Probuzená zahrada

Rubrika: Zahrada

Znáte rčení o vstávání z postele správnou nohou? Ať je to pro někoho pravá, pro jiného levá, ovlivní nás to na celý den. A se zahradou je to podobné. Pokud se probouzí do zanedbaného stavu, nemůžeme od ní v začátku sezony čekat zázraky.

 

Elektrický vertikutátor Gardena EVC 1000

 

Pokud zahradě zjara věnujeme náležitou péči, bohatě se nám odmění nejen krásným vzhledem, ale i správným fungováním.

 

Ruční kultivátor Fiskars

Zahrada okrasná
Zjednodušeně řečeno termín okrasná zahrada zahrnuje vše, co nepěstujeme pro užitek kulinářský či technický, ale jen pro potěchu oka. Největší rozlohu zabírá většinou trávník. Měli bychom se mu věnovat hned, jak teploty přestanou pravidelně klesat pod bod mrazu. Se sněhem si letos hlavu lámat nemusíme, ale jinak musí být pochopitelně zcela roztátý a půda dostatečně vyschlá.
V první řadě bychom z trávníku měli odstranit vše, co do něj nepatří. Hodně práce si ušetří ten, kdo nevynechal podzimní péči včetně vertikutace. Ta by se měla provádět i na jaře, počkáme s ní ale na teplejší a sušší období, které přichází na přelomu března a dubna. Do té doby ale můžeme travní koberec hráběmi vyčistit od listí a větviček, jarní vertikutace se postará o zbytky odumřelé trávy, odstraní mech a částečně i plevel.
Ještě před tím, než se pustíme do vertikutace a sekání trávníku, musíme srovnat se zemí případné krtince, kterých po teplé zimě bývá požehnaně. K tomu jsou nejlepší ocelové hrábě, kterými hromádku rozhrabeme do co největší plochy, aby nevznikly ostrůvky udusané hlíny.
Záhony a skalky s okrasnými rostlinami zbavíme plevelu. Jde to i bez použití chemie, k dispozici je spousta nářadí pro mechanické odstraňování plevelu. Vedle klasických vyrývačů kořínků a motyček jsou to i moderní vytrhávače plevele, díky kterým se při úpravě trávníku nemusíme ani ohýbat, natož lézt po kolenou.

 

Kombinovaná zahradní motyčka Gardena

 

Zahrada užitková
Podobné zásady jako pro okrasnou zahradu platí i pro záhony s plodinami. Důležité je především důkladné prokypření, které je nutné dělat až po úplném rozmrznutí půdy. Námahu si opět ušetří ten, kdo větší rytí udělal už na podzim, protože část práce za něj udělal mráz, který roztrhal větší hroudy zeminy. Pro kultivaci záhonů používáme rýče, motyčky, případně malé kultivátory, existují také kombinované nástroje.
Mechanizaci používáme při zakládání či celkové obnově záhonů, plochy s trvalkami musíme provzdušňovat tak, abychom nepoškodily rostliny. Pozor dáváme na nadzemní část, ale i na kořeny. Ideální jsou rycí vidle, protože jsou lehčí a do země zajíždějí snadněji než rýč, navíc snižují riziko poškození kořenů.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

Probuzená zahrada