Pozor na přehřátí!
Letní vedra mohou být pro zvířata doslova fatální. V extrémním počasí je tudíž musíme chránit před zdravotními riziky.
Zvířata se téměř nemohou potit a organismus ochlazují pouze zrychleným dýcháním, čímž dochází k odpařování vody z jazyka a sliznic tlamy a čenichu. Pokud se nemohou napít, ztráta vody se prohlubuje, dochází k přehřátí, dehydrataci a následně k šokovému stavu, jenž může končit smrtí. K přehřátí nejvíce inklinují svalnatí bulíci neboli bulteriéři, buldoci, rotvajleři apod., psi a kočky s krátkou čelistí jako mopsové a peršanky. Velmi riziková jsou i mláďata, malí hlodavci, okrasné ptactvo a zvířata obézní, se srdečními nebo plicními obtížemi.
Sluneční žár
Zvíře je na přímém slunci, například uvázané u obchodu, v kleci na terase, ale i na vycházce, vystaveno velkému riziku přehřátí. Zanechávejte je jen na stinném místě a vždy s vodou.
Jakmile se teplota vzduchu blíží teplotě těla (ta je u psa 38 až 39 °C), či ji dokonce překročí (v autě za horka vystoupá i na 65 °C), je chlazení zrychleným dechem zcela neúčinné a dochází k přehřátí. Částečnou prevencí jsou okna s protisluneční fólií nebo roletkami. Nejúčinnější je klimatizace, ta však v zaparkovaném zamčeném autě neběží.
Vyhněte se aktivitě
Hlavní příčinou přehřátí u psů je fyzická aktivita za horka. Hry i v bazénu, turistiku a delší venčení odložte na chladnější dny nebo časné ráno či pozdní večer.
Dobrá rada
Účinné zchlazení zajistí vesta z absorpční tkaniny a gelová samochladicí podložka.
Co dělat při přehřátí?
Zastavte veškerou aktivitu zvířete.
Odneste je na stinné místo s chladnou zemí.
Přehřáté zvíře neponořujte celé do vody, nesprchujte.
Chlaďte je mokrým ručníkem, tlapky vložte do nádobek s ledem či se zmrzlinou.
Pít mu dávejte jen po trochách, ale často.
Pusťte klimatizaci, nasměrujte na ně ventilátor nebo ho ovívejte.
Zvíře dopravte ve vychlazeném autě k veterináři nebo zavolejte zvířecí záchranku.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem