Pořízení rekreační nemovitosti v zahraničí
Zájem o tyto nemovitosti dlouhodobě roste a spokojenost majitelů s pobytem u moře či na horách ve vlastním také. Musí se ale umět vypořádat s úskalími, jež s sebou koupě v zemích s jinými zákony nese.
Mezi nejoblíbenější destinace u nás patří Španělsko, Itálie nebo Chorvatsko. Nemovitosti jsou zde obvykle cenově výhodnější než v tuzemsku a navíc k nim získáváte jako bonus zadarmo pláž, přírodu a životní styl jižanů. Jsou však skutečnosti, na které je třeba si při pořizování nemovitosti v zahraničí dát pozor.
Rizika zahraniční investice
Prvním problémem může být jazyková bariéra. Tady hrozí nebezpečí zejména při podpisu právně závazných dokumentů. Proto je nanejvýš vhodné si ještě dříve, než cokoliv podepíšete, nechat všechny důležité dokumenty přeložit profesionální agenturou do češtiny. Pokud neumíte dobře jazyk, vezměte vždy s sebou na jednání člověka, který řeč ovládá bezpečně.
Kupující by si měl nemovitost také prověřit v registru, případně zkontrolovat i to, komu patří sousedství nebo jaký je stav nemovitosti. Důležité je se předem informovat o daních a poplatcích, které souvisejí s nákupem nemovitosti v dané zemi, zda je možné ji pronajímat a za jakých okolností a jak je to s případným prodejem.
Na výběru země záleží
Je nutné si uvědomit, že realitní trh nefunguje v zahraničí stejně jako v České republice. Existuje mnoho rozdílů jak právních, tak kulturních, které takový obchod ovlivňují. Bez znalostí místních zvyklostí a zákonů můžete být velmi brzy nemile překvapeni.
Například v Asii si pořídíte vilu, ale nezískáte zápis v katastru. Ve Španělsku se vám do apartmánu, pokud ho neobýváte více než šest měsíců, mohou nastěhovat squatteři a vy je nemůžete legálně vystěhovat. V Albánii vám prodají nemovitost, podepíšete dokumenty u notáře a až potom se dozvíte, že apartmán třeba nemá stavební povolení nebo mu chybí kolaudace.
Co je psáno, to je dáno
- Vždy je nutné mít v pořádku právní vztahy a kompletní dokumentaci včetně zapsání nemovitosti v katastru.
- Samostatnou disciplínou bývá číslo nemovitosti, což je alfa a omega při nakládání s ní.
Text: Táňa Pikartová
Foto: Unsplash