Pro milovníky kávy
I doma si můžeme připravit vynikající kávu. Stačí k tomu mít vhodné vybavení a chvíli zkoušet, co nám bude nejvíce vyhovovat – espresso, ristretto, caffé macchiato, cappuccino, caffé latté, flat white?
Chuť kávy ovlivňuje její odrůda, zpracování zrn, jejich upražení a uskladnění. Kupovat bychom měli kávu co nejčerstvěji upraženou a umlít ji těsně před použitím. Pro přípravu některých kávových nápojů poslouží i jednoduchá konvička, pro jiné můžeme zvolit kávovar.
Kávomlýnky
Pro umletí menšího množství kávy postačí ruční mlýnek, při větším množství se vyplatí elektrický. Měly by mít možnost nastavení různého stupně hrubosti mletí, již vyžadují odlišné způsoby přípravy nápoje. Hrubě mletá je vhodná na kávu spařovanou vodou s delším louhováním, velmi jemná na kávu spařenou párou s krátkým louhováním. Řada kávovarů má už mlýnek integrovaný.
Džezva, chemex, french press
Příprava silné turecké kávy v džezvě, malé měděné (dnes i nerezové) konvičce s dlouhou rukojetí, patří mezi nejstarší způsoby. Jde o pomalé a přerušované vaření velmi jemně mleté kávy s vodou, často s přidáním dalších ingrediencí jako koření, cukru, alkoholu apod.
Chemex je jednoduchou variantou pro získání dobré filtrované kávy. Do horní části baňaté skleněné konvice vložíme filtr, nasypeme do něj kávu a pomalu přeléváme horkou, ne přímo vařící vodou.
French press patří také mezi jednoduché metody, jejichž výsledkem je výborná káva. Do skleněné konvice válcovitého tvaru se dá velmi hrubě mletá káva, zalije se vodou kolem 95 °C a po 3 až 4 minutách louhování se lógr stlačí pístem se sítkem dolů a káva se hned servíruje. Podobně funguje aeropress, ale manipulace s ním je náročnější.
Konvička moka express
Tradiční hliníková konvička (bývá i z nerezu nebo kombinovaná s porcelánem) má tři části: spodní na vodu, střední sítko na kávu a vrchní na hotový nápoj. Postaví se na kamna a vařící voda projde kávou a zůstane v horní části. Vyrábí se v různých velikostech, existuje i v elektrické verzi. Podobně funguje vacuum pot podobající se laboratornímu přístroji.
Kávovar na překapávanou kávu
Horká voda protéká přes filtr s kávou a nápoj překape do spodní konvice. Výhodou je rychlá výroba většího množství kávy. Má jemnější chuť a aroma než silné espresso, oblíbená je k snídani nebo častějšímu popíjení přes den.
Pákový kávovar
Pákové kávovary vycházejí z profesionálních přístrojů – umletá káva se dává do páky, přes kterou prochází horká pára a louhuje kávu. Získáme tak silné espresso. Součástí je tryska s párou na výrobu mléčné pěny. Existují i pákové kávovary, u nichž se do páky vkládají takzvané pody – speciální polštářky z filtračního papíru, obsahující již umletou kávu.
Automatické a kapslové kávovary
Nabízejí hned několik druhů kávy včetně těch s mlékem. Ty špičkové uvaří kolem dvacítky druhů káv, i dva šálky současně. Zvolit si můžeme intenzitu, její množství, aroma, množství mléka, hustotu mléčné pěny, lze si uložit své oblíbené nastavení atd. Kávovary mohou mít zabudovaný mlýnek na kávu a dokážou vyrobit i mléčnou pěnu. Nádoba na mléko může být součástí (hůře se čistí) nebo je samostatná (i ve formě termosky či s vlastním chlazením), kávovar si mléko hadičkou nasaje. Nebo pomocí trysky s horkou párou si mléko v konvičce našleháme a pak nalijeme do kávy sami. Některé přístroje mají i plochu pro nahřátí šálků.
Kapslové kávovary jsou zárukou jednoduché přípravy různých druhů kávových nápojů. Stačí vložit kapsli, do nádržky nalít vodu, zapnout a za chvíli je šálek nápoje hotový.
Napěňovače mléka
Pokud náš přístroj umí jen černou kávu, můžeme si našlehat mléčnou pěnu s pomocí malého bateriového napěňovače nebo většího elektrického.
Velikost kávy
U kávových šálků a sklenic je odlišná jak jejich velikost, tak tvar, který má vliv na chuť nápoje při pití. Týká se to především káv s mlékem a mléčnou pěnou.
Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Heureka, MALL, Philips, Bella Rose, decoDoma, Tefal, Tescoma, Home&Cook, Bonami, Planeo Elektro