Použití stavebního kamene

Dříve se kamenné domy na mnoha místech stavěly a některé slouží dodnes. Dnes se však stavební kámen používá zejména dekorativně s ohledem na jeho atraktivní a jedinečný vzhled.

Domy z kamene či smíšeného zdiva, v němž se kámen kombinoval s cihlami, bývaly často omítnuté a mělo to své dobré důvody. Pro dostavbu či opravu takto stavěných domů lze technologii smíšeného zdiva stále uplatnit a náročný a pracný postup si při takové rekonstrukci zdůvodníte především tím, že kameny z opravovaného zdiva lze opětovně použít nebo snadno doplnit.

Zdění z kamenů

Je potřeba smířit se s tím, že zdění z kamenů je pracné a jde pomalu. Foto: Shutterstock

Stavět však z kamene obvodové domovní zdi nově a od základů příliš ekonomický ani praktický smysl nedává. To ovšem nevylučuje atraktivitu použití různých druhů stavebního kamene na další doplňkové stavby, kde se navíc obvykle nechá naplno vyznít jeho vzhled, struktura i barva. Tedy v zídkách či ohraničujících zdech kolem pozemku, na pilíře ohrad a plotů, opěrné suché zídky a zpevnění terénních zlomů, případně na zahradní schody či jako náplň do gabionů.

stavba kamenné zdi

Haklíky i další druhy důkladněji upraveného kamene se hodí i pro stavbu venkovních kuchyní a posezení. Foto: Shutterstock

Kde vzít kámen?

Pokud jde o stavební kámen, vybírá se obvykle podle druhu horniny a rozsahu opracování. Stavění z kamene je často krajovou či regionální specialitou – podle toho, jaký kámen se v dané oblasti těžil, dominuje obvykle příslušný druh horniny tam, kde se kameny pro stavbu používaly. Mnohdy se tak kromě známého pískovce, žuly či opuky objevuje v některých místech i méně obvyklý kámen, který se v místě v minulosti těžil, například andezit. V některých regionech zase najdete v mnoha stavbách velký podíl vápence, který je typický například pro vinařské oblasti, v nichž se révě daří mimo jiné i díky vápencovému podloží.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Kámen a jeho použití:

Jak pečovat o kámen?

Opravy kamenných prvků

Proč šlapat po kameni

Postarejte se o kamenné prvky

________________________________________________________________________

obkládání kamenem

Pro obkládání soklů nebo vytvoření atraktivního obkladu části fasády vybírejte ze sortimentu štípaných a řezaných obkladových kamenů. Foto: Shutterstock

Chcete-li se při dostavbě či zvelebování kamenných prvků na chalupě přizpůsobit tradici místního stavitelství, ověřte nejdříve, o jaký druh horniny jde, a pak jej použijte tak, jak to už v minulosti vyzkoušely generacepředchozích majitelů domů.

Problém může nastat v okamžiku, kdy je už příslušný druh kamene nedostupný, v místě už se netěží nebo byl vytěžen a kdy přitom jde o méně obvyklou horninu, což může být už zmíněný andezit, případně čedič, nebo kdysi běžně dostupná a dnes velmi drahá břidlice.
Ale obvykle jde jen o zvýšené náklady na dovoz, protože prodejců kamene existuje celá řada a v sortimentu mívají kromě běžných tuzemských hornin i kámen dovážený například z balkánských zemí. U něj snad jen pozor na méně obvyklý vzhled či barevný odstín, raději si proto nabízené produkty prohlédněte dřív, než je objednáte. Mnohdy se navíc prodávají pod různými obchodními názvy, za nimiž se může skrývat například netypicky zbarvený vápenec, což ale krásu a kvalitu takového kamene nijak nesnižuje. Jde jen o to, aby vám vyhovoval jeho odstín a povrchová struktura v případě, že plánujete doplnit už existující kamenné prvky.

U hornin z dovozu si u prodejce ověřte vzhled i vlastnosti nabízeného kamene

Do lomu

Jinou a poměrně přehlednou možností je nákup kamene přímo v lomu. Tam je k dispozici druh, který se v daném místě těží, a vybrat si můžete z obvyklého sortimentu podle míry opracování. Může to být nepravidelně drcený a různě velký lomový kusový kámen, ale i štípané desky, kvádry či tzv. haklíky. V případě potřeby si můžete připlatit za opracované obrubníky, krycí desky (hlavice) sloupků, obkladový soklový kámen nebo drobně drcené kamenivo. Prodávají se i klenáky a samozřejmě dlažební kostky různých velikostí. Za opracování se platí, nejlevněji tedy vyjde hrubý nepravidelně velký lomový kámen (prodává se obvykle „na váhu“ v tunách) a nejdražší bývají opracované a rozměrově shodné prvky, u nichž se cena uvádí za kus.

Kamenná zídka

Velkoryse pojatá opěrná zeď z opracovaných skládaných kamenů nepravidelné velikosti. Foto: Shutterstock

Dobré rady

  • Při cenové kalkulaci vezměte v úvahu, že například pro stavbu suchých či vyzděných opěrných zídek je určitá nepravidelnost rozměru kamene vítaná a hrubé opracování zvládnete i sami s pomocí sekáče a kladiva. Nakupujte tedy lomový kámen.
  • Dodavatelé často nabízejí za příplatek dopravu kamene v tzv. bigbagu, což je něco jako obří taška, kterou vám dopravce složí na určené místo pomocí jeřábové „ruky“ z nákladního auta. Za bigbag se platí vratná záloha.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Použití stavebního kamene