Předcházíme osteoporóze

Rubrika: Prevence, Zdraví
chůze

Pohybová aktivita je výbornou prevencí osteoporózy. Foto: Shutterstock

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je záludná choroba, neboť se projeví až při úrazu zlomeninou. V prevenci hraje významnou roli správná strava, ale hlavně pravidelná pohybová aktivita.

O onemocnění osteoporózou mluvíme tehdy, když je pokles množství a kvality kostní hmoty spojen s významně vyšším rizikem zlomenin. Varovným signálem je první zlomenina po pádu nebo nepříliš těžkém úrazu. Nejčastějším typem osteoporózy je tzv. postmenopauzální osteoporóza, která se, jak název napovídá, objevuje u žen po přechodu. Důsledkem bývá zlomenina předloktí či obratle. Po prodělání zlomeniny se riziko dalších zlomenin znásobuje, ke specialistovi ale přichází jen třetina žen, které tuto zlomeninu utrpěly. Druhým typem je sekundární osteoporóza způsobená především nemocemi negativně ovlivňujícími stav kostní hmoty a do třetice involuční osteoporóza patřící k nejčastějším zdravotním problémům vyššího věku. Ve všech třech případech podle odborníků platí, že je nemoc důležité diagnostikovat a léčit co nejdříve.

konzultace u lékaře

Včasná diagnostika osteoporózy je prvním krokem k úspěšné léčbě. Foto: Shutterstock

Jak zjistit osteoporózu?

Odhalí ji speciální vyšetření, tzv. osteodenzitometrie, při němž se zjišťuje množství kostního minerálu v bederní páteři, kyčli a předloktí. Pokud se podezření na osteoporózu potvrdí klinickým vyšetřením a laboratorními testy a prokáže se významně vyšší riziko zlomenin, začíná se s léčbou. Zrychlený úbytek kosti lze účinně zastavit antiresorpčními léky, například estrogeny, selektivními modulátory estrogenních receptorů, bisfosfonáty. Došlo-li již ke ztrátě velkého procenta kostní hmoty nebo je-li regenerace kosti velmi nízká, jsou první volbou léky, které obnoví už ztracenou kostní hmotu a její kvalitu. V každém případě jde o léčbu dlouhodobou, neboť je osteoporóza chronickým onemocněním.

Včasná prevence osteoporózy

Cílem prevence osteoporózy je udržet kostní hmotu ve stavu, kdy nehrozí zvýšené riziko zlomenin. Vytvoření kostní hmoty v dospívání závisí z velké části na genetických faktorech, přesto lze dosažení optimální úrovně příznivě ovlivnit už od dětského věku stravou, fyzickou aktivitou a udržením hormonální rovnováhy. Během dalšího života se pak fyziologický úbytek kostí nezrychlí a ani osteoporóza přicházející s věkem není spojena s významně vyšší pravděpodobností zlomenin.

Jedním z vysvětlení věkem podmíněného úbytku kostní hmoty je chronický zánět mírného stupně navozený produkty stárnoucích a odumírajících buněk. Protože dosud neumíme ovlivnit genetickou podstatu stárnutí, nemáme ani léky, které by zpomalovaly stárnutí. Ovlivnit je ale možné zmíněný chronický zánět. Ověřený účinek má fyzická aktivita, příznivě se také uplatňuje protizánětlivá strava, která více než o třetinu snižuje riziko zlomenin.

žena v hamace

Sluneční paprsky jsou přirozeným zdrojem důležitého vitaminu D. Foto: Shutterstock

Stačí i chůze

Bylo by zcela špatné říct si: „Mám vysoké riziko zlomeniny, odteď budu jen sedět nebo ležet, abych si nic nezlomila.“ Jako prevence osteoporózy působí každý aktivní pohyb, nejlépe ten, který člověka baví. Pomůže už 20–30 minut svižné chůze denně. Není nutné k ní mít speciální sportovní vybavení ani velkou fyzickou kondici, ta se naopak pravidelnými každodenními procházkami postupně zlepšuje. Pomoci mohou také speciální cviky pod vedením fyzioterapeuta.

mléčné výrobky

Foto: Shutterstock

Vhodné protizánětlivé potraviny

  • Vysoký protizánětlivý účinek mají ovoce, zelenina, vláknina, fermentované mléčné produkty a olivový olej.
  • Pro stav kostí je významný také vápník a vitamin D, který podporuje vstřebávání vápníku ze střeva. Dostačující je přijmout jeden gram vápníku denně, přitom kolem půl gramu obsahuje běžná strava, dalšího půl gramu získáte z mléčných výrobků (například z 1/2 litru mléka nebo jednoho jogurtu) apod.
  • V případě diagnostikované osteoporózy to ale nestačí a je třeba dodávat tělu vápník ještě formou léků.
  • Vitamin D poskytuje zcela zdarma slunce, zdrojem jsou také ryby. Nedostatečný přísun se rovněž doplňuje léky.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Předcházíme osteoporóze