Postele s úložným prostorem
Při výběru nové postele je třeba zvážit řadu kritérií – rozměry lůžka, výšku, materiál, typ roštu i matrace. Přidáme-li k požadavkům ještě úložný prostor, může to volbu zkomplikovat, na oplátku ale získáme spoustu místa pro uskladnění nejen sezónních věcí.
Postel zpravidla patří k největším kusům nábytku v domácnosti a pravdou je, že na jejích rozměrech mnoho ušetřit nelze, aniž bychom museli slevit ze svého pohodlí. Využití prostoru pod matrací ke skladování věcí se ale přímo nabízí. Tuto možnost mají jak manželské postele, tak jednolůžka. Nejčastěji se sem ukládají třeba sezónní přikrývky, objemné zimní oblečení, cestovní zavazadla nebo nejrůznější sportovní vybavení.
Výklopné rošty
Přístup k prostoru pod matrací může být řešen několika způsoby. Poměrně běžně se setkáme s výklopnými rošty. Ty se mohou otevírat buď příčně, nebo podélně, takže umožňují ukládání věcí z boku postele či v prostoru nohou. U manželských postelí bývá prostor rozdělen na dvě části, přičemž každý z nich je možné otevřít zvlášť. Vhodné řešení pro náš interiér bychom měli volit hlavně podle dispozice ložnice, aby byl prostor dobře přístupný i s objemnějšími věcmi.
Šikovné zásuvky
Druhou možností jsou boxy, které lze vysunout z boku postele. Máme-li manželskou postel, bývají zásuvky po obou stranách lůžka, což klade značné nároky na prostor ložnice. Zatímco u některých modelů je zásuvka usazena přímo na kolejnicích v rámu postele, u jiných není box s rámem postele nijak spojen a má vlastní kolečka, díky nimž jej lze pohodlně zasunout pod lůžko. Obě varianty mají svá pro i proti. Samostatné boxy s kolečky většinou nabízejí lepší využití prostoru, ale jsou vhodnější spíš do místností s tvrdou podlahovou krytinou, kde se nebudou zasekávat o vlas koberce.
Nezapomeňte větrat
I když je prostor pod matrací většinou snadno přístupný, ukládá se v něm spíš vybavení sezónního charakteru a často tam končí i věci, „které se jednou mohou hodit“. Neměli bychom proto zapomínat uložené věci chránit před prachem například uzavíratelnými vaky. Prach, který se tam i přesto dostane, je potřeba pravidelně vysávat a čas od času věci pořádně vyvětrat. Teplo a vlhko, které lidské tělo produkuje během spánku, je totiž ideální živnou půdou nejen pro roztoče, ale i plísně. Uzavřený prostor pod matrací však omezuje proudění vzduchu a uskladněný textil by mohl zatuchnout.
Řešení na míru
Je-li třeba využít každý centimetr v místnosti, která je nějakým způsobem atypická, je vhodné oslovit truhláře. Omezení může představovat třeba zkosený strop, sloup v prostoru nebo lůžko vestavěné v nice. Zkušený řemeslník dokáže navrhnout různé způsoby, jak ukládání vyřešit. Například v dětských pokojích mohou vzniknout vyvýšená lůžka, kde je spodní prostor využitý jako skříň či zásuvková komoda. Úložný prostor ale lze vytvořit i zesílením čela postele, jež pak může sloužit i jako odkládací stolek.
Dobrá rada
Pokud vlastníte lůžko bez úložného prostoru, ale přece jen byste rádi místo pod postelí využili, lze dokoupit univerzální uzavíratelné boxy s víkem, kam lze objemné věci snadno uložit. Dobře si však změřte výšku postele, aby se sem pohodlně vešly.
Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem XXXLutz, JYSK, IKEA, Nábytek Helcel, Fler/Home furniture, Nábytek Mirek, Westwingnow