Příslušenství k vrtačkám
Ruční vrtačka v kombinaci s různými doplňky nahradí několik dalších typů nářadí. Využít ji můžete například k odstraňování starých nátěrů a koroze nebo k míchání barev.
Příliš časté využívání vrtačky k práci s kartáči, brusnými kotouči nebo míchadly nástroji neprospívá, ale při občasném použití při práci v dílně či kolem chalupy vám nákup příslušenství k vrtačce ušetří peníze za další speciální nářadí. Počítáte-li však s používáním příslušenství a univerzálním využitím vrtačky ještě před jejím nákupem, investujte do robustnějšího a výkonnějšího modelu.
Příslušenství k ručním elektrickým i akumulátorovým vrtačkám se upíná do sklíčidla, které se u většiny současných vrtaček ovládá už bez pomoci externího klíče. Ve sklíčidle lze na hladké či profilované stopky upnout nejrůznější kartáče z kovových či nylonových drátků, gumové terče pro uchycení brusných a čisticích kotoučů, ale i klíče a bity či míchací nástavce a metly. Existují i čerpadla na vodu nebo pilové nástavce využívající k pohonu rotor vrtačky.
Čištění a odrezování
Velmi užitečné jsou především různé typy kartáčů, jejichž drátěné nebo plastové rotující štětiny čistí nahrubo i do jemna dřevěné či kovové povrchy i zdivo od starých nátěrů, nečistot, koroze či omítky. Dobře se uplatní při čištění ocelových konstrukcí, zkorodovaných okapů, cihel, kamenů i dalších materiálů. S pomocí rotujícího kartáče na vrtačce můžete očistit před natíráním železné či litinové konstrukce, s jemnějšími kartáči lze opatrně čistit například dřevěné rámy oken a velmi dobře lze rotující kartáče využít i k očištění kamenů nebo cihel. Při čištění dřeva postupujte velmi opatrně, protože kartáče jsou rychlé a mohou nadělat rýhy. Prach při čištění vrtačce neprospívá, pokuste se jí proto ulevit alespoň občasným profouknutím stlačeným vzduchem. Pro vlastní ochranu pak použijte rukavice, brýle nebo ochranný štít.
K vrtačkám můžete koupit rotační radiální, talířové (miskové) a hrncové (hrnkové) kartáče s ocelovými či mosaznými dráty. S hrncovým kartáčem o průměru 65 mm s popouštěnými ocelovými dráty průměru 0,5 mm se můžete pustit do čištění rozměrných povrchů od barvy, rzi i jiných znečištění. Kartáč má snímatelný kroužek, který omezuje poddajnost kotouče.
K jemnějšímu čištění využijete kartáč o průměru 65 mm s tenkým zvlněným ocelovým drátem s vrstvou mosazi, který lze použít například i ke srážení hran.
K čištění svarů, ploch v nepřístupných místech, hrubému broušení hran i ploch dobře poslouží i tzv. copový či copánkový (podle tvaru svazků drátů) hrncový kartáč o průměru 100 mm a s průměrem drátů 0,35 mm. Radiální či miskové varianty copových kartáčů jsou určeny například pro čištění svarů ve tvaru V a polovičního V a lépe než hrncové kartáče poslouží i k čištění hran, trubek či štěrbin a spár ve zdi.
Míchání barev i omítek
K vrtačce můžete koupit i míchací nástavce v podobě tyčky s plastovou vrtulkou nebo kovové metly, které jsou vhodné především k míchání barev. Rozmíchání barev jde s takovými míchadly snadno a vrtačku příliš nenamáhá, jen je nutné citlivě volit otáčky, aby barva z nádoby nevystříkla. Nástavce k míchání pořídíte zhruba od třiceti korun a kromě nátěrových hmot se dají použít například na míchání postřiků na rostliny nebo krmiv pro zvířata.
Pro hutnější materiály typu lepidel, potěrů nebo štuků se dají upnout do vrtačky i metly určené pro profesionální míchadla. Při míchání těžších materiálů se však vrtačka příliš namáhá a zahřívá, vysoké otáčky pro míchání navíc výrobci stavební chemie nedoporučují. Pro občasné doplňkové práce na stavbě však vrtačku s míchacím nástavcem využít můžete. Pracovat lze například se spirálovou míchací metlou se dvěma rameny určenou pro stěrky, malty, lepidla či epoxidové materiály nebo metlou se třemi rameny, vhodnou k míchání betonových potěrů.
Dalším typem je vrtulová metla s párem protisměrně nastavitelných vrtulí, která se hodí pro míchání barev, laků, klihu a postřikových směsí. Horní vrtule žene směs dolů a spodní vrtule protiproudem nahoru. Právě s vrtulovou metlou dosáhnete nejdokonalejšího promíchávání vícesložkových směsí, protože ostatní metly spíše šlehají, zatímco tady je míchaný materiál účinně proháněn proti sobě.
Existuje rovněž klecová metla vhodná pro velmi řídké materiály, při jejichž přípravě se chcete vyhnout vmíchání vzduchových bublin. Patří sem samonivelační stěrky, impregnační a penetrační hmoty, lepidla. Ramena z kulatého drátu nevtahují do směsi vzduch jako ploché lopatky ostatních typů metel.
Kotouče na suchý zip
Na vrtačku lze upínat i nástavec v podobě pryžového kotouče se suchým zipem. K němu můžete nakupovat sady kotoučů brusného papíru s nejrůznější zrnitostí. Materiály k broušení je třeba pevně uchytit, intenzitu a hloubku broušení určuje přítlak, který na vrtačku vyvíjíte.
Brusné kotouče účinně pomohou například pro odstranění zbytků laku, rzi nebo hrubších nerovností. Větší množství čištěné barvy či laku brusný kotouč velmi rychle zanáší a vzhledem k obtížnému ovládání otáček se vám může vrtačka po materiálu snadno smeknout, takže je nutné pracovat opatrně. S příslušnými přípravky lze vrtačku upnout ke stolu a s kotoučem ji pak používat jako stolní brusku. Podobně jako brusné kotouče lze upnout i lešticí kotouče.
text: Richard Guryča
foto: autor, archiv firem