Pracovní světla
Existuje spousta možností, jak si pořádně posvítit na práci na stavbě, v dílně nebo na zahradě. Některé typy výkonných pracovních světel se obejdou i bez přívodu elektřiny.
Kromě klasických světel s kabelem na připojení do sítě existují i světla akumulátorová. Na stavbě či v dílně si můžete přisvítit různými typy ručních závěsných pracovních lamp, reflektory na polohovatelných stativech i lampami na pevném stojanu, u nichž lze nastavit úhel i intenzitu svícení. Zdrojem světla bývají u takových svítidel halogeny či LED diody, ale i výkonné úsporné žárovky s klasickým závitem. Stačí si jen vybrat.
Přenosné montážní lampy
Jsou oblíbeným typem lehkého přenosného osvětlení, které lze použít nejen při opravách aut, ale také například při jakékoli práci v temných koutech domu včetně sklepů a půd, kde si často nevystačíte se stávajícím osvětlením.
V kategorii přenosných montážních lamp je na trhu velký výběr svítidel. Nejjednosušší typy zpravidla tvoří světlo bez vypínače, které se rozsvítí při zapojení kabelu (5 nebo 10 m) do zásuvky. Seženete však i lampy s vypínačem. Svítidla se standardním závitem E27 umožňují použít různé druhy žárovek včetně halogenových či kompaktních zářivkových. Žárovky jsou u některých typů chráněny skleněným šroubovacím nástavcem, proti rozbití při pádu nebo nárazu pak žárovku i sklo nástavce obvykle chrání drátěná nebo plastová mřížka s háčkem, který umožňuje snadné zavěšení lampy například na hřebík, skobu nebo větev. Jiné typy závěsných montážních lamp pak mají žárovku chráněnou jen drátěnou mřížkou a z jedné strany plechovým štítkem.
Elektrické montážní lampy s žárovkou představují levnou a jednoduchou variantu univerzálního pomocného osvětlení a dobře poslouží i pro dočasné svícení na dvoře i v zahradě. A svítidla s drátěným retrodesignem navíc vypadají stylově a mohou být i zajímavým doplňkem pergoly či verandy. Nelze se však spoléhat na jejich dlouhodobou odolnost například vůči vlhkosti a dešti, měly by být v každém případě pod střechou.
Existují i praktické zářivkové montážní lampy válcovitého (trubkovitého) tvaru, z jichž některé lze připojit i na autozásuvku 12 V. S těmi se dobře pracuje například při opravách odpadů dřezů a umývadel nebo všude tam, kde je nutné pracovat ve stísněných podmínkách. Lze je snadno zavěsit nebo položit, nejsou však příliš odolné vůči pádu nebo nárazu.
Praktické jsou i dobíjecí přenosné montážní LED lampy, které kombinují světlo LED diod ve válcové trubici a v čele lampy, kterou tak lze použít podobně jako běžnou baterku. Po nabití by podle zvoleného stupně intenzity měla lampa svítit tři až deset hodin.
Jinou možností jsou akumulátorové závěsné montážní lampy, které mohou být buď dobíjecí, nebo konstruované pro použití s různými typy výměnných baterií. Jde vlastně o variantu klasické baterky, hlavní výhodou je nezávislost na přívodu elektrické energie a ergonomický design, který usnadní zavěšení. Ke svícení na práci lze ostatně použít i řadu typů velkých akumulátorových či dobíjecích univerzálních svítilen a koneckonců i čelovku.
Na stojan i na zem
Výkonný reflektor pevně stojící na polohovatelném stativu využijete například při rekonstrukcích interiéru, ale pomůže vám i prodloužit den při práci na dvoře a na zahradě. Osvítí velký prostor, takže jej lze dobře využít například při stavebních úpravách podkroví, kde ještě není hotový rozvod elektřiny.
Kromě tradičních reflektorů, v nichž jsou zdrojem světla lineární halogenové žárovky (150, 500 či 1000 W) se stále více prodávají i reflektory s LED diodami.
Halogenové žárovky mají kratší výdrž (asi 2 000 hodin) a při svícení vyvíjejí poměrně vysokou teplotu. To může být někdy problém, ale například na stavbě v zimě může hřející reflektor naopak přijít vhod. Díky vyšší teplotě vyvíjejí halogenová světla i pocitově intenzivnější jas. Svítidla s LED diodami mají výdrž výrazně vyšší (asi 20–30 tisíc hodin) a k jejich výhodám patří i nižší spotřeba energie. Pracovní LED reflektory vyvíjejí studenější světlo než halogeny.
U pracovních reflektorů je důležitá volba typu a výšky stojanu. Reflektory na stativech mají univerzálnější použití, lze nastavit jejich výšku i regulovat úhel nasměrování světla, což se obvykle dělá pomocí matic s úchyty, které chrání ruce proti vysoké teplotě svítidla.
Nevýhodou reflektorů na polohovatelných stativech může být jejich menší stabilita. Zvláště při pohybu většího množství lidí na stavbě je potřeba dávat pozor, aby reflektor někdo neopatrným pohybem nesrazil. Světla tohoto typu by měla být také vždy umístěna v bezpečné vzdálenosti od nádob s vodou, schodů či jakýchkoli stupňů a hran.
Stabilnější jsou přenosné reflektory pevně integrované v nízkých podstavcích. Základem jejich konstrukce je vytvarovaná trubka, opatřená plastovou či gumovou rukojetí a také protiskluzovými „návleky“ na podstavci stojanu. Nevýhodou těchto reflektorů je poměrně malá výška stojanu, světlo může od země nepříjemně oslňovat. Řešit to lze postavením celé soupravy na podstavec. Výrobci uvádějí, že tyto reflektory jsou odolné proti stříknutí vodou, ale pro delší stání na dešti je rovněž nelze použít.
text: RICHARD GURYČA
foto: ARCHIV FIREM