Přeprava psa v autě
Psy přepravuje v autě spousta chatařů a chalupářů. Ne všichni to ovšem dělají bezpečně. Existuje přitom spousta možností, jak zajistit v autě psovi pohodlí a vyhnout se možnému riziku.
Začněme od paragrafů, jejichž porušení vám může vynést pokutu od dopravní policie. Silniční zákon řidičům poněkud nekonkrétně nařizuje „zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu“ a rovněž „zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby“.
Ze zákona tedy jednoznačně nevyplývá, že by pes musel cestovat v přepravní bedně, být připoutaný nebo oddělený od ostatních cestujících přepážkou. Pokud však bude trůnit na sedadle spolujezdce, pravděpodobně by vám to při silniční policejní kontrole neprošlo.
Ještě důležitější než dodržení zákona je ovšem hledisko zdravého rozumu. Už při prudkém zabrzdění nebo nárazu v rychlosti kolem padesáti kilometrů v hodině představuje volně se pohybující pes v autě smrtelné nebezpečí pro osádku, nehledě na to, že může přijít k úrazu sám. Riziku se ovšem dá předejít hned několika způsoby bezpečné přepravy psa.
Sítě a přepravní boxy
Používáte-li vůz ve verzi kombi, což lze zvláště u majitelů psů větších plemen předpokládat, je jedním z jednoduchých a účinných preventivních opatření mříž nebo síť oddělující sedadla od nákladového prostoru. Celá řada vozů má výsuvnou plastovou mříž či síť už v základní výbavě, u některých ji lze objednat jako rozšířené příslušenství. Pokud ji v autě nemáte, lze pořídit mříž i ochrannou (separační) síť pro oddělení zavazadlového prostoru, ale i za přední sedadla. To se může hodit, pokud nevlastníte kombi a přepravujete psa na zadním sedadle. V takovém případě se poohlédněte i po ochranné plachtě či dece s oky, která se snadno upevní na zadní sedadla a chrání je před poškozením a znečištěním. Sítě koupíte zhruba od tří do šesti stovek, deky se prodávají za ceny kolem tří set korun.
Bezpečnou a pro psa pohodlnou variantu cestování v autě však představují zejména plastové a drátěné přepravní bedny a klece. Prodávají se v řadě variant a velikostí včetně beden pro největší plemena. U velkých přepravek je nutné počítat s tím, že zaberou v zavazadlovém prostoru poměrně dost místa a ty největší do každého auta nenaložíte. Uzavíratelná přepravní bedna s „pelíškem“ uvnitř je ale jinak dobrým řešením po všech stránkách, protože omezí rizika spojená s volným pohybem psa a zároveň mu vymezí prostor, v němž se bude cítit bezpečně. V příliš velkém prostoru totiž pes často nervózně přechází, snaží se vyrovnávat pohyby v zatáčkách a někdy může i zvracet. Přepravka ho omezí v pohybu a zároveň zabrání tomu, aby zvíře v kufru „vlálo“ v každé prudší zatáčce. Plastové boxy i drátěné klece se snadno čistí a kromě jiného je můžete využít i jako dočasné psí útočiště na chalupě.
Bezpečnostní pásy a sedačky
Pro psy všech velikostí existuje i široká nabídka bezpečnostních pásů a postrojů do auta. Ty lze uchytit do standardních zámků pro bezpečnostní pásy na zadních sedadlech a využít je můžete rovněž jako vodicí postroj. Někteří výrobci upozorňují, že pásy nejsou vhodné pro některé značky automobilů, takže se při nákupu předem informujte o kompatibilitě postrojů s vaším vozem.
Pro psy malých plemen se vyrábějí i speciální autosedačky, které se rovněž upevňují na zadní sedadla. Postroje stojí kolem čtyř set korun, sedačky zhruba tisícovku. Za sedmdesát korun pak koupíte jednoduchou spojku, kterou je možné psa připoutat po jejím připnutí k běžnému pásu.
www.mall.cz, www.pethome.cz, www.zoohit.cz
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem