Příjemné lenošení
Během dlouhých zimních večerů si zpravidla můžeme dopřát více odpočinku než v jiných částech roku. V jakém křesílku či pohovce se relaxuje nejlépe?
Pokud jde o pohodlné sezení, je to podobné, jako s jídlem. Každý má rád něco jiného a to, co jeden považuje za příjemné posezení, může druhému působit učiněná muka. Pohled na pohodlí se navíc mění také s věkem. Zatímco mladší generace si ráda odpočívá na různých sedacích vacích, jejichž neurčitý tvar se ochotně přizpůsobí poloze těla, starší se často raději posadí do křesílka, které tělu naopak poskytuje lepší oporu při sezení a také se z něj snadněji vstává.
Zdravé sezení je věda
Při výběru nábytku nás správným směrem mohou navést některé ergonomické parametry. Sedák by neměl být nižší než 40 cm a zádová opěrka by měla podpírat především nejnamáhanější části páteře – tedy oblast beder a krku. Její doporučená výška je nejméně 45 cm. Vhodný není ani příliš hluboký sed, který nás nutí ze sedáku trošku sklouznout a dochází tak k přetěžování bederní páteře.
Čalouněný, nebo dřevěný?
Svou povahou je k relaxaci předurčen především čalouněný nábytek, kde můžeme vybírat z řady výplní i potahových materiálů. Kdo má rád měkké sezení, určitě uvítá nábytek s výplní z kachního peří nebo nadýchaných polyesterových vláken. Častěji jsou ale pro výplň sedacího nábytku používané PUR pěny mnoha druhů, které se liší svou hustotou, tvrdostí a odolností.
Pohodlné posezení nám však umožní také ratanový nábytek nebo například prostornější křesílka z ohýbaného dřeva. Jde o generacemi prověřený materiál, který se těší stále velké oblibě. Zpravidla se k ohýbání používá bukové dřevo, které se vkládá do páry o teplotě 100 °C. Takto připravené ho pak ohýbači vkládají do forem, které změní tvar dřeva do fascinujících tvarů, ale přitom nepoškodí jeho strukturu ani pevnost. Pro větší komfort jej lze doplnit třeba měkkou kožešinou nebo menším polštářkem.
Pohodlí na ovládání
U moderních pohovek a křesílek se často setkáme s různými doplňkovými funkcemi, ať už jde třeba o možnost měnit polohy a sklony opěradel, nebo područek či opěrek nohou. Elektrické polohování může být buď připojeno do sítě, nebo napájeno akumulátorem, jehož výhodou je, že nikde nepřekáží šňůry, přes které by bylo možné zakopnout nebo na kterých by si „pochutnal“ některý z domácích mazlíčků.
Vybírat pak můžeme i z křesel s masážní funkcí. Na trhu jich je v současnosti celá řada od základních až po špičkově vybavené „přístroje“, které lze naprogramovat a užívat si tak masáže podle svých požadavků. Většina z nich má navíc také vyhřívání zad, což oceníme především v chladnější části roku.
Relaxace pro tělo i mysl
Houpání má uklidňující účinky na naši psychiku, proto jsou houpací křesílka oblíbena již pěknou řádku let. Klasikou jsou ohýbaná nebo ratanová křesla, ale slušný výběr je i mezi čalouněnými.
V posledních letech se v interiérech často objevují i závěsná křesílka, která dříve dominovala spíše zahradám. Pokud si poradíme s problémem, jak křesílko bezpečně zavěsit na strop či trám, vybírat můžeme z mnoha variant. Většinou je sedací část tvořena vrstvou látky, ale hodně trendy jsou také křesílka drhaná z pevných bavlněných šňůr ve stylu macramé.
Útulná atmosféra dělá divy
Odpočinek není jen o komfortním sezení, ale o celkové atmosféře. Chceme-li si tedy užít dokonalou relaxaci, měli bychom si k tomu vytvořit také příjemné prostředí. Jemná vůně (vhodné jsou přírodní esenciální oleje nebo polštářky naplněné sušenými květy), šálek dobrého čaje a tlumené osvětlení pomohou odpoutat se od denního shonu i při sledování televize nebo poslechu oblíbené hudby.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem