Přenosná ohniště
Povýší obyčejný táborák na atraktivní, vysoce dekorativní prvek. Navíc na něm lze připravit teplé pohoštění v kterémkoliv ročním období snadněji a hlavně bezpečněji než na klasickém ohníčku.
Vytvořit si uprostřed chladného období hřejivou atmosféru dokážeme s pomocí plápolajícího ohně během chvíle. Taková malá party, jejímž středobodem je přenosné ohniště s praskajícími poleny, nad nimiž si můžeme zahřát ruce, opéct špekáčky a k tomu usrkávat grog nebo svařák, je romantikou, na kterou nikdo zúčastněný nezapomene.
Které je to pravé?
Ohniště bychom měli vybírat podle několika kritérií. Prvním je, zda je chceme využívat i vícefunkčně, tzn. že na něm budeme chtít i vařit. Druhým jsou rozměry, k nimž bychom měli přihlédnout na základě toho, kolik strávníků by mělo ohniště obsloužit. Podstatnou roli bude hrát velikost i tehdy, chceme-li ohniště umístit na terasu s omezeným prostorem nebo je s sebou vozit na dovolenou. Řešením může být skládací typ. Při častějších přesunech je dobré vzít v potaz hmotnost.
Nezanedbatelný je při výběru samozřejmě vzhled. K chalupám, roubenkám a srubům se nejvíce hodí ohniště surového vzhledu, tedy kované či litinové, na němž je patrná ruční práce. To bude slušet i terasám tradičních chat. U moderních staveb se bude lépe vyjímat ohniště strohých geometrických tvarů.
Kov mnoha podob
Nejběžněji se na výrobu těchto typů ohnišť používá železný a ocelový plech. Různé povrchové úpravy mu nejen dodávají výsledný vzhled, ale slouží i jako ochrana před povětrnostními vlivy. Univerzální je úprava černou žáruvzdornou barvou. Zajímavějším, ale i trvanlivějším a ekologičtějším materiálem je corten. Jedná se o vysokopevnostní mikrolegovanou konstrukční ocel, jejíž chemické složení umožňuje vytvoření povrchové vrstvy rzi, aniž by se změnily mechanické vlastnosti materiálu. Vrstva tak přirozeně chrání ocel proti povětrnostním vlivům. Vysokou odolnost proti žáru poskytuje litina, která je ovšem těžká a křehká.
Užitečné příslušenství k ohništi
Není-li součástí výrobku, vyplatí se přikoupit kryt na ohniště, který brání odletování jisker či rozfoukání popela, což je důležité především v letních obdobích sucha, kdy může i jediný řeřavý uhlík způsobit požár. Přídavný grilovací rošt rozšíří kulinářské možnosti ohniště, hodit se může také trojnožka, na niž se zavěsí buď grilovací mřížka, nebo kotlík.
Dobré rady
- Pozor na příliš slabý plech. Nejenže se zdeformuje i po lehkém nárazu, může také dojít k jeho propálení anebo prorezavění.
- U ohniště se třemi nožkami nebo jednou středovou vyzkoušejte, jak dobrou má stabilitu.
- Z ohniště ve tvaru mísy propadává popel a uhlíky, ale dřevo o něco hůře chytá oproti koši, kde může k ohni vzduch ze všech stran. Také se u něj lépe ohřejeme.
- V horkém létě, kdy je tráva suchá, ohniště stavíme jen na pevný nehořlavý podklad a kryjeme poklopem.
Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Hornbach, Bonami, Bella Rose, Fieldmann, Westwing, WestwingNow