Práce s lasery
Pro domácí kutily je používání nivelačních laserů stále ještě novinkou, se kterou nemají tolik zkušeností. Přinášíme proto několik základních rad, jak s laserem pracovat.
Dříve bylo nutné při stavebních pracích měření metrem, pásmem nebo vodováhou s mnoha potřebnými úkony. Dnes nejen profesionálové, ale i kutilové mají již možnost pořídit si nivelační laser. K přesnému měření jim pak postačí stisknutí jediného tlačítka. Ostrá červená linka, kterou po nastavení nivelační lasery vysílají, umožňuje v jakémkoliv místě vykreslit vodorovnou či svislou linku nebo absolutně pravoúhlý kříž. Podle této linky pak kutil může na stěnu připevňovat poličky, rozmisťovat obrazy nebo přesně ustanovit spodní hrany obkládaček.
Ruční nastavení
Sotva půlkilogramový přístroj s atraktivním vzhledem, opatřený šroubovacími, jemně stavitelnými nožkami, se postaví v místnosti na vhodný podstavec či nábytek do potřebné výšky, nebo na lehkou trojnožku či fotostativ. Levnější modely s ručním nastavením se musí ručně adjustovat (připravit pro další manipulaci) výškovým seřizováním nožek podle tří na sebe kolmých bublinkových vodováh v jeho skříňce. Teprve když všechny bublinky „sedí“ uprostřed rysek, promítne laser po zapnutí spínače v nastaveném směru červenou linku na stěnu, která obejde i případné překážky.
Linka pak umožňuje například montovat do řady stropní svítidla nebo přesně nainstalovat koupelnovou vanu a realizovat mnohé další práce. Většina modelů vládne křížovými paprsky pro vyhledání vodorovné roviny i svislic. I když mají většinou menší výkon než 1 mW a nejsou zraku nebezpečné, přesto jako u každého laseru paprsek nikdy nepouštíme do očí.
Samonivelační lasery
Mnohem rychleji to jde s pomocí tzv. samonivelačních laserů, které se nastavují bez zdlouhavého ručního vyvažování. Stačí je přišroubovat závitem na trojnožku, kamkoliv postavit či připevnit na zeď. Po spuštění tlačítkem se během několika vteřin směr paprsku vyrovná do přesné vodorovné nebo svislé čáry podle toho, který z paprsků zvolíme. Automatické vyvážení ale lasery zvládnou jen do určitého náklonu přístroje (do 5°). Pokud tento stupeň náklonu překročíte, přístroj vydá akustickou výstrahu a donutí vás k úpravě základní polohy.
Většina samonivelačních křížových laserů má elegantní tvar aměkký neklouzavý plášť. Tři nebo čtyři vložené tužkové články (AA) obvykle vystačí na třicetihodinový provoz.
TEXT: JAN TŮMA
FOTO: BOSCH, SKIL