Pomocníci pro zpracování úrody
Když se sezóna vydaří, je potřeba bohatou úrodu ovoce a zeleniny co nejdříve sníst nebo šikovně zpracovat na později. S těmi správnými pomocníky to bude hračka.
Ovoce a zelenina nejlépe chutnají čerstvé, když je ho však moc, je potřeba je šetrně zpracovat, aby si zachovaly co nejvíce vitamínů. Zeleninu můžete proměnit v lahodný sezónní salát. S jeho přípravou vám pomůže krouhač či univerzální robot s krouhacím nástavcem. U většiny modelů lze volit různé druhy nožů a struhadel, aby kousky byly velké přesně podle vašich představ. V případě, že raději než po salátu sáhnete po jemném smoothie, neměl by vám v kuchyni chybět mixér s výkonem motoru alespoň 600 W, aby si dokázal poradit i s tvrdšími ingrediencemi.
Máte-li rádi čistou ovocnou či zeleninovou šťávu, snadno ji připravíte s pomocí odšťavňovače. Ten může být buď šnekový, nebo odstředivý. Šnekové odšťavňovače jsou vhodné pro všechny druhy ovoce a zeleniny, a to včetně tvrdých plodů. Odstředivé se lépe hodí pro zpracování měkkých a šťavnatých druhů. Při výběru se zaměřte na výkon motoru (alespoň 400 W), velikost plnicího otvoru a možnost mytí v myčce.
Možnosti uchování úrody
Pokud milujete pohled na polici ve spíži s úhledně vyskládanými skleničkami se zavařenými kompoty, nakládanými okurkami, domácím kečupem, omáčkami, saláty a dalšími lahůdkami, zcela jistě se neobejdete bez zavařovacího hrnce. Pokud připravujete větší množství sklenic, volte hrnec o objemu minimálně 20 litrů. Samozřejmostí je termostat pro udržování nastavené teploty a časovač, který hrnec po uplynutí nastavené doby automaticky vypne.
Dalším skvělým spojencem v uchovávání ovoce, zeleniny, ale také bylinek a hub na horší časy je sušička na potraviny. Šetrně usušené plody si zachovají většinu vitamínů a minerálních látek a lze je za vhodných podmínek skladovat i několik měsíců. Báječně se hodí pro sušení jablek, švestek, meruněk, třešní, rajčat, experimentovat však můžete i s kořenovou zeleninou či citrusy, které se budou hodit na podzimní a zimní dekorace. Kromě kapacity sušičky (u některých výrobků je variabilní podle počtu vložených plat) zvažte také její výkon, rozsah teploty sušení, či zda disponuje přednastavenými programy pro různé druhy potravin.
Proč kvasit zeleninu
Fermentace je proces, při kterém se přirozené cukry v zelenině přeměňují na kyselinu mléčnou pomocí bakterií mléčného kvašení. Tento proces nejen že konzervuje zeleninu, která je bohatá na probiotika.
Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Sencor, Concept a ETA