Pomáhají v kuchyni
Vedle velkých elektrospotřebičů, jako jsou chladnička, myčka, sporák či varná deska a trouba, nám v kuchyni může při přípravě jídla pomáhat celý zástup malých elektrických přístrojů.
Určitě si nebudeme pořizovat všechny kuchyňské elektrospotřebiče, protože jejich počet jde do desítek. Vybereme si jen takové, které budeme při svém způsobu přípravy pokrmů používat častěji.
Krájíme, meleme, sekáme
První skupinou přístrojů, které při vaření v kuchyni využijeme, jsou ty, které nám pomůžou suroviny zpracovat. Patří sem elektrický nůž, kterým snadno nakrájíme čerstvé pečivo či dokonce zmrzlé maso, stolní kráječ i nejrůznější mlýnky: na maso, na mák, na kávu. Mlýnek na maso a mák bývá také příslušenstvím dobře vybavených robotů. Ty nabízejí kuchařkám nejvíc možností: díky různému příslušenství šlehají, míchají, sekají, mixují, drtí, melou, strouhají, lisují – dá se s nimi zvládnout snad cokoli. Jedinou nevýhodou je to, že zabírají dost místa.
Nejoblíbenějšími kuchyňskými spotřebiči z této skupiny jsou jednodušší a skladnější mixéry a šlehače. Vedle klasického kompaktního stolního mixéru, který míchá, mixuje (seká) a šlehá, si získal oblibu subtilní tyčový mixér. Původně určený jen k mixování, dnes se většinou nabízí i s nástavcem a nádobou na šlehání a nástavcem s nádobou na sekání. Funkcí podobným, na trhu trochu starším „bratrem“, je ruční šlehač. Do jeho výměnného příslušenství patří šlehací metly, hnětací háky a tyčový mixér (sekáček), někdy i mixovací nádoba. Můžeme ho mít i s praktickým držákem na příslušenství, nebo se stojanem a mísou, takže ho nemusíme při práci držet v ruce. V tom případě, a pokud je doplněn ještě dalším příslušenstvím, funguje už téměř jako robot. Díky všem nástavcům jsou tyčový mixér a ruční šlehač zaměnitelné, rozdíl je v jejich tvaru, a tím i ve způsobu držení.
Pro tepelnou úpravu
Další skupina přístrojů slouží k tepelné úpravě pokrmů. Ve známé remosce, dnes vyráběné ve třech velikostech, lze nejen péct, ale i smažit, vařit, dusit, zapékat. Podobně funguje i tzv. víceúčelová elektrická pánev. Oblíbený gril, ovšem elektrický, se přestěhoval ze zahrady do interiéru – kontaktní plocha je litinová nebo z lávového či jiného kamene. Pro smažení je určen i fritovací hrnec, nové typy šetří tukem.
Vařit a dusit můžeme v elektrickém Papinově hrnci, pro zdravou přípravu pokrmů dušením v páře je ideální parní hrnec – díky několika patrům připravíme najednou maso, zeleninu i přílohu.
Upéct vlastní chleba si můžeme v domácí pekárně, toustovač vykouzlí křupavé topinky nebo rozpeče tvrdé pečivo. V sendvičovači během chvíle vyrobíme teplé sendviče, které lze naplnit téměř libovolnou slanou či sladkou náplní. A pro labužníky je k mání vaflovač na pečení křehkých vaflí.
Příprava nápojů
Pro přípravu kávy, čaje, horkých instantních nápojů či pokrmů využijeme varnou konvici na vodu – lze ji mít v různých velikostech, někdy i s nastavením různé požadované teploty či s osvícením. Překapávanou kávu umí filtrační kávovar. A pro milovníky všech druhů kávy – espresa, kapučína, latté i dalších se nabízí nepřeberné množství kávovarů (presovačů), v široké cenové škále i funkcí.
Dáváte přednost studeným ovocným nebo zeleninovým nápojům? Pro ně tu jsou odšťavovače a lisy na citrusové plody.
Další pomocníci
Specializovanými spotřebiči, které využije jen někdo, jsou například sušička ovoce, jogurtovač na přípravu vlastních jogurtů, vařič vajec, svářečka potravinových fólií a podobně.
Který koupit?
Nákup nového elektrospotřebiče dobře zvažte. Vyplatí se tehdy, pokud ho budete častěji používat. Manipulace s ním a jeho čištění by neměly být příliš složité, jinak by vás to mohlo časem od jeho používání odradit. Od každého druhu spotřebiče existuje na trhu mnoho typů. Někdy se liší jen značkou a designem, ale vyplatí se porovnat si spotřebu, výkon, nabízené funkce, kvalitu materiálu, způsob ovládání i údržby, možnost dokupování dalšího vybavení a podobně. A v neposlední řadě i cenu.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM