U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Poznejme choroby a škůdce

Kategorie: Speciál – ochrana proti chorobám a škůdcům | Autor:

(abychom věděli, jak na ně)

Chatařsko-chalupářské minimum ochrany rostlin v zahrádkách a sadech, které pro vás připravili naši spolupracovníci, ještě doplníme obrázky některých chorob a škůdců zelenin i květin, jak je v abecedním sledu soustředila v přehledném katalogu společnost AgroBio Opava, a krátkým popisem možností ochrany.

CHOROBY

FOTO 1 – Šedá hniloba jahodníku: Podle názvu houby se jí také říkává botrytida. Napadá především zrající a zralé plody, ale i listy, květy a nezralé plody, které hnědnou. Zralé měknou a pokrývají se šedým povlakem houby a hnijí. Může zlikvidovat celou úrodu.Houba přezimuje na napadených částech rostlin a šíří se vzduchem výtrusy. Vývoj choroby podporuje vlhkost, přehnojení dusíkem a přehoustlé porosty.S ošetřením – nejlépe přípravky Euparen Multi, Mythos 30 SC nebo Rovral Flo – je třeba začít včas, v době, kdy jahodník začíná kvést (2 až 5 % kvetoucích rostlin) a druhý opakujeme po 7 dnech.

FOTO 2 – Padlí okurkové: Moučný povlak se šíří z vrchní strany i na rubovou (někdy se objevují i velmi drobné černé plodničky hub) a listy zasychají. Choroba napadá všechny tykvovité plodiny. Původci (jde o dvě botanicky odlišné houby) přetrvávají na napadených zbytcích rostlin nebo v konstrukcích skleníků. Rozvoj podporuje suché teplé počasí při současné vyšší vlhkosti vzduchu.Pravidelnou ochranu vyžadují zejména skleníkové okurky: je možno použít například přípravky Karathane LC, Kumulus WG, Rubigan 12 EC nebo Thiovit.

FOTO 3 – Rez růží: Po vyrašení se na starších větvích, listech nebo i kališních lístcích objevují oranžovočervená ložiska výtrusů, která se šíří do okolí. V létě se tvoří na listech žluté skvrny a na spodní straně kupky letních výtrusů, koncem léta a na podzim na listech černé zimní výtrusy. Listy předčasně opadávají a výhony se deformují. Poliantky a pnoucí růže jsou odolné.Choroba přezimuje ve formě zimních výtrusů v opadaném listí, z nichž na jaře vyklíčí další typ výtrusů, jenž napadá mladé listy. Přezimovat však může i ve formě podhoubí na větvičkách. Šiření podporuje přehnojení růží dusíkem.S ochranou je u náchylnějších odrůd vhodné začít preventivně postřikem přípravkem Baycor 25 WP, který je účinný i proti padlí a černé skvrnitosti listů růží.

ŠKŮDCI

FOTO 4 – Třásněnka hrachová: Způsobuje za teplého počasí značné škody na hrachu i jiných bobovitých rostlinách. Celá rostlina včetně lusků vlivem sání žloutne, deformuje se a vadne. Semena se nevytvářejí nebo jsou podřadné kvality. Třásněnky jsou černé čárkovité, jejich larvy mají barvu žlutou až světle oranžovou. Larvy třásněnek přezimují v půdě. Vylíhlí jedinci kladou od května vajíčka na vegetační vrcholy, do květů i na malé lusky. Od července se larvy stěhují do půdy k přezimování. Ošetření se doporučuje v oblastech s pravidelným výskytem a v porostech hrachu s delší vegetační dobou. Nejúčinnější je postřik Sumithionem Super před květem hrachu.

FOTO 5 – Vrtule třešňová: Larvy této malé pestré mouchy způsobují známou “červivost” třešní a višní. Vnitřek plodů měkne, hnědne a ve vlhku hnije. Nejvíce jsou napadány plody sladkých, především pozdních odrůd.Z přezimujících kukel se v květnu líhnou dospělé mouchy, které kladou vajíčka do plodů. Vylíhlé larvy se živí dužninou. Dospělé pak zalézají mělce do půdy.Na základě signalizace lze použít žluté lepové desky nebo speciální klícky. Proti dospělým mouchám se ošetřuje asi 7. a 8. den po začátku náletu, proti vajíčkům asi 14 až 17 dnů po začátku náletů dospělců. Většinou je třeba ošetření asi po 8 dnech opakovat (poslední se řídí předepsanou ochrannou lhůtou). Ošetření přípravkem Sumthion Super je třeba provést důkladně v celé koruně.

FOTO 6 – Antraknóza ořešáku: Šedohnědé skvrny vznikají na listech, řapících i plodech, silněji napadené ořechy jsou deformované a často opadávají.Původce choroby přezimuje ve spadlých napadených listech. K infekci dochází hlavně od poloviny května do poloviny června, a to za vlhkého teplého počasí.Výskyt lze omezit postřikem přípravkem Champion 50 WP před květem; je možné jej po odkvětu ještě jednou nebo dvakrát zopakovat.

Katalog chorob a škůdců zahradních rostlin, z kterého jsme čerpali (texty jsou kráceny), popřípadě CD-ROM, na němž najdete celý sortiment firmy AgroBio Opava, s.r.o., uvedený přehled chorob a škůdců a navíc kalendárium, které připomíná, jak a čím ošetřovat rostliny v jednotlivých měsících, si můžete objednat na adrese: AgroBio Opava, s.r.o, Arnoštov, 747 Oldřišov. Vlastníkům internetu zjednoduší tok informací adresy: www.agrobio.cz. popř. www.prozahradu.cz.

Poznejme choroby a škůdce