Před zimou vymeťte komín
Bezpochyby je nejlepší nechat to na kominíkovi. Ale s jednoduchým nářadím nic nebrání ani tomu, abyste pravidelně kontrolovaný komín udržovali v kondici i svépomocí.
A před zimou je na to nejvyšší čas, protože pěkně si zatopit v kamnech či v krbu a z tepla vyhlížet oknem do upršeného či zasněženého dne patří k základním radostem chalupářů a chatařů. Nechceme nikomu radit, aby rezignoval na školeného a certifikovaného kominíka. Ale zároveň je třeba říct, že pokud je komín stavebně v pořádku, má potřebné revize, je pravidelně udržovaný a celkově vykazuje dobrý stav, průběžné čištění svépomocí mu rozhodně neublíží. A nezakazuje to ani zákon, i když si lidé mnohdy myslí opak.
U zdrojů tepla do 50 kW může komín čistit i majitel nemovitosti, ale revizi musí provádět kominík s živnostenským oprávněním
Lepší tah, bezpečné topení
Základní kominické nářadí se dá běžně sehnat, a to buď ve specializovaném e-shopu, nebo v hobbymarketu, kde mívají tento typ zboží obvykle v odděleních, kde se prodávají kamna a příslušenství k nim.
A proč vlastně komín pravidelně čistit? Důležité je to z bezpečnostních důvodů a kvůli zlepšení tahu kamen. Topíte-li dřevem, hodně záleží na jeho kvalitě a vlhkosti. Jakékoli nedokonalé hoření zanáší komín sazemi, a i když je zdánlivě vše v pořádku, může způsobovat kombinace počasí a vrstvy sazí nepříjemný štiplavý zápach, který zvláště při nižším atmosférickém tlaku „padá“ do místností a s romantikou praskajícího ohně má jen pramálo společného.
Kominické nářadí
Základním nářadím na čištění komína je kartáč zvaný štosák, kominická štětka a „sluníčko“, což je nářadí připomínající svým tvarem slunce, které po spuštění shora „projede“ komínovou rouru a mechanicky odstraní i nánosy na stěnách.
Ne vždy však lze čistit komín shora. Štětka či kartáč se tedy prostrčí komínovými dvířky, vytlačí nahoru a stáhne dolů. Důležité je dobře zavřít kamna, aby z nich nevyletěly saze. Doporučuje se použít i chemický čistič, který se zapálí v kamnech před mechanickým čištěním a uvolní saze. I když bývá označený jako odstraňovač sazí, nelze se spoléhat jen na něj, nánosy dehtu se nejúčinněji uvolní mechanicky.
Dobré rady
- Při čištění dvířky vyčistěte nejprve horní a až poté spodní část komína.
- Uzavřením kamen či dvířek od krbu zabraňte tomu, aby saze vyletěly do místnosti.
- Nezapomeňte rozebrat a vyčistit roury (kouřovinu), ale nemějte rouru oddělanou v okamžiku, kdy čistíte komín.
- Je nutné zabránit tomu, aby do komína pršelo, takže pokud ho nemáte opatřený stříškou, je nutné ji namontovat.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock