Pozor při nákupu šperků
Šperky patří k oblíbeným – nejen vánočním – dárkům. Proto se stále rozšiřuje jejich nabídka, a to i na internetu. Z téhož důvodu se na kontrolu e-shopů nabízejících klenoty a šperky ve zvýšené míře zaměřuje Česká obchodní inspekce. Výsledky několika nedávných kontrol, provedených na základě podnětů spotřebitelů, signalizovaly, že by i další prodejci šperků mohli klamat kupující například nepravdivými údaji o výrobcích nebo poskytováním neúplných informací.
ČOI proto uspořádala kontrolní akci, jejímž cílem bylo prověřit vytipované e-shopy, nabízející stříbrné šperky o ryzosti vyšší než 800/1000. Z celkem 17 kontrol zjistili inspektoři nedostatky v 16 případech. Prodávající nejčastěji porušovali zákaz užití klamavých obchodních praktik tím, že poskytovali nepravdivé nebo neúplné informace o nabízených výrobcích, neinformovali kupující o reklamačních podmínkách nebo o právu na odstoupení od kupní smlouvy. Několik případů podezření na porušení puncovního zákona bylo postoupeno Puncovnímu úřadu k přijetí dalších opatření.
Jaké předpisy prodejci porušují
- užití nekalých obchodních praktik, a to konkrétně klamavých obchodních praktik, kdy prodávající neposkytl zákonem stanovené informace, případně tyto byly neúplné či jinak zavádějící. Jednalo se o informace o prodávajícím, o podmínkách uzavření smlouvy, nebo o uplatnění práv z této smlouvy vyplývajících.
- nedodržení povinnosti řádně informovat spotřebitele o podmínkách uplatnění práva z odpovědnosti za vady výrobků a služeb, včetně podmínek uplatnění rozporu s kupní smlouvou.
Nezveřejnění českých puncovních značek na stránkách internetových obchodů a porušení povinnosti prodávajícího vydat při prodeji výrobku z drahého kovu doklad o koupi s uvedením druhu, ceny, hmotnosti a ryzosti prodaného šperku bylo posouzeno jako možné porušení puncovního zákona, které bylo zjištěno u 12 kontrol. Vzhledem k tomu, že tato kontrolní zjištění jsou mimo pravomoc České obchodní inspekce, byla předána Puncovnímu úřadu k přijetí příslušných opatření.
Nákup šperku v neznámém internetovém obchodě je velmi rizikový – je dobré si uvedené údaje o prodávajícím ověřit.
Pravdivost informací o deklarované ryzosti použitého kovu nebo druhu kamene v nabídkách e-shopů lze posoudit až po dodání šperku.
Vyplatí se číst smluvní/obchodní podmínky před nákupem, stejně jako hledat reference o vybraném e-shopu.
Příliš nízké ceny a nabídky „výhodné“ koupě šperku jsou podezřelé.
Obezřetnost při platbě se vyplatí – při prvním nákupu volte dobírku nebo osobní odběr.
Chybějící údaje o prodávajícím, včetně telefonického kontaktu, stejně jako omezený výběr možností platby a dodání, jsou podezřelé.
Při nákupu v zahraničních internetových obchodech, zejména se sídlem mimo EU, může být vymahatelnost spotřebitelských práv velmi ztížena, případně nemožná.
TEXT: ČOI
FOTO: SHUTTERSTOCK