U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
PRO RANĚJŠÍ sklizeň zeleniny
Kategorie: Zahrada | Autor: rb
Pokud jste si ještě nepostavili skleníček, anebo se vám vzhledem k tomu, že nemůžete při svých víkendových návštěvách pravidelně zalévat, ani nevyplatí, máme pro vás několik typů, jak přece jen ochránit zeleninu před nepřízní počasí a urychlit její sklizeň. Pomiňme i klasická pařeniště, v nichž lze vytvořit dobré podmínky pro rané sklizně ředkvičky, salátu, kedlubny a karotky (v létě se pak odkryté výborně hodí pro celer, okurky, tykve a později například pekingské zelí či hlávkovou čekanku) a věnujme se záhonům. I na nich lze vytvořit podmínky pro rané sklizně.
Fóliové tunely
Šikovný kutil si jistě dovede z vhodného drátu vytvořit oblouky jako základ pro nízké plastové kryty (lze je dnes také zakoupit v hobby prodejnách; jde o sestavu skládající se z kostry tunýlků z tvrzeného plastu a děrované fólie 3,5 m dlouhé a 1 m široké, to vše za 280 Kč). Fólii natáhneme vždy přes několik prutů a na obou stranách zatížíme nebo zahrneme do země. Provzdušňují se při občasném zalévání. Do tunýlků nejprve vyséváme do dobře připravené půdy nízko rostoucí chladumilné druhy, jako jsou ředkvička, řeřicha, kedluben, salát, vodnice a karotka. Lze v nich podstatně urychlit i jarní vývoj natí – petržele, zimní cibule, polníčku. Posléze do nich lze umístit sazenice okurek, cukety, melounu a kukuřice, čímž podstatně urychlíme jejich sklizeň. Když se oteplí a zelenina vyroste, fólie se podélně sroluje na jednu stranu. Rostliny se pak mohou volně rozrůstat a opylovat.
Mulčování se vyplatí
Pokud nezvládneme výrobu krytů, může nám pomoci i perforovaná fólie nebo netkaná textilie, položené naplocho na záhony oseté nebo osázené nízkými zeleninami: ředkvičkou, ředkví, salátem, kedlubnou. Chrání je i před hmyzími škůdci. Speciální zahradní fólie může také ovlivnit ranost a výši výnosu teplomilných druhů zeleniny. Nahrazuje většinou tradiční materiály, jako byl slamnatý hnůj, papír, rašelina nebo posečená tráva, používané dříve pro nastýlání neboli mulčování (trávu však lze při častějším sekání trávníků jednoduše na záhony rozhodit). Fólie položená na jaře na povrch záhonu půdu prohřeje a umožní dřívější výsev a výsadbu zeleniny. Semena nebo rostliny sázíme do otvorů fólie (prostřižených křížem nůžkami nebo proříznutými nožem) nebo do mezer mezi jejími pruhy. Velmi příznivě tím ovlivníme vývoj teplomilných rostlin – melounu, okurky, tykve, kukuřice, rajčat, ale i raných brambor po celou jejich vegetaci. Fólie výrazně snižuje odpařování vody z půdy, takže lépe hospodaříme s vláhou a nemusíme tak často zalévat. Zabraňuje též jejímu slévání, udržuje drobtovitou strukturu a zvyšuje činnost půdních mikroorganizmů. Příznivé vlhkostní a teplotní podmínky pod fólií však někdy mohou v těžších půdách podporovat vznik plísní. Nastýlání průsvitnou fólií, kterou proniká sluneční záření, vede k výraznějšímu oteplení půdy než použití černé fólie (zvyšuje teplotu půdního povrchu až o 5 °C). Tmavá však lépe zabraňuje růstu plevelů. Pod průsvitnou fólií sice plevel zpočátku bujně roste, později však jej vyšší teploty pod polyetylenovým krytem potlačí nebo zcela spálí. K nastýlání se používají fólie o tloušťce 0,03 až 0,05 milimetru. Pokládáme je buď mezi řádky zeleniny co nejtěsněji k rostlinám, nebo častěji na celou šířku záhonu, a to ještě před jejich vysazením.
A co hrůbkování?
Nahrnování půdy k rostlinám čili hrůbkování se vyplatí u rostlin, které mělce koření a je obava, aby se při deštivém a větrném počasí nevyvrátily. Zahrnutá část zpravidla zakoření a mohutnější systém kořenů může čerpat z půdy více vláhy a živin. Svědčí zejména rajčatům, okurkám, cukrové kukuřici a bramborám. Nepřihrnujeme zeleniny, které nesnášejí hlubokou výsadbu, jako jsou například bulvový celer, cibule, kedlubny a salát. Hrůbkování je také jeden ze způsobů bělení (etiolování) některých zelenin, protože nahrnutím půdy zabraňujeme přístupu světla k rostlinám. Vybělené části jsou pak jemnější, křehčí a chutnější. Půdu nahrnujeme hlavně k póru, řapíkatému celeru a chřestu.