Postarejte se o akumulátory
Akumulátorové nářadí se obejde bez kabelů a nevyžaduje tak pracnou údržbu, jako nářadí s benzínovým motorem. Nezanedbávejte však péči o akumulátory.
Pro pohon motorů akumulátorového nářadí se používá několik typů akumulátorů. Abyste se o baterie mohli dobře postarat, zjistěte především, jaký typ akumulátoru vaše nářadí obsahuje.
Niklové akumulátory
Označují se jako (NiCd) a s nářadím se používají zejména kvůli relativně malému vnitřnímu odporu dovolujícímu vysoké proudové zatížení. To je důležité zejména u vrtaček a šroubováků. K výhodám niklových akumulátorů patří i rychlé nabíjení a odolnost vůči mrazu. Hlavními nevýhodami je paměťový efekt a samovolné vybíjení, kvůli kterému ztrácejí zhruba jedno procento kapacity denně.
Existují i niklmetalhydridové (NiMH) akumulátory, které mají při srovnatelné velikosti a hmotnosti až dvojnásobnou kapacitu. Používají se spíše pro zařízení s menšími nároky na vysoké odběry proudu, ale většími požadavky na výdrž. Oproti NiCd mají menší paměťový, ale výrazně vyšší samovybíjecí efekt.
Péče o niklové akumulátory spočívá zejména ve správném nabíjení. Nejlevnější nabíječky dobíjejí niklové baterie několik hodin, nemají automatické vypínání při plném nabití, a pokud začnou baterii přebíjet, zkracují její životnost.
Používáte-li nabíječku s nastavitelným časem a nabíjíte tak dlouho, jak doporučuje výrobce, nabíjejte jen zcela vybité akumulátory. Jinak se nabijí dříve, než nabíječka vypne a budou se přebíjet.
V nabíječkách určených pro NiCd akumulátory se nedoporučuje nabíjet NiMH akumulátory. Zejména nenabíjejte NiMH akumulátory v tzv. rychlonabíječkách. Zatímco NiCd akumulátory se jimi dají opravdu nabít třeba během hodiny, NiMH akumulátor by se mohl zničit.
V nabíječkách učených pro NiMH lze naopak zpravidla nabíjet i NiCd akumulátory.
Lithiové akumulátory
Standardem u dílenského i zahradního nářadí se staly lithium-iontové akumulátory s minimálním samovybíjením a víceméně nulovým paměťovým efektem. Při stejné proudové kapacitě a velikosti jsou asi o polovinu lehčí než NiCd a mají zhruba trojnásobnou energetickou kapacitu.
Za další stupeň vývoje u těchto akumulátorů jsou považovány lithium-železo-fosfátové (LiFePO4, LFP) akumulátory vyráběné na nanotechnologické bázi. Ty mají kromě všech předností Li-lon akumulátorů i schopnost dobře snášet vysoké proudové zatížení, dokonce až dvakrát vyšší než NiCd akumulátory. Mají také vyšší životnost.
Lithiové akumulátory jsou obecně citlivé na jakékoli přebíjení či překročení povoleného nabíjecího napětí. K nabíjení tedy vždy používejte jen nabíječku dodanou či doporučenou výrobcem akumulátoru. Překročení nabíjecího napětí může způsobit explozi a požár baterie, i když u LiFePO4 akumulátorů je už toto riziko výrazně nižší.
Životnost lithiových akumulátorů lze ovlivnit také správným skladováním při dlouhodobé nečinnosti nářadí. Akumulátory by měly být uloženy s nabitím na 60 až 80 procent kapacity a čas od času je potřeba je na tuto kapacitu dobít. Dlouhodobé skladování plně nabitých článků je může zničit.
Vhodným prostředím pro uložení je nižší stálá teplota a sucho, takže jim to svědčí třeba v uzavřeném boxu v chladničce.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem