Proč pořídit dítěti domácícho mazlíčka?

soužití dětí a domácích mazlíčků

I malé děti se mohou učit péči o domácího mazlíčka. Foto: Shutterstock

V téměř každé rodině přijde chvíle, kdy dítko zatouží po zvířecím kamarádovi. Než začnete hledat argumenty, proč ho ratolesti nepořizovat, přečtěte si, jak pozitivní vliv může mít nejen na ni.

Psychologické a sociální výhody soužití dětí a zvířat

Psi, kočky i další zvířata přispívají zásadní měrou ke zdravému emočnímu vývoji dítěte. V průběhu dětství se totiž rozvíjejí základní psychologické, ale i sociální aspekty života, jako je získání sebedůvěry, pocitu odpovědnosti a empatie k ostatním. S utvářením všech těchto schopností může zvířecí kamarád pomoci.
Funguje-li vše správně, zvíře se postupně zařadí do rodiny jako rovnocenný člen. Umí si získat pozornost, tu milou, když si chce hrát nebo jen svou bezprostředností mláděte, ale i tu méně příjemnou, když zlobí a potřebuje vychovat, což se stává společným zájmem všech členů domácnosti. Tím je přirozeně vede k trávení více času společně, což je velký přínos v dnešním hektickém světě.

Jak zvířata podporují emoční vývoj dětí

Stačí chvíli sledovat interakci mezi dítětem a zvířetem a uvidíte, jak se človíček prakticky a nenásilně učí způsobům komunikace, ohleduplnosti, starostlivosti, které zúročí v celém životě. Zároveň se děti hraním a péčí o domácí mazlíčky stávají spokojenější. Mají při sobě kamaráda v dobrém i ve zlém, důvěrníka, jenž jim poskytne emoční podporu, když se na ně rodiče zlobí, když nevyhrají sportovní zápas, rozhádají se se spolužákem apod. Dětem se tak otevírá nový svět fantazie, lásky a soudržnosti.

soužití dítěte se zvířetem

Zvíře je pro dítě parťákem, který nezklame. Foto: Shutterstock

Odpovědnost a dospělost: Jak péče o zvíře formuje děti

Současně starostí o zvíře získává dítě pocit důležitosti, odpovědnosti, obdobný, jako mají rodiče ve vztahu k němu, tudíž se cítí i dospělejší. Naučí se chápat, jaké to je, když je na něm někdo závislý, že kromě zábavy s sebou nese vlastnění živého tvora i jisté nepohodlí, kdy musí upřednostnit jeho potřeby před svým pohodlím, neboť zvířátko potřebuje dostat najíst, pes vyvenčit za každého počasí, kočka pravidelně vyčistit toaletu apod. Zejména introvertům pomůže pes překonávat sociální bariéry, protože při procházce je běžné, že se pejskaři, ale i cizí lidé včetně dětí, které pejsek zaujme, s nimi dají do řeči. Pro kamarády, již zvířátko doma mít nemohou, se malý majitel stává atraktivní a stoupá na společenském žebříčku.

Tipy pro zodpovědný výběr domácího mazlíčka

  • Nenechte se hned zviklat úpěnlivými prosbami, dejte přání čas, abyste viděli, že nešlo o chvilkové nadšení.
  • Vybírejte zvíře nebo plemeno vhodné k věku dítěte i chodu vaší domácnosti.
  • Nezapomeňte, že péče bude primárně na vás, nelze dítěti říct: „Chtěl jsi zvíře, tak se starej!“

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Proč pořídit dítěti domácícho mazlíčka?