Pro přírodní vzhled dřeva
Nátěrů, které chrání povrch dřev a nezakryjí jeho přirozenou krásu, existuje celá řada. Vybrat je můžete i podle toho, zda trváte na maximálním podílu přírodních složek, nebo se smíříte s chemií.
Do extrému dovedený požadavek na zachování přírodního vzhledu dřeva v exteriéru znamená vystavit dřevěný povrch působení povětrnostních podmínek a veškerých dalších vlivů, aniž byste ho chránili jakýmkoli nátěrem. Není to vyloučené a řada současných architektů takto s dřevěnými fasádami či konstrukcemi pracuje záměrně. Výsledkem je postupně stále více zašedlá charakteristická patina, která připomíná třeba staré stodoly a či letitá a pěkně opršelá vrata.
Je třeba vybrat dřevo, které přirozenému stárnutí dobře odolává. Pro fasády to bývá zejména modřín, borovice, ale i vybrané odrůdy smrku, případně i některé exotické dřeviny. A je nutné se smířit s tím, že původní teple žlutooranžový či hnědý odstín postupně „vyšisuje,“ tmavne a ztrácí i kresbu. Přichází tedy o to, co si na něm řada lidí cení. Chcete-li typické atributy dřeva uchovat co nejdéle, je nutné opatřit jeho povrch nátěrem.
Olejové lazury
Pro zachování přírodního vzhledu dřeva je samozřejmě nutné volit bezbarvé, případně pouze jemně tónované nátěry, které mohou rozmanitost kresby i přirozené barevné škály ještě o něco zdůraznit. Upřednostníte-li při natírání povrchu dřeva zejména trvanlivost nátěru, snadnou dostupnost nátěrových hmot v různých odstínech a možnost opravovat či obnovovat natřený povrch i po několika letech stejným typem a odstínem, vyplatí se sáhnout po některé ze zavedených značek olejových lazur. Tyto výrobky na bázi rozpouštědel vám umožní opatřit dřevo tenkou, ale velmi pevnou ochrannou vrstvou a zároveň pronikají do struktury dřeva tak, aby ho chránily před působením povětrnostních podmínek do dostatečné hloubky.
Z nátěrů tohoto typu je zpravidla lepší volit tenkovrstvé varianty lazur a lazurovacích laků, protože ty pronikají hlouběji do dřeva a nevytvářejí na jeho povrchu silnou vrstvu, která je po čase náchylnější k olupování.
Řada chatařů a chalupářů se léta vrací k oblíbenému Luxolu Originál, což je matná tenkovrstvá lazura s ochranou proti povětrnostním vlivům a UV záření. Dostupná je v současné době v patnácti odstínech ve škále od téměř zcela bezbarvé až po výrazně ztmavující palisandr či ořech nebo s odstíny do červena, zelena či oranžova. Lazurovací charakter však vždy ponechává dostatečně transparentní kresbu dřeva. Podle výrobce se receptura Luxolu Originál vyznačuje zvýšenou vodoodpudivostí, vysokou přilnavostí dalšího nátěru, mechanickou odolnost a také hlubokou penetraci.
Na bázi rozpouštědel (tzn. ne ředitelná vodou) je i penetrační jednovrstvá Colorlak Profi olejová lazura O1020 s vysokou sušinou, což znamená koncentrovaný obsah pevných látek. Ten podle výrobce zajišťuje nejen hlubokou penetraci do dřeva již při nanesení pouze jediné vrstvy, ale i vynikající odolnost proti povětrnosti. Lazura je určena k nátěrům dřeva, dřevovláknitých desek a podobných porézních materiálů na bázi dřeva, pro exteriérové i interiérové použití.
Vodou ředitelné lazury
Vysoká odolnost a trvanlivost lazur na rozpouštědlové bázi je vykoupena jejich delším zasycháním, o něco náročnější aplikací a také nutností mít k dispozici ředidlo pro vymývání štětců a dalších pomůcek. I kvůli rychlému zasychání a méně „chemickému“ dojmu proto řada lidí upřednostňuje vodou ředitelné akrylátové lazury. Mezi nimi lze vybírat z tenkovrstvých či silnovrstvých variant, volit lesk, polomat či mat a tónovat dřevo různými odstíny.
Typickým příkladem vodou ředitelné tenkovrstvé lazury na dřevo s tradiční značkou je například Balakryl Dixol. Je dostupný v osmi odstínech včetně bezbarvé varianty a oblíbené borovice, dubu, mahagonu, ořechu či palisandru a výrobce u něj uvádí tříletou trvanlivost i atest pro použití nátěru na dětské hračky. Bez obav tedy můžete Dixol použít třeba i na dřevěné konstrukce houpačky, pískoviště či dětského hřiště.
Díky oblibě vodou ředitelných lazur je v nich na trhu obrovský výběr a odstíny i vlastnosti těchto nátěrových hmot od různých výrobců jsou velmi podobné. Zvolíte-li některý z nejčastěji používaných odstínů blízkých přirozené barvě dřeva, můžete se celkem spolehnout na to, že vždy při potřebě obnovy nátěru seženete nějakou odpovídající alternativu. U vodou ředitelných lazur je však třeba počítat s tím, že budete nátěr obnovovat častěji než u rozpouštědlových nátěrových hmot.
Dobré rady
- Lazury se pro nátěry s požadavkem na zachování přírodního vzhledu dřeva používají nejčastěji, ale existují i jiné varianty. Zejména na podlahy se často používají i oleje nebo vosky, případně produkty kombinující tyto složky.
- Zajímavou variantou jsou i víceúčelové nátěry zahrnující funkci povrchové lazury, napouštědla pronikajícího hluboko do struktury dřeva a impregnace chránící dřevo i před škůdci. Mezi známé značky patří třeba Karbolineum Extra
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock