Přechod na DVB-T2
Blíží se datum, kdy Česká republika kompletně přejde na nový formát digitálního televizního a rozhlasového vysílání pod označením DVB-T2. Kompletně by se tak mělo stát v průběhu roku 2021.
Pokud přijímáte televizní signál pomocí kabelové televize nebo máte satelitní příjem, tak se vás problémy s přechodem na nový formát vysílání v zásadě vůbec netýkají, neboť se o to musí postarat váš poskytovatel služeb. Pokud však přijímáte terestriální (pozemní) signál televize, musíte se o obnovu vašeho televizního parku postarat sami. Jestli jste tak ještě neučinili, tak právě pro vás jsou určeny následující řádky. Pokusíme se vysvětlit, co je potřeba udělat a na co si dát pozor, aby přechod na nový formát digitálního příjmu proběhl úspěšně. I vy, kteří jste již na nové vysílání připraveni, si můžete následující řádky přečíst, protože vám třeba objasní některé pojmy a zkratky.
Vybíráte televizi?
Při výběru nového přístroje je důležité zaměřit se na rozlišení, ale i formát přijímaného signálu. Dnešní televizory nabízejí takzvané ultra vysoké rozlišení, které se značí jako UHD (Ultra High Definition). Někdy se můžete také setkat s označením 4K nebo také 4320p. Běžně jsou dnes v prodeji i televizory s rozlišením UHD 8K. Jednoduše řečeno – čím větší rozlišení televizor má, tím jemnější a kvalitnější má obraz.
Ultra vysoké rozlišení oceníte zejména při sledování filmů z Blu-ray disků nebo u výstupů z počítače, jejichž grafické karty dokážou poskytnout signál, který odpovídá parametrům televizního přijímače. Pořizují si ho i vášniví hráči počítačových her. Neznamená to však, že tyto televize nejsou vhodné i ke sledování normálního televizního vysílání. Terestriální vysílání označené jako HD (High Definition), které umí přijímat televizory nebo set top boxy s označením T2, má ve skutečnosti rozlišení pouze 1080i (dříve označované jako HD ready), které si přijímací přístroje teprve dopočítají na požadované rozlišení zabudovaným algoritmem. Kvalita zobrazení terestriálního příjmu se tedy může na jednotlivých přístrojích lišit, podle schopnosti dopočítat chybějící obrazové body a vytvořit tak dokonale ostrý a barevně věrný obraz.
Co je to tuner
Důležitým faktorem pro příjem vysílání je vybavenost tunery. Česky se jim říká ladiče. Přijímají signál a říkají televizoru, jak jej má „přečíst“. Proto je důležité, aby se zákazník při pořizování nové televize přesvědčil, že má televizor ten správný tuner pro požadovaný příjem signálu.
Že nevíte, co jednotlivé zkratky znamenají? Nevadí. Vysvětlíme vám je. V kolonce u typu příjmu televizního signálu můžete najít například tato označení: DVB-T/T2/C/S/S2.
DVB (Digital Video Broadcasting) znamená, že televizor umí přijímat digitální vysílání – to je dnes zavedený standard. Důležité jsou však hlavně následující písmenka:
T = terestriální, tedy pozemní vysílání. Jde o starý standard, který používají některé kanály, ale do konce roku 2021 postupně v ČR vymizí. DVB-T se přijímá vzduchem pomocí antény.
T2 = nový formát digitálního pozemního vysílání, na který se plošně v ČR přechází. I DVB-T2 se přijímá vzduchem pomocí antény.
C = kabelové připojení. Poskytovatelé kabelové televize k vám domů přivedou kabel, který zakončí set top boxem nebo multimediálním zařízením. Takové zařízení je pak propojeno s televizí nejčastěji HDMI kabelem. Vnější set top box není podmínkou, pokud má televizor již zabudovaný DVB-C tuner. Musí to být ale přístroj, který je certifikovaný poskytovatelem kabelové televize.
S = satelit. Satelitní připojení dobře znají fanoušci zahraničního vysílání. Satelitní signál putuje od satelitní antény do satelitního přijímače, který musí být vybaven modulem pro zasunutí dekódovací karty, kterou dodá poskytovatel služby. Na území ČR je to Skylink, UPC nebo DigiTV. Bez karty můžete přijímat pouze nekódované programy, což je z českých programů vlastně pouze ČT24. Bez karty se tedy obejdou pouze ti, kteří chtějí přes satelit přijímat výhradně zahraniční vysílání. Pro připojení k televizi platí v podstatě to samé, co bylo zmíněno u kabelového příjmu.
S2 = je novější generací standardu pro satelitní vysílání.
Je nutné měnit televizi?
Pro ty, kteří přecházejí na nový typ vysílání (DVB-T2), ale nechtějí měnit celý televizor, jsou v nabídce set top boxy s označením DVB-T2, které požadovaný signál přečtou a do televizoru dopraví už rozkódovaný. Set top box je poměrně malé zařízení, které se pohodlně zastrčí pod televizor a s televizorem se propojí kabelem. Ale ať už se rozhodnete pro koupi nového televizoru, nebo jen doplníte ten stávající novým set top boxem, měli byste si dát pozor na několik detailů.
Není DVB-T2 jako DVB-T2
V čem že je zakopaný pes? V normě určené pro dané území. Je totiž nutné dbát na to, aby přístroje pro ČR byly označeny jako DVB-T2 HEVC. Můžete se také setkat s ozhačením DVB-T2 H.265. To je také v pořádku. Pokud budete nakupovat přístroj v některém kamenném obchodě, tak se nejspíše s jinou normou ani nesetkáte, navíc prodejci často označují produkty nálepkou „Ověřeno pro vysílání DVB-T2“. České internetové obchody by také neměly nabízet jiné než ověřené produkty.
Problém tedy může nastat v okamžiku, kdy se necháte zlákat cenou na některém ze zahraničních internetových obchodů. Tam jsou běžně nabízeny přístroje s označením DVB-T2 H266. Jedno číslíčko a malér je na světě. Přístroj sice naladíte, ale místo vytoužených programů uvidíte pouze černou obrazovku. V takovém případě můžete narazit i na absenci menu v českém jazyce.
Nový set top box versus stará televize
Ještě jeden detail je nutné si ohlídat v případě, že se rozhodnete ke staré televizi dokoupit pouze set top box. Nový přístroj je totiž nutné nějak připojit k televizi. Dnes se běžně k přenosu signálu používá HDMI kabel. Ten má tu výhodu, že přenese nejen obraz ve vysokém rozlišení, ale současně i vícekanálový zvuk, který vyžadují majitelé domácích kin. Mnohé moderní televizory jsou dnes také schopny přehrát prostorový zvuk nebo je k nim možné připojit reproduktor, který je označován jako „soundbar“. Ve všech těchto případech vícekanálový zvuk oceníte.
Ne každá televize je však vybavena HDMI rozhraním. Týká se to hlavně starších modelů. U těch býval běžným způsobem externího připojení signálu SCART, dnes už poněkud archaický. Tím zase není běžně vybaven každý z nových set top boxů. Je tedy nutné zkontrolovat, zda bude možné nové zařízení k tomu stávajícímu připojit.
Pokud vaše televize skutečně nedisponuje HDMI konektorem, stálo by za zvážení, jestli právě nenastal čas na její výměnu, protože zůstanete-li u staré, tak se připravíte o tu největší výhodu HD vysílání a sice sledování obrazu ve vysoké kvalitě a poslechu prostorového zvuku.
A anténa nakonec… Vlastně na začátek
Anténa je v případě terestriálního příjmu skutečně tím prvním článkem vašeho televizního okruhu. Jestliže jste již digitální signál přijímali a neměli jste s příjmem žádný problém, nemusíte vůbec nic řešit. K současné anténě prostě připojíte nový set top box nebo televizi a jenom naladíte programy.
Pokud jste měli slabý signál a rozhodli jste se anténu vyměnit nebo instalujete poprvé anténu pro úplně novou televizi, musíte mít na paměti to, že anténa musí být pro IV.–V. televizní pásmo, které je také označováno jako UHF (300-3000 MHz). Na těchto stránkách https://www.ctu.cz/vyhledavaci-databaze/prehled-televiznich-vysilacu/opravneni naleznete přehled vysílačů v ČR i s vysílacími výkony a polarizací antén. Anténu pak stačí nasměrovat na nejbližší vysílač vůči vašemu stanovišti s odpovídající polarizací vysílače.
Pamatujte i na to, že pro signál ve IV. a V. televizním pásmu jsou překážkou velké pevné objekty jako například hory nebo velké kopce nebo vysoké budovy. V takovém případě je lepší volit sice vzdálenější vysílač, který je ale v relativně volném výhledu. Naladění je jednoduché. Každý přijímač v info řádku ukazuje kvalitu a sílu signálu. Tam, kde je dostatečně silný signál lze mnohdy využít i levnou pokojovou anténu.
Dobré rady
- Při koupi nového televizoru nebo set top boxu zkontrolujte, zda splňují normu pro příjem signálu DVB-T2 (HEVC nebo H.265).
- V případě, že se rozhodnete pro koupi pouze set top boxu, nejprve zjistětě, jaké má váš starý televizor konektory pro připojení vnějšího signálu.
- Pokud je to možné, tak se na televizor podívejte v provozu někde v kamenném obchodě. U některých LED monitorů se můžete setkat s horšími pozorovacími úhly. Také barevný přednes obrazovky se může u některých televizorů lišit.
- Jestliže si nejste úplně jisti v kramflecích, co se týče uváděných parametrů, tak se raději vyhněte zahraničním internetovým obchodům. I když budou všechny parametry sedět, tak můžete narazit na absenci českého menu nebo se vám může laciný přístroj pěkně prodražit při dopočítání cla.
Text: Petr Živný
Foto: Shutterstock