Pozor na emocionální nákup nemovitosti: Jak se nenechat ovlivnit při rozhodování
Stejně jako se zrychluje náš život, zrychlují se i nákupy nemovitostí. V časovém stresu se zájemci často nechají ovlivnit prvním dojmem, což s sebou může přinášet značná rizika.
Dnes se přímo cílí na co nejrychlejší obchod, ideálně on-line, při němž emoce hrají velkou roli, s čímž prodávající i realitní makléři počítají. Zlom nastal zhruba před deseti lety, do té doby se koupě řešily téměř výhradně osobně. Všichni zájemci nejprve zamířili na osobní prohlídku nemovitosti, což sice celý proces prodeje protahovalo, ale v přímém kontaktu bylo víc racionality. Právě střízlivý pohled a zvážení všech pro a proti, která na sebe v reálu stavba prozradí, je při takové velké investici stěžejní. Jinak může dojít k velkému rozčarování ve chvíli, kdy čerstvému majiteli spadnou růžové brýle.
Čas jsou peníze: Nebezpečí rychlých rozhodnutí na trhu nemovitostí
Při nákupu chat a chalup, ať už vysněných nemovitostí na stáří, nebo pro rekreaci rozrůstající se rodiny, jsou lidé tlačeni více než dříve k tomu, dělat rychlá a mnohdy i méně uvážená rozhodnutí. Důvodem bývá napjatá situace na trhu, kdy poptávka převyšuje nabídku.
Časový nátlak je ale opravdu špatný pán, který může způsobit, že se zájemce ze strachu, že by o nemovitost mohl přijít, uchýlí k unáhlenému nákupu. Kupující pak v takovém případě zapomínají i na důležité věci, které je třeba zapsat do rezervační smlouvy. Jde například o možnost vypovězení smlouvy po posouzení nemovitosti technickým odborníkem, který může najít zásadní nedostatky, o nichž zájemce nebyl před podepsáním smlouvy prodávajícím informován. Zatajování takových skutečností je sice dnes považováno za nekalou praktiku a makléři hrozí postih, ale než dojde k vyřešení a kupující se domůže svých práv a případné finanční kompenzace, ztratí drahocenný čas i peníze.
Nepřehlížejte objektivní rizika: Co zkontrolovat před nákupem nemovitosti
Dalším zádrhelem emocionálního nákupu může být skutečnost, že kupující přehlédne, či dokonce podcení objektivní nedostatky. Může se jednat o právní či technická rizika, která mohou způsobit zvýšené výdaje nebo vůbec znemožnit realizaci stavebního záměru. Týká se to zejména vlastnictví pozemku, jeho typu, zda jde o stavební parcelu, zahradu, nebo zemědělský půdní fond. Do povolování následné stavby nebo rekonstrukce může zasáhnout územní plán či to, že se nachází v lokalitě chráněné krajinné oblasti, památkové rezervace apod.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK zásadní právní, technický či jiný problém zjistil po podpisu kupní smlouvy každý třetí kupující nemovitost. Podle odhadů společnosti MyNEMO Report se v České republice za rok prodají problematické či rizikové nemovitosti v celkové hodnotě přibližně 50 miliard korun.
Jak správně uzavřít rezervační smlouvu
Prodávající chce uzavírat rezervační smlouvu na co nejkratší dobu, čímž se zájemce o nemovitost snaží motivovat k rychlému jednání. Většinou to bývá na jeden nebo dva měsíce, což může být doba dostatečně dlouhá pro obě strany, tedy prodávajícího i kupujícího. Přesto mohou nastat nečekané komplikace, odborníci proto doporučují napsat do rezervační smlouvy možnost jejího prodloužení při objektivním důvodu. Ideální z hlediska minimalizace časového tlaku je uzavřít rezervační smlouvu na tři měsíce s možností prodloužení, což se hodí, pokud je například kupující teprve na začátku celé mašinerie nutné ke schvalování hypotéky.
Nenechte se zmást prvním dojmem
V praxi se kupující často rozhodnou během prvních minut při prohlídce fotografií nebo návštěvě nemovitosti a pak se už jen v prvním dojmu utvrzují. Mějte tudíž stále na paměti, že hlavním cílem makléře je prodat co nejlépe. Nenechte emoce převládnout nad racionalitou, je třeba všímat si i detailů, věnovat pozornost také okolí a přístupu k nemovitosti a v neposlední řadě chování prodávajícího.
Během prohlídky nemovitosti byste si měli umět představit, jak tu budete žít. Ideální je, pokud vás dům osloví natolik, že si řeknete, tady je náš domov. Ne vždy ale budete mít z něho pozitivní pocit, protože máte své potřeby, touhy i kritéria.
Aukce nemovitostí: Na co si dát pozor při dražbě
S rostoucí poptávkou po rekreačních nemovitostech se objevila forma prodeje nejvyšší nabídce, což je samozřejmě výhodné pro prodejce. Může jít o tzv. skrytou aukci, jejíž princip spočívá v tom, že kupující neznají finanční nabídky ostatních. Po prohlídce jsou vyzváni k zaslání návrhu kupní ceny e-mailem, nebo aby navrhovanou kupní cenu vyplnili do rezervační smlouvy. Druhou formou je veřejná aukce, která je náročnější na organizaci a umožňuje získat pro prodejce maximální částku.
Co je psáno, to je dáno
- Prvotní nadšení z pořízení nemovitosti může vystřídat rozčarování, pokud nákup řídily emoce
- Z on-line prezentace lze těžko odhalit případné nedostatky stavby
- Pozorná prohlídka stavby i jejího okolí před schůzkou s makléřem je prozíravým krokem
- Dražení svádí k nesmyslné soutěživosti
- Při uzavírání smlouvy o koupi nemovitosti je vhodné mít po ruce vlastního právního zástupce
Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock