Přímočaré pily
Patří mezi nejčastěji používané ruční elektrické nářadí a neměly by chybět v žádné domácí dílně. S přímočarou pilou rychle zkrátíte lať i plastovou trubku a snadno vyřežete i kruhový otvor.
Přímočaré pily s kmitacím pilovým plátkem umí řezat dřevo a dřevité materiály včetně OSB desek, dřevotřísky a překližky. S odpovídajícím pilovým plátkem však řežou i plech, plasty či keramiku. Jsou lehké, snadno se ovládají, dobře padnou do ruky a práce s nimi je relativně bezpečná. Využijete je tedy pro práce se dřevem v dílně, ale i při pokládání plovoucích podlah, instalatérských pracích nebo při opravě střechy.
Co umí a co už ne
Je třeba připomenout, že nejsou příliš vhodné pro jemný a přesný řez, protože pilový plátek je pružný a má tendenci odchylovat se od zvoleného úhlu řezání. To, že plátek řeže při pohybu směrem vzhůru k pile, na jednu stranu zaručuje rychlé a snadné prořezávání materiálem, ale zároveň to způsobuje vylamování třísek na horním okraji řezu. Lze to řešit nástavci, které otřepům zabrání, případně olepením okraje dřeva lepicí páskou.
Obecně lze přímočaré pily používat k řezání dřeva o tloušťce až deseti centimetrů a plátek na kov si poradí s profily o tloušťce 3 až 8 milimetrů.
Většina lidí používá tento oblíbený typ pily výhradně k méně náročnému řezání a zkracování různých lišt, latí či desek při domácí truhlařině a různých opravách. Přímočará pila však poskytuje více možností využití a při kombinaci s vhodným příslušenstvím představuje velmi univerzální nástroj. Je však nutné rozmyslet si už před nákupem, co všechno od ní očekáváte. A podle toho vybrat.
Jednoduchost nebo univerzálnost
Chcete-li mít kmitací pilu k dispozici hlavně jako pohotový příruční nástroj hlavně pro základní práci se dřevem, vybírejte spíše mezi lehčími výrobky s dobrou ergonomií. Pilu by mělo být snadné bezpečně udržet v jedné ruce, nemusí mít za každou cenu volitelné rychlosti ani úhly náklonu plátku a není nutné trvat ani na rychloupínacím systému, protože nebudete měnit plátky až tak často.
Takové pily lze koupit i za méně než tisíc korun, základní řady značkových pil v kategorii hobby pak stojí kolem patnácti set korun. Nízká hmotnost bývá vykoupená nižším výkonem a spíše nižší maximální rychlostí, což zpomaluje tempo řezání. Ale při běžném občasném používání vás to nijak zvlášť omezovat nebude.
Požadujete-li naopak co nejširší možnosti, zvolte dostatečně výkonný přístroj s nastavitelnou rychlostí kmitu pilového plátku. Možnost nastavení rychlosti je nezbytná kvůli řezání různých materiálů a v kombinaci se správným typem plátku lze vhodnou rychlostí ovlivnit i přesnost řezu. Platí, že pomalejší kmitání v kombinaci s jemnějším ozubením plátku je lepší pro pečlivěji a přesněji provedené řezy, zatímco vysoká rychlost s většími zuby zrychlí a usnadní i řezání silnějších dřevěných profilů.
Nastavení tempa je důležité i pro jiné materiály. Plast je nutné řezat s příslušným plátkem spíše nižší rychlostí, aby nedocházelo k přehřívání a tavení obrobku. To by mohlo poškodit nejen řezaný materiál, ale i samotnou pilu. Snížení rychlosti je důležité i pro případné řezání kovu, protože příliš rychlé kmitání listu v kontaktu s kovem rychle ztupí a zničí zuby.
Upínání plátku
Výrobci kmitacích pil nabízejí přístroje s různými systémy upínání pilových listů. Levné pily zpravidla vyžadují použití šestihranného (inbusového) klíče nebo šroubováku s příslušným bitem, celá řada pil je však vybavena rychloupínacím SDS systémem, který umožňuje uvolnění plátku jedním či několikerým kliknutím.
Přístroj s rychloupínáním si pořiďte za předpokladu, že počítáte s častou výměnou listů například při střídání řezaných materiálů. Vyhnete se tak mimo jiné nutnosti sahat na rozpálený plátek. Přímočará pila dobře poslouží třeba při stavbě pergoly nebo při opravě střechy, kde je potřeba přiřezávat latě, ale i některé typy střešních krytin či desky z komůrkových polykarbonátů.
Při delší práci je také třeba počítat s tím, že se plátky lámou a příliš složitá výměna v nepohodlné pozici tak může být docela na zlost. Pro občasné nenáročné řezání tenčích profilů dřeva však vyhoví i levnější pila bez rychloupínání.
Další příslušenství
Kritériem pro výběr přístroje může být i tvar madla. Většina přímočarých pil má klasické žehličkové madlo, které vám dovolí udržet pilu v jedné ruce a snadno ji vést i v případě obloukových či kruhových řezů. Pro přesnější obouruční vedení rovných řezů či řezání směrem vzhůru nebo obráceně po spodní straně materiálu se více hodí pily s hříbkovým madlem.
Pila může být vybavena i funkcí předkmitu, která spočívá v kyvadlovém pohybu pilového plátku vpřed a vzad během řezání. To vede k nižšímu odporu řezaného materiálu a snazšímu vypadávání pilin z linie řezu a z prostoru mezi zuby pily. Výsledkem je rychlejší řezání a nižší šance zaseknutí plátku v řezaném materiálu. Nevýhodou je nižší přesnost řezu a výraznější vylamování třísek v okolí horního okraje řezu. Předkmit využijete spíše pro časté hrubé řezy. K řezání tvrdších materiálů je třeba zvolit nižší stupeň předkmitu, případně jej zcela vypnout.
Užitečné může být i zabudované LED světlo, ofuk a nástavec pro upnutí vysavače na odsávání pilin. V dodávaném či dokoupitelném příslušenství je k mnoha typům pil k dispozici například plastový nástavec proti vylamování třísek při řezu, paralelní vodítko pro přesné vedení rovných řezů či vykružovací ramínko. Tím lze ještě zdokonalit možnost vyřezávání kruhových otvorů, které se hodí třeba pro umístění ventilátorů do dveří nebo při usazování dřezu do kuchyňské pracovní desky. Některé pily nabízejí rovněž funkci laserového zaměřovače pro přesnější řez.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem