Pořádný zámek na chatu i chalupu

Rubrika: Hospodaření

Dlouhé noci, nízké teploty, liduprázdné rekreační oblasti. To všechno jsou faktory, které v zimních měsících výrazně zvyšují riziko vloupání do chat a chalup.

 

 

Podle Statistického úřadu ČR je v České republice necelých 170 000 rekreačních objektů. Největší počet (asi 66 000) se nachází v malých obcích do 500 obyvatel. Zdaleka nejvíc – asi 33 000 – jich najdeme ve Středočeském kraji, kolem 25 000 jich má Jihočeský kraj. Třetí příčku se 17,5 tisíci drží Vysočina.
Za rok 2015 Police ČR šetřila celkem 2 553 krádeží vloupáním do rekreačních objektů s celkovou škodou 42,5 milionu korun. Objasnit se podařilo 742 z nich, celých 777 činů pak měli na svědomí recidivisté. Ze způsobené škody se celkem podařilo zajistit 143 tisíc korun. Jen pro srovnání, bilance za rok 2014 byla výrazně horší a Policie šetřila 3 955 vyloupených chat a chalup. Zlodějů tedy meziročně o 35 % ubylo. Jenže podle odborníků to není důvod k oslavě.

 

 

Nepodceňujte zabezpečení
Podle průzkumu společnosti TOKOZ, českého výrobce zámků a kování, se totiž nezvýšila kvalita zabezpečení rekreačních objektů. Již několikátým rokem platí, že odpovídající zabezpečení má pouze kolem 7 % z nich – tedy ještě méně, než je tomu třeba u domů a bytů. Majitelé do zabezpečení systematicky neinvestují a podceňují jeho význam.
„Češi investice do zabezpečení neberou z dlouhodobého hlediska dostatečně vážně, ve většině případů jsou řádově podhodnocené,“ vysvětluje Jitka Vozábová, specialistka ze společnosti TOKOZ. „Nedodržují základní zásady, místo kvality dávají přednost nízké ceně. Často nakupují zabezpečení na tržnicích a mimo specializované prodejny a nezajímají se o certifikaci pořizovaných produktů. Takové zabezpečení pak neodolá ani amatérskému zloději bez jakéhokoli nářadí.“

 

 

Zamykejte i uvnitř
I díky tomu se ve většině případů dokáže zloděj do rekreačního objektu dostat během několika minut, často bezhlučně. Jakmile je uvnitř, má navíc často zcela volnou cestu.
„To bohužel zvedá nejen potenciální škodu způsobenou krádeží, ale také zvyšuje riziko, že zloděj bude celý objekt využívat k dočasnému ubytování. Toto riziko se zvyšuje přímo úměrně s klesajícími teplotami,“ uvádí Jan Krupíř, šéfredaktor edukačního webu Zamcenydum.cz. „Přestože uzamykání vnitřních prostor chaty nebo chalupy není možné vždy doporučit s ohledem na vysoké škody, způsobené jeho překonáváním, u zařízených objektů, které nestojí na samotě a případný hluk může někdo slyšet, to je jeden ze způsobů, jak zloděje účinně odradit. Stejně tak je vhodné zauvažovat nad uzamčením vnitřního vybavení, jako jsou skříňky nebo truhly samostatnými zámky – díky nedostupnosti potravin, peřin či spacáků, oblečení a zařízení chalupy si zloděj přebývání v chalupě často rozmyslí.“

TEXT: REDAKCE
FOTO: TOKOZ

Pořádný zámek na chatu i chalupu