Pomůcky pro snadné upínání
Upínací nástroje patří k nejčastěji využívanému vybavení dílny. Jsou potřeba při truhlařině či lepení, usnadní vám i vrtání, řezání či natírání různých materiálů.
Pevně upnutý materiál je základním předpokladem bezpečné a pohodlné práce. Pomineme-li dílenské svěráky či různá sklíčidla, nabízí se v těchto případech zejména využití truhlářských svěrek. Ty mají různé velikosti a kromě pevného uchycení obrobku slouží i k lepení dřeva. Využijete je tedy například při tvorbě lepených hranolů, ale i pro lepení větších kusů nábytku či desek, spárovek nebo laťovek. Klasikou jsou šroubovací svěrky, které pevně stáhnou čelisti pomocí „jezdce“ upevněného na závitu šroubovice.

Různé tvary a délky svěrek se uplatní zejména při truhlářském zpracování dřeva (Foto: Wikipedie)
Různé typy svěrek
Rozdíly jsou i mezi tradičními šroubovacími nástroji, takže existují svěrky s pevným rámem a pohybující se šroubovicí, ale i svěrky s jedním posuvným ramenem (připomínají písmeno F), na němž je šroubovice upevněna. Ty umožňují flexibilnější práci.

Pro truhlářské práce i opravy v dílně včetně lepení či šroubování se hodí běžná svěrka s antikorozní úpravou. dřevěnou rukojetí a plastovými koncovkami. (Foto: Domstav)
Vedle běžně dostupných svěrek tohoto typu, u nichž je rozhodující délka rámu, resp. tyče, po níž se pohybuje „jezdec“ se šroubovicí (čím delší, tím širší materiál umožňuje sevřít), existují i profesionální svěrky, u nichž usnadňuje dotahování kovové madlo ve tvaru kliky. Mezi svěrkami tohoto typu najdete i trubkové, které se skládají ze dvou dílů a trubky, s jejíž pomocí získáte možnost sevření širších materiálů.

Trubková svěrka se utahuje otáčením kliky a díky vložené trubce lze snadno prodloužit délku tak, aby sevřela i širší materiály. Je vyrobena ze slitiny železa, váží 1 kg, rozvor čelistí je 50 mm. (Foto: MALL)
Bez šroubování
Šikovnou pomocnicí, která práci oproti klasické šroubovací svěrce výrazně usnadní a urychlí, je jednoruční svěrka. Pokud ji neznáte, funguje na principu „pumpování“ podobně jako například výtlačná pistole na kartuše. Svěrku držíte v jedné ruce a utažení docílíte opakovaným stlačováním pohyblivé části rukojeti až do okamžiku, kdy už další stlačení není možné. Uvolnění stisku se dělá jednoduše pomocí tlačítka.

Rychloupínací jednoruční svěrka má pogumované čelisti pro bezpečné držení, váží 370 g, snadným přenastavením ji lze proměnit i v rozpínací svěrku. (Foto: Bergland24)
Sevření nemusí být v některých případech stejně pevné jako u nástroje se šroubovicí. Ale pro běžné fixace síla stisku postačí a v případě potřeby je možné použít větší množství jednoručních svěrek. I tyto fixační pomůcky se prodávají v různých délkách, obvykle od 150 do 600 mm.

Tradiční typ reprezentuje svěrka Festa 200 mm. Je využitelná i pro lepení, svařování či různé montážní práce. Rozvor čelistí 200 mm. (Foto: Domstav)
Kombinované svěrky
Chcete-li si dílnu pomůckami pro fixaci různých materiálů vybavit opravdu důkladně, vyplatí se prostudovat nabídku prodejců nářadí a truhlářského vybavení. Pro lepší kontrolu nad silou sevření (zejména pro práci se dřevem) lze vybírat i ze sortimentu kombinovaných svěrek, u nichž lze využít „krokovací“ princip jednoručních nástrojů s možností finálního dotažení pomocí šroubovice. Nejjemnější práci zastanou ráčnové svěrky, u nichž se síla stisku nastavuje velmi citlivě a po milimetrech.

Ráčnová upínací svěrka Wolfcraft 50 mm má pohyblivé upínací čelisti šetrné k materiálu, vybavené dvojitou drážkou na křížové upnutí kulatého materiálu. Je vyrobena z pevného plastu se skelným vláknem, rukojeť má protiskluzový povrch. Šířka upnutí je 0–50 mm. (Foto: OBI)
Výběr délky
U svěrek se zajímejte o hodnotu rozteče mezi čelistmi. Podle tohoto údaje se dozvíte, jak široký (dlouhý) předmět lze daným výrobkem sevřít. Délka ramene svěrky pak značí vzdálenost od kraje čelisti, kde je největší síla sevření.

Dřevěná svěrka ke klížení Specialitou je dřevěná svěrka, které se užívá ke klížení, lepení lišt a hranových olemování všech druhů, pro něž není ocelová svěrka pro svoji hmotnost vhodná. Je vyrobena z bukového dřeva, tělo svěrky je z pozinkované oceli. (Foto: Pinie)
Víte, že…
Nejdelší jsou tzv. svlakové svěrky, používané při výrobě dveří a oken. Mohou mít délku až 2 metry.
Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem OBI, Mall, Pinie, Bergland24, Domstav a Wikipedie