Ponorná čerpadla
Voda je v zahradě nezbytností, k tomu abychom ji bez námahy dostali, kam potřebujeme, slouží i ponorná čerpadla. Pomohou nám také v případě, že je jí někde více, než je nám milé. Stačí jen použít vhodný typ.
Ponorná čerpadla se používají tehdy, je-li nutné ponořit jejich tělo přímo do čerpané tekutiny. Nejčastěji se jedná o čerpání vody ze studny, sudu, bazénu, jezírka septiku, ale rovněž z vytopeného sklepa, poslouží třeba i u loďky, která nabrala vodu.
Při nákupu ale musíme mít jasno, pro jaký účel ponorné čerpadlo pořizujeme, neboť tomu je podřízena jeho konstrukce. V základu se dělí na čerpadla určená pro transport čisté vody a čerpadla kalová.
Ponorné čerpadlo netlakové
Netlakové neboli nízkotlaké čerpadlo využijeme na přečerpávání čisté vody z jednoho místa na druhé. Hodí se pro vyčerpání vody, která se nám dostala při deštích do sklepa, nebo chceme-li vyměnit vodu v bazénku.
Oblíbeným typem je sudové čerpadlo, které nám pomůže přečerpat vodu ze sudu nebo jiné nádrže na zalévání. Vzhledem k tomu, že tato čerpadla pracují s tlakem 0,6 až 1 bar, fungují pouze na menší vzdálenost, obvykle do 10 metrů a obslouží jen menší plochy, takže s jejich pomocí zalijeme například záhonky zeleniny. Žádné latifundie ani trávník suplující hřiště s nimi nezavlažíme.
Ponorné čerpadlo tlakové
Zde už mluvíme o zdatnějším pomocníkovi, k němuž můžeme připojit nadzemní zavlažovací systém, vytáhnout s ním vodu z hloubky kopané studny apod. Za jeho účinností stojí vyšší tlak, obvykle okolo 3 barů. Moderní čerpadla umí spolupracovat se závlahovým systémem, automaticky spínají po otevření ventilu či kohoutu na zahradní hadici.
Čerpadlo do vrtané studny
Malý průměr vrtu si žádá speciální čerpadlo. Tělo v tomto případě tvoří trubice, která se zasune přímo do potrubí studny. Tato čerpadla najdou využití i v klasických kopaných studnách. Vzhledem k rozměrům bývají vybavena membránovým mechanismem namísto hnací vrtulky. Plášť je vyroben z ušlechtilé oceli nebo nerezu, což přispívá k dlouhé životnosti. Čerpadla disponují vysokým tlakem, od 6 barů výše. Ten zajišťuje velký výtlak, zpravidla 60 i více metrů. Jsou vhodné rovněž k napojení na podzemní zavlažovací systémy. Pro automatický provoz doporučují výrobci používat hladinové spínače se sondami.
Kalové čerpadlo
Slouží k odčerpání odpadní vody, tzn. splaškové vody, fekálií, vhodné je i na vyčerpání vody z jezírek či zatopených sklepů. Počítat ovšem musíme s tím, že na dně vždy zůstane vrstva zbytkové vody, obvykle s výškou hladiny od 1 do 5 mm. U sklepů či jiných zatopených prostor, můžeme pro její odsátí použít vysavače na mokré vysávání.
Čerpadla určená přímo pro septiky mívají řezací nástavce, díky jimž si poradí i s hrubými nečistotami. Pracují s tlakem v rozsahu 0,4 až 2 bary. Kde kalové čerpadlo použít nemůžeme, je zavlažování zahrady.
Kombinované čerpadlo
Univerzálnější použití nabízí čerpadlo, u něhož lze jednoduchým přenastavením měnit režim pro čistou a znečištěnou vodu. Můžeme s ním tedy jak zalévat, tak vyčerpávat kalovou kapalinu.
Důležitá ochrana
Hrozbou pro všechna čerpadla je, že poběží na sucho a spálí se. Tomu brání buď integrovaný hladinový spínač, který se používá například u čerpadel do vrtů a šachet, nebo nejčastěji plovák. Pokud je ve vzpřímené poloze, čerpadlo běží, jakmile se položí na bok, dojde k automatickému vypnutí.
Dobré rady
- Aby se čerpadlo nespálilo, měli bychom je průběžně kontrolovat, tzn. dohlédnout, aby se plovák nezasekl například o kámen nebo větev v jezírku.
- Kontrolovat stav sacího koše, který se může ucpat obdobně jako hadice vysavače.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem