Přednosti bodových světel

Zapuštěná bodová světla jsou neutrální a v interiéru nijak nedominují. Jejich výhodou je i to, že umožňují vytvoření různě osvětlených zón a opticky nesnižují strop.

Bodová světla lze instalovat do stropů i stěn z různých materiálů a to, že v nich „zmizí“ a vytvářejí světlo, aniž by v interiéru jakkoli dominovaly nebo překážely, patří k hlavním přednostem těchto svítidel. Pro řadu lidí jsou možná symbolem kancelářského osvětlení nebo sádrokartonových interiérů novostaveb, ale nenechte se mýlit; mohou být skvělým řešením pro malé chaty, ale i neviditelným a nerušivým zdrojem světla i v tradičně zařízených chalupách. A to právě díky možnosti „zapustit“ tento zdroj do jakéhokoli materiálu, tedy třeba i do dřevěného trámu nebo do stěny z kamene.

Plánujte s rozmyslem

Viditelné prstence zabudovaných
světel mohou být z různého
materiálu

Odborníci doporučují nepodceňovat před instalací bodových světel plánování, při kterém je důležitá vzájemná vzdálenost svítidel, délka elektroinstalace i případné okruhy pro umístění stmívačů. Náročnější montáž je jednou z nevýhod svícení bodovými světly, je prostě potřeba pečlivě plánovat a počítat s většími stavebními zásahy, než je pouhé upevnění lustru či nástěnné lampy.
Pro optimální osvětlení temných rohů a zákoutí bez nežádoucích stínů by měla být světla umístěna alespoň metr od rohů a ve vzdálenosti 150 cm. Pro hlavní interiérové osvětlení zvolte intenzitu 300 luxů.
Volit můžete mezi zdroji hlavního světla a směrovými svítidly, která slouží k nasvětlení určitého místa úzkým paprskem. Můžete tak pod zvoleným úhlem nasvítit například stůl nebo místo pro čtení, aniž byste museli používat stojací lampy nebo se spoléhat na běžné stropní svítidlo. U těchto světel se doporučuje zvolit intenzitu 200 luxů. Vyladění atmosféry v místnosti lze podpořit stmívačem, který umožní plynulé utlumení světla až na 99 procent.

Postup montáže

Průměr bodových světel se nejčastěji pohybuje od 40 do 50 mm, pro přípravu otvoru k zapuštění svítidel do podhledu nebo do stěny tedy budete potřebovat vrták odpovídajícího průměru, případně nářadí (frézku, rašpli) pro rozšíření otvoru na potřebnou velikost. Je nutné počítat i s vytvořením místa pro chlazení nad svítidlem. Pro montáž do dřeva je nutné vybrat „chladné“ LED světlo, v každém případě pak existují produkty, u nichž výrobce garantuje možnost montáže do hořlavých materiálů. Do otvoru se vkládá tělo svítidla, které se shora zajišťuje pomocí pružin a poté se připojuje kabeláž a v případě použití bodovek na 12 V i trafo, které sníží síťové napětí.

Druhy bodových světel

  • Pevná se instalují do stropu a dále se s nimi nedá manipulovat.
  • Výklopná umožňují nasměrování světla na určitou plochu. Toto nasměrování pak můžete měnit dle potřeby.
  • Nábytková jsou speciálně uzpůsobena k instalaci do nábytku a hořlavých materiálů.
  • Přisazená svítidla nejsou zapuštěná, vyčnívají do prostoru, což umožňuje variabilnější tvorbu osvětlení.

Text: Richard Guryča
Foto: Petr Zhoř a archiv firem

Přednosti bodových světel