Pořízy a odkorňovače

Oloupaná kulatina se hodí pro různé dřevěné konstrukce i výrobu srubového nábytku nebo posezení k ohništi. Na odkornění pokácených kmenů však potřebujete speciální nářadí.

Pokud chcete předejít příliš rychlému vyschnutí a popraskání čerstvé kulatiny, počkejte s odkorněním několik měsíců

Existuje spousta možností, jak využít odkorněnou kulatinu. I kdybyste se zrovna nechystali stavět celý srub, čas od času bývá k dispozici jeden nebo několik pokácených kmenů včetně ovocných či náletových dřevin. Jejich odkorněním můžete získat zajímavý materiál pro další truhlářské či tesařské zpracování nebo výtvarný artefakt, který doplní zahradu i interiér domu. Někteří stavitelé dřevostaveb navíc zastávají názor, že použití nenarušené kulatiny je v konstrukcích mnohem efektivnější než dřevo přiřezané na trámy nebo fošny. Zachovává si větší pružnost a pevnost, nevzniká žádná ztráta materiálu v podobě ořezu a navíc lze pracovat i s atraktivním vzhledem odkorněné kulatiny.

Zbavit kmeny kůry však dá práci a pokoušet se o to se sekerou je zvláště pro nezkušeného laika poměrně neutěšená dřina. Řešením je speciální ruční nářadí, které odkorňování urychlí a s nímž lze mnohem snadněji dosáhnout požadovaného hladkého a nenarušeného povrchu oloupaného dřeva.

Poříz toho umí hodně

Poříz poslouží k rychlému odstranění kůry z kulatiny i dalšímu opracování povrchu dřeva

Univerzálním nástrojem pro opracování dřeva včetně loupání kůry je poříz. Nástroj se staletou tradicí využívání v bednářství, kolářství či při výrobě nábytku nebo lodí slouží především ke srážení a zakulacování hran nebo začišťování ploch a při práci s kulatinou ho využijete nejen k odkornění, ale i k následnému vyhlazování a dočišťování povrchu dřeva.

Poříz je vlastně dvouruční nůž tvořený plochou ocelovou čepelí a dvojicí dřevěných rukojetí. Ty jsou nejčastěji zahnuté, aby usnadňovaly tah po dřevě, ale mohou být i rovné. Truhlář s ním pracuje tak, že přikládá ostří nože na dřevo a táhne směrem k sobě. Přitom odřezává ze dřeva třísku a tím dřevo opracovává. Postupným odřezáváním třísek dostává dřevo požadovaný tvar. Jde o poměrně namáhavou práci, kterou vždy alespoň o něco usnadní dobře nabroušený nástroj z kvalitní oceli. Při nákupu se proto vyhněte levným nekvalitním výrobkům, které se obtížně brousí.

Strouhání a obrábění dřeva pořízem je jednou z možností, jak vtisknout opracovávanému materiálu „starý“ autentický punc. Kromě odkornění a začištění kulatiny poříz lze využít i ke srážení hran a úpravě povrchu strojově opracovaných trámů, například při rekonstrukcích starých roubených domů, krovů a dalších dřevěných konstrukcí, u nichž chcete docílit historizujícího vzhledu a souladu původního i nového dřeva.

Poříz je tvořen rovnou nebo obloukovou čepelí, která tahem odřezává z povrchu dřeva třísku

Pořízy se tradičně používaly i k takzvanému prokřesávání. To má zabránit příliš rychlému vyschnutí a následnému popraskání čerstvé kulatiny, ke kterému dochází při okamžitém odkornění syrového dřeva. Správně by se měla kulatina nechat několik měsíců prosychat v kůře, pak pořízem prokřesat (odloupat „na střídačku“ přibližně polovinu kůry tak, aby se pás neoloupané kůry střídal s oloupaným pásem), opět nechat několik měsíců doschnout a pak pořízem oloupat i zbytek kůry. Tato náročná příprava dřeva má smysl především při jeho následném použití při výrobě nábytku nebo náročnějších konstrukcích.

Pořízy s rovnou i zahnutou čepelí seženete v železářstvích i u specializovaných internetových prodejců. Ceny začínají zhruba na pětistovce, přes tisíc korun zaplatíte například za pořízy značky Krumpholz nebo Ochsenkopf, o něco dražší jsou třeba pořízy Pfeil, přes čtyři tisíce pak stojí ručně kované švédské nástroje Gränfors.

Kromě rovných a zahnutých čepelí mívají pořízy i speciálně tvarované nože. Například takzvaná vlaštovka slouží k vydlabání podélné drážky v trámech a kládách při stavbě roubenek a srubů.

Loupačky a odkorňovače

odkorňovači je třeba pořídit i násadu o délce kolem 120 milimetrů

Kromě pořízů lze pro loupání kůry využít i dalších typů nářadí. Obchod Dřevořezba například prodává japonskou loupačku na kůru Kawa Muki, což je typ pořízu s rovným ostřím o délce 120 milimetrů, nasazeným na rukojeti z japonského bílého dubu.

Standardní lesnické loupačky a škrabky bývají rovněž na dřevěných násadách a slouží k rychlému hrubému odkornění většího množství pokáceného dřeva. Podle tvaru ostří se dělí na schwarzwaldské s rovným ostřím a bavorské s klenutým ostřím. Bez násad se prodávají za ceny od tisíce korun. Seženete však i levnější varianty za cenu kolem dvou set korun bez násady.

text: Richard Guryča

foto: Archiv firem, Thinkstock

Pořízy a odkorňovače

Uložit

Pořízy a odkorňovače