Pro hledače pokladů

Rubrika: Dílna

Pomohou vám odhalit rozvody elektrických kabelů či trubek ve stěnách nebo výstuže v betonu. Nebo také najít na zahradě poklad. Detektory kovů jsou účinnými pomocníky.

Použití detektoru kabelů se vyplatí například před vrtáním do stěny

Různé typy zařízení odhalující skryté kovové předměty fungují na poměrně jednoduchém principu odrážení elekromagnetických vln. Jedna cívka vysílá elektromagnetický signál a druhá část cívky ho zachycuje. Dostane-li se vysílanému signálu do „cesty“ něco kovového, zařízení se „rozladí“ a dá to najevo buď změnou tónu (v případě analogového detektoru), nebo grafickým výstupem na displeji (v případě digitálního detektoru).

Lehký detektor kabelů Bosch PMD 10

Různé typy přístrojů pak dokážou vyhodnotit i velikost, tvar, složení materiálu nebo hloubku uložení zachyceného předmětu. Takový princip fungování skýtá široké možnosti využití.

U detektorů, určených pro stavebnictví (jsou to obvykle jednoduché, cenově dostupné přístroje, označované spíše jako detektory kabelů) je to především jejich schopnost odhalit skryté rozvody inženýrských sítí a zabránit jejich nechtěnému poškození při vrtání nebo bourání. Detektory pro stavebnictví jsou uzpůsobeny tak, aby nereagovaly na příliš drobné jednotlivé předměty.

Podobné je to i u klasických detektorů, určených pro potřeby armády. Vojáci je využívají nejčastěji pro vyhledávání min či jivání ných typů skrytých výbušnin a pracují proto rovněž s přístroji, reagujícími na předměty určité velikosti.

U digitálních detektorů můžete zvolit velikost hledaného předmětu

Na stejném principu fungují i bezpečnostní detektory, s nimiž se můžete setkat například na letištích nebo některých úřadech. Mohou být statické i přenosné a slouží především k vyhledávání zbraní nebo jiných potenciálně nebezpečných kovových předmětů.

Pro hledače pokladů

Nejširší škála nabídky ovšem existuje u přístrojů určených pro lokalizaci větších i menších kovových předmětů pod zemí. Takové detektory používají profesionální i amatérští archeologové, hledači militárií nebo lovci ztracených šperků (specifická profese, rozšířená například na plážích v přímořských oblastech).

Hledat můžete skoro všude, kopat ovšem zdaleka ne

Vzhledem k poměrně benevolentním českým zákonům existuje velké množství hledačů pokladů (mincí, pozůstatků zbraní, munice, kovových součástí uniforem), kteří se této činnosti věnují s mimořádným nasazením a někteří z nich dokonce dokázali proměnit toto zvláštní hobby ve výnosný zdroj příjmů.

Na rozdíl od jiných zemí není použíse detektorů v Česku nějak zásadně omezováno, hledat můžete v podstatě kdekoli. Ne všude ovšem můžete kopat a odnášet případné nalezené předměty. Na to se už samozřejmě celá řada zákonných omezení vztahuje. Hodláte-li tedy vyzkoušet štěstí amatérského archeologa či hledače pokladů, vyplatí se zjistit si nejdříve všechny dostupné informace. Hodně jich najdete třeba na internetových diskusních fórech, kam přispívají zkušení hledači.

Potřebujete detektor?

Může však být detektor kovů přínosný zrovna pro chataře a chalupáře? V mnoha ohledech jistě ano. Detektory pro stavebnictví (včetně těch, které odhalí ve zdech i dřevo) vyplatí mít mezi dílenským nářadím pro spoustu praktických případů. Ceny těchto přístrojů začínají na pěti stech korunách, najdete je v nabídce renomovaných výrobců dílenského nářadí a nezaberou ani příliš mnoho místa.

Detektory pro stavebnictví odhalí v konstrukcích i dřevo

Využití speciálních „hledačských“ detektorů je už však třeba zvažovat pečlivěji. Kvalitní přístroj představuje nemalou investici, levný detektor má zase omezené možnosti. Vlastníte-li starou chalupu a toužíte jen po jednorázovém prozkoumání interiérů nebo i dvora a zahrady, můžete si detektor i půjčit.

Při úvaze o zakoupení takového přístroje pak existuje několik kritérií výběru. Nejlevnější analogové detektory typu „zapni a jdi“ pracují na zmíněném principu zvukové signalizace. Hledači poskytnou pouze informaci o tom, že narazil na kovový předmět. Mezi jejich výhody patří cena a také hmotnost, proto jsou vyspělejší typy analogových detektorů oblíbené i u některých profesionálních hledačů pokladů.

Digitální přístroje poskytnou hledačům mnohem širší škálu informací. Některé dokážou určit přesnou velikost, hloubku, materiálové složení i vodivost nalezeného předmětu. Lze je naprogramovat na hledání určitého typu předmětů, například mincí. Umožňují propojení s počítačem a vyhodnocování informací. Množství využitelných funkcí ovšem odpovídá i cena. Zatímco za jednoduchý značkový analogový detektor zaplatíte zhruba pět až deset tisíc korun, cena vyspělého digitálního přístroje se pohybuje přinejmenším kolem třiceti tisíc korun.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: SHUTTERSTOCK, BOSCH

Pro hledače pokladů