Přeplněné koše na ulicích? Odneste si odpad zpět domů

Obzvláště během léta představují přeplněné koše a odhazování odpadků všude možně závažný problém. Nejen, že takto poházené odpadky hyzdí okolí, ale přidělávají práci i pracovníkům úklidových firem. Přitom mnohdy stačí málo: zodpovědná a chytrá likvidace odpadu – malá změna, která může mít velký dopad.


Správné třídění odpadu je základ

Jen v našem hlavním městě tvoří roční objem odpadu z košů cca 5 tisíc tun. Problém nepořádku v parku nebo přeplněného koše uprostřed zeleně není mnohdy způsoben tím, že by jej svozová firma nevyvážela pravidelně, ale spíše se jedná o bezohlednost některých osob. Ty do nich často vhazují i to, co do nich nepatří, navíc nevhodným způsobem – někteří do nádob na odpad například odloží celou krabici od pizzy, čímž koš z velké části zaplní, a to i přesto, že o kousek dál je kontejner na tříděný odpad. Nesešlápnuté plastové láhve jsou další neřestí – přitom ke zmenšení objemu (nemluvíme-li teď o tom, že patří úplně jinam, než do odpadkového koše) stačí jednoduché sešlápnutí.

Zkrátka a jednoduše – pokud chceme vhazovat odpad do košů na ulicích, měli bychom si nejprve důkladně rozmyslet, zda do nich daný obal či odpad patří.
Univerzální odhazování všeho do košů či černých popelnic na směsný odpad rozhodně není udržitelné řešení – v podstatě vyhazujeme potenciální zdroje surovin, které by ještě mohly posloužit k výrobě nových produktů.
I při procházkách městem, výletování či návštěvách parků bychom měli myslet na správné třídění odpadu. A měli bychom pamatovat na to, kam patří plast, kam papír, co patří do bioodpadu

Stačí popojít pár metrů nebo odnést odpad domů

V ČR máme pro třídění odpadu k dispozici veřejně dostupnou síť barevných kontejnerů, průměrně to k nim máme méně než 90 metrů! Síť barevných sběrných nádob je navíc doplněna o další možnosti třídění odpadu, a to právě proto, aby bylo odpad možné recyklovat. Obzvláště ve městech jsou přitom pravidelně rozmístěny sběrné nádoby na tříděný odpad – většinou tak stačí ujít pouze pár metrů navíc, abyste vyhodili tříděný odpad do toho kontejneru, do kterého patří, a dali mu tak šanci na recyklaci.

A pokud se nacházíme v přírodě, kde kromě odpadkových košů žádné kontejnery na tříděný odpad nejsou, a přesto nám na třídění odpadu záleží, není nic jednoduššího, než vzít odpadky s sebou a vytřídit je při nejbližší možné příležitosti až po návratu z výletu.

Optimalizovat množství odpadu v koších na ulici pak pomůže i to, když do nich kromě obalů z plastů, papíru, skla či kovu nebudeme vhazovat ani biologicky rozložitelný odpad. I ten představuje velkou část objemu těchto sběrných nádob. I na tento typ odpadu existují speciální sběrné nádoby označené hnědou samolepkou, které poradí, jak třídit bioodpad.

Chceme-li si zachovávat čisté okolní prostředí a chránit přírodu kolem sebe, chovejme se zodpovědně a začněme i tak jednoduchými věcmi, jako je správné třídění odpadu. I to může mít zásadní dopad na osud vytříděného odpadu. Každopádně třídění odpadu má smysl, ať jste kdekoli, jen tak je možné jeho efektivní využití!

 

 

 

Komerční sdělení

Přeplněné koše na ulicích? Odneste si odpad zpět domů