Příklepová vrtačka
S příklepem můžete vrtat do cihel, betonu a kamene, bez příklepu pak do dřeva, kovů i do skla. Použít vrtačku je ale možné třeba i na šroubování, míchání nebo broušení.
Vrtání s příklepem se rozšířilo, když nástrojaři zvládli výrobu speciálních vrtáků s plátky tvrdého kovu. Jen to umožnilo kutilům i řemeslníkům vrtat do zdí otvory pro plastové hmoždinky a jejich pomocí zavěšovat na zdi nejen obrazy, ale i regály, radiátory a bojlery.
Do zdi třikrát rychleji
Na vzhledu jednorychlostních a dvourychlostních vrtaček s pistolovou nebo obloukovou rukojetí se zdánlivě nic nezměnilo. Jen vřetenům přibyl pár proti sobě ozubených kotoučů, které při přítlaku na vrták axiálně (ve směru osy) vřeteno rozkmitávají o jeden až dva milimetry.
Počet příklepů přenášených sklíčidlem na vrták je dán násobkem počtu otáček vřetene a počtu ozubů na kotoučích. U dvourychlostních vrtaček se podle zařazeného stupně obvykle pohybuje od 10 tisíc do 50 tisíc rázů za minutu. Díky tomu vrták postupuje do zdi či betonu až třikrát rychleji než bez příklepu. Není to ale jen tak zadarmo: na vrtačku musíte silněji tlačit (obvykle 100 až 150 Newtonů, tedy přibližně silou 10 – 15 kg). Sklíčidlo je namáháno vibracemi a ohroženo prachem z vrtákem drceného materiálu. S tím vším se vývojáři vrtaček do dnešní doby vyrovnali až na hluk rázů (hodně nad 100 dB), kvůli kterému je vrtání s příklepem postrachem obyvatel zejména v panelových domech.
Příklepové vrtačky dozrály
Současné značkové hobby vrtačky s odlehčenou a štíhlejší hliníkovou skříní a plastovým pláštěm, s valivými ložisky, rychloupínacím sklíčidlem a s ergonomicky tvarovaným a měkčeným držadlem jsou převážně osazeny elektronikou. Ta umožňuje měkký náběh, plynulou regulaci otáček a jejich udržování na zvolené hodnotě bez ohledu na okamžité zatížení (tzv. konstantní elektronika). Pouhým přepnutím páčky se vřetena otáčejí vpravo nebo vlevo.
Nejlehčí jednorychlostní příklepové vrtačky s příkonem 400 až 600 W se sklíčidlem k upínání vrtáků a stopkových nástrojů do průměru 10 mm lze doporučit jen pro občasné domácí využití. Kutilové vzhledem k variabilnímu použití mají mnohem větší zájem o dvourychlostní příklepové vrtačky s příkonem 500 až 1000 W, jejichž hmotnost se pohybuje od 1,5 do 2,2 kg. Nízké otáčky na 1. stupni (0 – 1000 ot.min.-1) se uplatní při řezání velkých otvorů pilovými děrovkami nebo při práci smíchadly, vysoké otáčky 2. stupně (0 – 3000 ot.min.-1) používáme k běžnému vrtání.
Otáčky lze měnit předvolbou regulačním kolečkem nebo plynulým přidáváním otáček hloubkou stisknutí spínače. Podle příkonu a nastaveného stupně otáček můžeme s příklepem vrtat do zdi a do betonu otvory prům.13 až 20 mm, do oceli prům.8 až 13 mm, do dřeva prům.20 až 40 mm. Po sejmutí rychloupínacího sklíčidla je možné do šestihranného otvoru v ose vřetena vkládat šroubovákové bity, takže taková vrtačka je univerzálním pomocníkem kutilů i řemeslníků.
Práce s vrtačkami je bezpečná, protože mají tzv. dvojitou elektrickou izolaci. Ta chrání uživatele před jakýmkoliv průrazem proudu na kovové části vrtačky, i kdyby uživatel najel vrtákem do vodiče pod napětím skrytém ve zdi. V přídavné rukojeti mají dražší typy hloubkoměr s noniem, případně i praktické dutiny k uložení několika nejužívanějších vrtáků a několika bitů.
Rychloupínací sklíčidla
Tradiční tříčelisťová sklíčidla na věčně se ztrácející kličku zůstala jen u nejlevnějších výrobků, značkové vrtačky jsou osazeny rychloupínacími sklíčidly. Prsty sevřeme na obvodu vroubkovaný přidržovací prstenec a vrták se upne několikerým otočením vnějšího vroubkovaného pláště sklíčidla. Špičková rychloupínací sklíčidla se automaticky dotahují úměrně velikosti krouticího momentu, a tím zabraňují proklouznutí stopky vrtáku a jejímu předčasnému opotřebení.
Upínání ulehčuje automatická aretace vřetene nebo aretace tlačítkem (u vrtaček BOSCH systém Press+Lock). Vrtáky, šroubovákové bity nebo stopkové nástroje se tak dají rychle a pohodlně vyměnit jednou rukou.
Poslední významnou novinkou, která osloví zejména řemeslníky a stavbaře při rekonstrukcích interiéru je možnost bezprašného příklepového vrtání použitím zvláštního příslušenství, tzv. integrovaného odsávání prachu, připojitelného jako pomocná rukojeť, jaké nabízí Bosch k některým příklepovým vrtačkám. Vestavěný ukazatel stavu naplnění signalizuje, kdy je třeba zaplněný mikrofiltr vyprázdnit.
Aku příklepové vrtačky
Přechod na lithium-iontové (Li-Ion) akumulátory spolu s kvalitními planetovými převodovkami umožnil zvýšit výkonnost bezkabelového nářadí téměř na úroveň síťového nářadí na 230 V. To přineslo i možnost mít takové nářadí neustále po ruce zavěšené na opasku. Ve spojení s rychlonabíječkami a druhou baterií zaručí možnost nepřerušované práce po řadu hodin.
Většina značek nabízí dvourychlostní kombinované vrtací šroubováky s příklepem s plynulou regulací otáček obvykle 0 – 400 ot.min.-1 pro šroubování (max. krouticí moment kolem 20 Nm) a 0 – 1800 ot.min.-1 pro vrtání s rychloupínacími sklíčidly. Hmotnost včetně akumulátoru nepřesahuje 2 kg. Většinou jsou oproti síťovému nářadí ještě vybaveny doběhovou brzdou, urychlující sériové šroubování, a aretací proti nechtěnému zapnutí. Li-Ion akumulátory s tzv. elektronickou ochranou článků (s napětím 14,4 V nebo 18 V ) zaručují tisíc nabíjecích cyklů a tzv. superrychlé nabití na 80 % kapacity trvá jen 15 minut. Jedinou jejich slabinou je snížení kapacity při venkovním použití v zimě a při mrazu.
Do akuvrtaček s příklepem je obvykle možné upínat vrtáky v rozsahu prům.od 1,5 do 13 mm. Krouticí moment nastavitelný u některých výrobků až na 32 různých stupňů umožňuje vrtat do dřeva prům.20 – 30 mm, do oceli 5 – 13 mm a do zdiva s příklepem 8 až 13 mm. Při prvním stupni rychlosti konají až 6000 rázů za minutu, při druhém stupni až 22 000 rázů za minutu. Některé značky umožňují používat iNiCd akumulátory, pokud mají shodné napětí s Li-Ion akumulátorem.
Akumulátorové multitalenty
Z převažující nabídky nové generace Li-Ion akumulátorových vrtacích šroubováků s příklepem vybočují řadou šikovných nápadů např. jen 1,1 kg těžká „UNEA“ od Bosche ve třídě hobby. Z profesionální řady pak čtyřrychlostní Protool-PDC s revolučním způsobem pohonu elektronicky komutovanými elektromotory EC-TEC. Tím, že u PDC kombivrtaček odpadl komutátor a opotřebovávající se uhlíky a tyto vrtačky se obejdou se bez ventilátorového kola, tak se jejich rozměry i hmotnost při stejném výkonu snížily až o třetinu. Nejvýkonnější PDC 18-4 umožňuje nastavit čtyři stupně otáček (400, 850, 1850 a 3800 ot.min.-1), a tomu odpovídá počet příklepů od 8000 do 76 000 ot.min.-1. Jen 1,9 kg těžký všeuměl disponuje špičkovým krouticím momentem 60 Nm, kterým překonává i síťové vrtačky s příkonem 1000 W.
Multitalent UNEO ze zelené (tj. hobby řady) od Bosche má sice jen jednu rychlost (900 ot.min.-1) a zdánlivě i malý počet příklepů (4800 min-1), jenže jejich razance (0,9 Joule) je mnohem účinnější, protože pod pláštěm vrtačky téměř kapesního rozměru je skryt nikoliv mechanický příklep s ozubenými kolečky, ale pneumatický systém s létajícím pístem, jaká používají vrtací kladiva. Na jedno nabití UNEO zašroubuje do dřeva stovku šroubů 5 x 50 mm a do betonu s pneumatickým příklepem vyvrtá desítky otvorů pro nejpoužívanější hmoždinky prům.10 mm.
Vyzkoušeli jsme
Měli jsme možnost vyzkoušet příklepovou vrtačku Black&Decker KR703, která je určena k vrtání do dřeva, kovů, plastů a zdiva, ale i ke šroubování a práci se stopkovými bruskami. Vrtačka má příkon 710 W, počet rázů až 52 700 za minutu, vyvrtá do dřeva maximální průměr otvoru 32 mm, do betonu 16 mm a do oceli 13 mm. Váží 2,1 kg a dodává se s druhou přídavnou rukojetí a s kufrem. Stojí 2200 Kč.
Ergonomické měkké držadlo nesklouzává z ruky a přídavná rukojeť, kterou lze snadno upevnit, zdokonaluje ovládání vrtačky. Zajišťovací tlačítko zvyšuje komfort obsluhy.
Nastavitelná regulace otáček umožňuje přednastavit otáčky, což zaručuje lepší ovladatelnost přístroje. Díky reverznímu (vratnému) systému uhlíků je možné dosáhnout maximálního výkonu vrtačky při chodu vpřed i vzad a redukuje se tím také opotřebování uhlíků.
Kovové rychloupínací sklíčidlo 13 mm s jednou objímkou usnadňuje výměnu vrtáku a zdokonaluje jeho upnutí. Při upevňování vrtáku se nespouští chod přístroje jako u některých akuvrtaček, ale bez zapnutí vrtačky se sklíčidlo pevně dotáhne otočením objímky ve směru hodinových ručiček.
S vrtačkou se pracuje dobře a splňuje standard kvality ručního elektrického nářadí tohoto typu, určeného pro spotřebitelské použití.
TEXT: JAN TŮMA
FOTO: IVAN POLTAVEC