Poslech knihy jako vánoční dárek!
Vydavatelství Českého rozhlasu vám přináší audioknihy již dlouhou dobu. Zde pro vás máme několik tipů na vánoční dárky z jejich produkce.
Arnošt Goldflam: O nepotřebných věcech / Pohádky i pro Světlušku
Nadační fond Českého rozhlasu a jeho sbírka Světluška Vám přináší pohádky od Arnošta Goldflama nejen pro děti. A proč právě zvukové pohádky? To proto, že jimi se mohou potěšit také nevidomí, kterým Světluška pomáhá. Světluška svítí na cestu těžce zrakově postiženým dětem a dospělým z celé České republiky. Přispívá na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodící pomocníky, na osobní asistenty dětem, aby mohly chodit do běžných škol se zdravými kamarády, a seniorům, aby mohli trávit podzim života doma a nikoli v ústavu. Pomáhá rozvíjet talent a tvořivé schopnosti nevidomých a podporuje jejich sportovní aktivity. Světluška je také zázemím a zárukou pro mnohé neziskové organizace, které poskytují nevidomým své služby či se věnují osvětovým aktivitám. Projekty jako Noční běh pro Světlušku, Kavárna POTMĚ či benefiční koncert Světlo pro Světlušku dávají vidícím možnost nahlédnout do světa tmy, který není jen černý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jsme rádi, že i vy nám pomáháte rozsvítit svět nevidomých!
Zakoupením tohoto CD přispějete do sbírky Světluška na pomoc nevidomým. Děkujeme!
Arnošt Goldflam: Standa a dům hrůzy – horor pro děti
Chtěl jsem napsat nějaký příběh pro děti, které se rády trochu bojí. A protože jsem ho psal taky loni o prázdninách a kolem bylo těch dětí plno, tak jsem jim každý den četl nově napsanou příhodu. Kluci i holky říkali svorně, že jim skutečně trošku běžel mráz po zádech. Jen můj syn Otík povídal: „táto, tys říkal, že napíšeš strašidelný příběh, a ono to není vůbec strašidelný…“
On tvrdil, že se nebojí. Ale já si myslím, že se přece jenom trošku bát bude, až se pohrouží do osudů Standy Neskutečného, jeho malých přátel a jejich rodičů a pokusů zachránit se ze spárů strašlivých a odporných zločinců prof. Rozkošného a ing. Rozkošné. Ono to totiž nebude lehké a kdoví, jestli se jim to vůbec podaří! Když jsem tuhle knížku psal, tak jsem se o ně sám strachoval. Konec vám sice prozradit nemůžu, ale jen se podívejte dovnitř na krásné obrázky Lucie Lomové a snad si aspoň trochu představíte, co všechno naše hrdiny potkalo.
Mě to moc těšilo, napsat takovou, snad napínavou a taky trochu strašidelnou, historii – a já doufám, že Vás bude zase bavit si ji přečíst! Pozdravuje Vás Standa Neskutečný, jeho kamarádi a taky Arnošt Goldflam.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij: BRATŘI KARAMAZOVI
účinkují: Ladislav Frej, Jan Hartl, František Němec, Josef Somr, Marta Vančurová a další
Fjodor Michaljovič Distijevskij dokončil Bratry Karamazovy v roce 1880. Naplnit úmysl a rozvinout další osudy titulních hrdinů do rozsáhlé epopeje mu znemožnila o rok později smrt. Přesto lze tento dvoudílný román považovat za vyvrcholení jeho díla. A to nejen proto, že se v něm s vášnivostí sobě vlastní vrací k tématům, jež řešil již ve svých předchozích velkých prózách, ale také proto, že se v centru jeho pozornosti tentokrát ocitl i fenomén vášně samé. Vášně projevující se smyslnou touhou stejně jako touhou po transcendenci. Ideové pole, v němž se „karamazovská vášeň“ rozněcuje do rozličných oslnivých silokřivek, je tvořeno otázkou: Není-li Boha, je vše dovoleno? Dvě a půl hodiny trvající dvoudílná rozhlasová dramatizace Bratrů Karamazových, natočená roku 1997, nemohla pochopitelně obsáhnout všechny motivy, postavy a témata devíti set stránkového románu. Autorem dramatizace Janem Strejčkem byla kupříkladu vypuštěna nejen důležitá figura starce Zosimy, ale též legenda o Velkém inkvizitoru, jejíž interpretace Krista zásadně ovlivnila světovou literaturu, filozofi i a teologii. Traktován je vlastně jen příběh vraždy starého Karamazova a zkoumání (ne)viny jeho čtyř synů. Režiséru Josefu Melčovi – pověstnému detailní přípravou každé inscenace, rozsáhlým předběžným studiem, hlubokou křesťanskou vírou a úsilím „transponovat do díla svou duši“ – se přesto podařilo i v takto vypreparovaném syžetu udržet smysl, étos i patos Dostojevského textu.
Bronislav Pražan
Albert Camus: MOR
účinkují: Ivan Trojan, František Němec, Jan Hartl, Jan Pokorný a další
Vypravěčem příběhu je lékař Bernard Rieux. Ten se jako první setkává s případy onemocnění morem, ale jeho varování nikdo nebere vážně. Teprve když mor propukne v plné síle, městská rada město hermeticky uzavře. Od této chvíle se Oran stává územím karantény, nikdo nesmí ven a nikdo nesmí dovnitř. Doktor Rieux a skupina jemu blízkých, velmi rozmanitých lidí začíná svůj boj proti moru. Epidemie zatím mění celou společnost, tváří tvář smrti padají masky, jedni zatracují boha, druzí ho nacházejí, jedni rabují, další pomáhají… Strohý, téměř reportážní autorův styl líčí bez emocí událost za událostí. V nehrdinských hrdinech románu a jejich neokázalých postojích lze spatřit podoby Camusova člověka revoltujícího, který teprve tváří v tvář smrti, na prahu katastrofy, utvrzuje smysl života. Hynek Pekárek
S RADIOSERVISEM Vám přejeme krásné vánoce!
Více se dozvíte na www.radioservis-as.cz.