Pravidla pro horké léto
Už se nemůžete dočkat dovolené, kdy budete jen relaxovat? To je jasné, ovšem neměli byste zapomínat na prevenci a určitá pravidla, která je nutné právě v horkých letních dnech dodržovat.
Není totiž větší otrava než to přehnat třeba s opalováním, jídlem a koupáním v nevhodné vodě a přivodit si zdravotní komplikace. Léto je sice krásné období, zvláště když se vyvede a sluníčko nás provází téměř každý den, ale přípravu na ně bychom neměli podcenit.
Pitný režim
Dodržování pitného režimu je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou byste neměli zapomenout. Pít bychom měli i v případě, že nemáme žízeň. Jak toho ale docílit? Nejlepší je u sebe stále nosit láhev s vodou a striktně si stanovit, že za každé dopoledne vypijeme minimálně 1,5 litru vody a odpoledne pak ještě 1 l obyčejné neperlivé vody. Zpočátku je třeba být na sebe přísný! Po čase si na to vaše tělo zvykne a začne tento nový zvyk vyžadovat samo. Pokud je velmi horké léto, je dobré vypít aspoň tři litry neperlivé vody, samozřejmě s ohledem na váhu a věk. Lidé s menší tělesnou hmotností takové množství vody nepotřebují.
Vodu přijímáme i prostřednictvím jídla. Budeme-li v létě jíst hodně ovoce a zeleniny, riziko dehydratace se tím snižuje. Pokud toužíte po změně a voda už vám nechutná, připravte si domácí ledový čaj. I neslazený chutná skvěle.
V případě malých dětí musíte hlídat jejich pitný režim vy. Je dobré naplnit ráno láhev, která udrží teplotu, a tu během dne do dítěte dostat. Tak budete mít jasnou kontrolu nad množstvím vypitých tekutin.
Vodu studenou, nebo vlažnou?
Když je venku nad 35 stupňů Celsia, určitě máte chuť na tu nejstudenější sklenici vody, ale raději na ni zapomeňte! Popíjení ledových nápojů v horku může mít totiž naprosto jiný účinek, než byste čekali. Namísto požadovaného zchlazení může tělesná teplota naopak stoupnout. Když je nápoj opravdu moc studený až ledový, tělo může na chvíli vypnout mechanismus pocení a začít ukládat více tepla, aby nás rychle ohřálo. Snadno se tak stane, že vám bude ještě větší teplo. Studené tekutiny totiž naše buňky nejsou schopné ihned vstřebat, a proto musí tělo více pracovat, aby je ohřálo na tělesnou teplotu. Ledovým nápojům se tedy v horku raději vyhněte, ideální je pití vlažné vody, která navíc pročišťuje organismus.
Slastné koupání
Málokdo si dokáže léto představit bez koupání u rybníka, řeky nebo moře. I při této aktivitě je ale nutné dbát na určitá pravidla. Vaše zdraví může být totiž ohroženo například špatnou kvalitou vody. Ve stojatých vodách bývají velmi často přítomné sinice, které způsobují podráždění pokožky a sliznic či alergické obtíže. V případě řek nelze vyloučit kontaminaci odpady například ze zahrádkářských kolonií, hrozí též nákaza bakteriemi či viry a následně střevní infekce, či dokonce žloutenka typu A. Proto je lepší se koupat na místech, kde je kvalita vody pravidelně kontrolovaná (ať už majitelem koupaliště, nebo hygienickou stanicí). To platí hlavně pro malé děti a alergiky. Když se vám voda nezdá, vyhněte se jí.
U dětí je samozřejmý dohled rodičů při koupání, ale ani dospělí by se raději neměli vydávat k vodě sami, zvláště jestliže trpí nějakým chronickým onemocněním. Riskantní je i náhlá změna teploty, proto nechoďte do vody rozehřátí a ochlazujte se postupně.
Samostatnou kapitolou jsou úrazy u vody, které mohou mít celoživotní následky. Nejčastěji vznikají při neopatrném skoku do vody. Pravidlo zní: nikdy neskákejte tam, kde to dobře neznáte a kde není dostatečná hloubka.
Úžeh a úpal
V horkých letních dnech jsou zejména děti, nemocní a starší lidé vystaveni riziku přehřátí. To může vyústit v úpal, který se projevuje zarudnutím kůže, zvýšenou teplotou, zrychleným srdečním tepem a často je provázen zvracením, v horším případě zmateností a pocitem na omdlení. Na vzniku úpalu se podílí zejména delší pobyt v prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí, v nevětraných místnostech a dehydratace. Podobné příznaky má i úžeh, který vzniká po delším pobytu na slunci.
A jaká je první pomoc? Nemocného uložit do stínu nebo do dobře větrané místnost a uvolnit mu oděv. Podáváme chlazené tekutiny, zpočátku po malých dávkách, optimální jsou iontové nápoje nebo mírně slazený čaj. Můžete přiložit i studený obklad na hlavu.
Lepší je ale všemu předcházet. V horku buďte raději ve stínu, zvláště přes poledne a v časném odpoledni. Děti do jednoho roku by se delšímu pobytu na přímém slunci měly zcela vyhnout. Důležitá je pokrývka hlavy a vhodný oděv – ten by měl být spíše volnější, prodyšný a světlých barev.
Dlouhodobá onemocnění v létě
Je celá řada lidí, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním. Ti by měli být v létě mnohem opatrnější. Vysoká teplota a intenzivní sluneční záření vystavují organismus zvýšené zátěži, což se projevuje zejména u osob s chronickým onemocněním srdce, dýchacích cest, diabetiků, ale obecně i u starších lidí a těhotných žen. Hrozí, že se funkce nemocného orgánu ještě více zhorší, protože tělo je ohrožené přehřátím a někdy i kolapsem z horka. Doporučení jsou jasná – zdržovat se ve stínu nebo ve větrané místnosti, vyvarovat se větší fyzické aktivitě nebo dlouhodobému stání a dbát na dostatečný pitný režim.
Dobrá rada
Zejména lidé se světlým fototypem kůže by měli dbát na důslednou ochranu proti UV záření a používat krémy s vysokým ochranným faktorem, opalování se spíše vyhnout a mazat se, i když je slunce za mraky. Důležité je také nosit brýle s UV filtrem.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock