Příprava grilu na sezónu

Napečené nečistoty odstraníme nejlépe rozpálením grilu a následným očištěním kartáčem. Foto: Shutterstock

Je nejvyšší čas uvést gril do perfektní kondice. Zkontrolovaný, vyčištěný, a pokud je to nutné i opravený, znamená jistotu bezpečného používání a kvalitní chuti pokrmů.

Zprovoznění grilu, který je čištěný po každém použití a správně zazimovaný, bude otázkou chvíle, přesto i v tomto případě nesmíme opomenout provést nezbytnou kontrolu a údržbu. Na stav grilu má vliv také to, kde byl přes zimu uschován. Suché bezmrazé prostředí podstatně zvyšuje jeho životnost. Venku nesmějí zůstávat přívodní hadice a regulátor tlaku plynu.

Důkladná kontrola

Mosazný kartáč na trychtýř uvnitř grilu vhodný na smaltované povrchy. 340 Kč (Foto: Progrill)

Při práci s horkými pokrmy je důležitá stabilita grilu a snadné ovládání, proto bychom měli utáhnout všechny spojovací šrouby. Brání-li hladkému chodu pohyblivých dílů silná rez, použijeme nejprve odrezovací přípravek. Zatuhlé šrouby či nýty stačí ošetřit mazacím přípravkem, například osvědčeným WD-40, který uvolňuje, čistí, vytěsňuje vodu a chrání proti korozi.

U plynových grilů je nutná revize přívodu plynu od lahve k hořákům, tzn., jsou-li všechny přípojky utěsněné a hadice neporušené. Poslouží k tomu jednoduchý test pomocí zředěného tekutého mýdla či jaru, kterým postříkáme nebo potřeme spoj mezi ventilem a lahví, přívodní hadici, připojení hořáků i další části. Poté otevřeme ventil a knoflíky na grilu, objeví-li se někde bublina, jedná se o místo úniku plynu. U ventilu bude pravděpodobně stačit dotáhnout závit, hadici však musíme vyměnit. U elektrického grilu prohlédneme přívodní kabel včetně vidlice.

Velký mosazný kartáč se škrabkou, výměnná hlavice, nerez ocel, pogumovaná rukojeť. 790 Kč (Foto: Progrill)

Důležitá očista

Kožené grilovací rukavice se žáruvzdornou vrstvou. 740 Kč (Foto: Progrill)

Pouze zaprášený plášť grilu, rošty a grilovací plochy umyjeme vodou s prostředkem na nádobí. Se starými napečenými nečistotami a popelem na dně topeniště nám pomůže špachtle.

Zbylé připečené špíny se nejsnadněji zbavíme, když gril na krátkou dobu rozpálíme. Poté aplikujeme speciální čistič na grily, necháme působit a následně ho smyjeme. Na odolávající zbytky vezmeme kartáč na konkrétní materiál, abychom povrch nepoškrábali. Špinavou práci za nás ale může udělat robotický čistič. Čisté grilovací plochy potřeme slabou vrstvou jedlého oleje.

Bezpečí nade vše

  • Gril musí být umístěn minimálně 3 metry od hořlavých látek.
  • Při čištění horkých částí grilu se chraňte grilovacími rukavicemi.

 

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Progrill

Příprava grilu na sezónu