to jak v interiéru, tak zvenčí. Vybavení rozhodně nemusí být nejmodernější, to ani nikdo nečeká, mělo by ale být vkusné, čisté a praktické. Objekt musí potenciálního nájemce na první pohled zaujmout. Fotografie musí co nejpřesněji představit nejen objekt samotný, ale také jeho blízké i vzdálené okolí.
Důležité samozřejmosti
Aby byla nemovitost obyvatelný, je třeba zajistit přísun pitné vody (vězte, že studna na zahradě opravdu není dostačující), dále elektrický proud a topení. Ale to není všechno. Nejen mladší hosté, ale dnes už i starší generace, může vyžadovat internet, proto si do svého rekreačního objektu nechte zavést jeho dostatečně rychlé připojení.
Nezapomeňte na daně
Peníze, které získáte za pronájem, musíte danit. Sazba je patnáct procent, přičemž zisk z pronájmu uvedete v daňovém přiznání.
Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock