Prodloužené ruce

Při svých výjezdech na chatu či chalupu často nevíme, kde dřív začít. Potřebovali bychom deset rukou, ale jistou pomoc přinesou i ty prodloužené v podobě teleskopického náčiní.

Po otevření branky začíná dilema, zda se vrhnout na údržbu rekreačního příbytku, nebo jít usměrnit zahradu v nekontrolovaném bujení. Mnoho víkendů tak budeme stříhat a prořezávat jako o život. Často to s sebou nese práci ve výškách anebo problém, jak ze země dosáhnout na tenké koncové větvičky a šlahouny. Užitečným pomocníkem se tu stává nářadí s teleskopickými rukojeťmi nebo násadou, které nám umožní stříhat a řezat v různých výškových úrovních přesně podle potřeby.
Teleskopická nebo prodloužená násada tvoří základ stále oblíbenějších kombi systémů s vyměnitelnými nástavci, které se k ní připevňují rychloupínacími spojkami. Výhoda tohoto nářadí spočívá primárně v jeho skladnosti. Jedinou násadu můžeme využít pro nářadí určené pro domácí úklid, údržbu stavby i zahradnické práce.

S teleskopickou násadou
můžeme mýt okna ruční
stěrkou nebo akumulátorovým
čističem (Kärcher/Kasa.cz)

Hurá na okna

Jednou z důležitých úklidových činností je mytí oken. Na běžná okna většinou dosáhneme ze štokrlete nebo domácích schůdků, tedy pokud jsme plně mobilní a netrpíme závratěmi, které často přicházejí s věkem. Tehdy oceníme mycí stěrku na dlouhé násadě. Plné využití najde u střešních oken a zimních zahrad. Na pomoc si ji můžeme vzít také do zahrady, kde si o umytí říkají plochy skleníku. Dlouhá násada se nám může stát i účinnou zbraní při likvidaci pavučin.

S akumulátorovou pilkou lze
pohodlněji uříznout silnější větve
(for_q/Hornbach)

Vymetáme podzim

A na řadě jsou venkovní plochy. Delší násada pomůže i vysokým lidem zamést a vyčistit spáry v dlažbě bez zbytečného ohýbání. Poté stačí vyměnit nástavec za ten na čištění okapů a vymést z nich všechno napadané listí, jehličí či mech, který sklouzl ze střechy během dešťů. Tuto práci si můžeme ulehčit okapovými sítěmi, které zadrží velké listy, ale stejně bychom jednou za čas měli okapy projet kartáčem, protože na jejich dně se usadí prach a v něm i semínka náletových rostlin, které by brzy okapy zneprůchodnily.

Čistič okapů se šikovnou
kombinací kartáče a škrabky
(Fiskars)

Přistřiháváme křidélka

Největší pomoci se od teleskopického nářadí dočkáme v zahradě, kde si o prořez a sestřih říkají ovocné i okrasné dřeviny. Na staré dřevo si vezmeme pákové teleskopické nůžky s převodem nebo akumulátorovou pilku na dlouhé násadě. Větve o menším průměru zvládneme ve výšce uříznout i ruční prořezávací pilkou opět na teleskopické násadě.
Na slabší nové výhony postačí lehčí verze nůžek, s níž se dá pracovat déle, aniž by nás bolely ruce. Některé typy nůžek jsou jednoruční, ovládání mají řešeno různými způsoby na konci násady. Buď jsou zde dvě rukojeti jako u ručních zahradnických nůžek, nebo čepele secvaknou po popotažení koncové části násady, posuvného prstence na násadě apod. Podle typu nářadí dosahuje násada po vytažení zpravidla délky mezi 2 až 6 metry.
Teleskopické rukojeti nebo násadu oceníme rovněž při tvarování vyššího živého plotu nebo jednotlivých okrasných dřevin. I u tohoto nářadí máme na výběr mezi mechanickým a akumulátorovým.

Zakončení teleskopické násady nůžek pákovými rukojeťmi
umožňuje střih jednou rukou (Fiskars)

Čas sklizně

Teleskopické nářadí, zejména samotné násady, nebude zahálet ani na podzim. Kromě nejnutnějších zástřihů dřevin a popínavek je využijeme se speciálním nástavcem také při česání ovoce. Česáček má podobu zubatého kroužku se sáčkem, do kterého utržený plod spadne. Také ke spadanému ovoci se už není třeba ohýbat, stačí na dlouhou násadu připevnit rotující sběrač.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Prodloužené ruce

Uložit

Prodloužené ruce