Polínka v suchu
Kamna, krby i sporáky, v nichž se topí dřevem, používá stále více lidí. Velmi důležité je správné ukládání palivového dříví. Třeba pod různé přístřešky.
Pravidelné topení v jakémkoli topidle na dřevo vyžaduje dvojí způsob skladování paliva. Zpracujete-li kulatinu, čerstvě poraženou v lese, je pro ni optimální dvouleté vysychání. V tomto časovém úseku je nutné skladovat dřevo pod střechou, ale s dostatečným přístupem vzduchu.
Další zázemí pro skladování dřeva je pak určeno pro vyschlé palivo a mělo by splňovat především kritérium co nejsnazší přístupnosti a manipulace. Jednoduše by mělo být po ruce. Dobrou službu vám může udělat některý z přístřešků na dřevo. Ty lze koupit v hobbymarketech, objednat si je u výrobců (často je mívají v nabídce dodavatelé zahradních domků, pergol a jiných drobných dřevostaveb), nebo si je postavit svépomocí.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Příprava palivového dřeva:
Nejlevnější palivo
Příprava dřeva na topení
Sekery vás nezklamou
Využijte dřevní odpad
Kozlík a koza na řezání
Topíme a vaříme
Kotle a kamna na dřevo
________________________________________________________________________
Větší přístřešky si zaslouží střechu s dostatečným sklonem, krytou buď lepenkou, nebo některým typem lehké střešní krytiny. Použít lze samozřejmě i pálené tašky, ale zvýšené zátěži musí odpovídat i konstrukce přístřešku. Na bočnice můžete použít prkna, palubky, ale i exteriérové OSB desky. Někteří kutilové dávají přednost bočnicím z laťového roštu, aby bylo zajištěno ještě lepší odvětrávání. Existují i přístřešky s bočnicemi z kari sítí a zruční svářeči někdy zvolí pro stavbu kostry raději ocelovou konstrukci.
Palety nebo kruh
Důležitá je rovněž podlážka, která chrání skladované dřevo proti působení vody od země. Zajímavě lze využít palety, které se kladou na patky z dlaždic nebo betonu a spojí k sobě sponami nebo jiným spojovacím materiálem.
Použijete-li palety, je vhodné určit jejich rozměrem velikost celého přístřešku. Podle velikosti podlahy z palet (rozměry europalet jsou různé, nejčastěji 100 x 100 nebo 100 x 120 centimetrů) upravíte rozestupy nosných sloupků.
Zajímavým řešením je kruhový dřevník, což je vlastně zastřešený kovový koš. Lehká a vzdušná konstrukce z pozinkovaných prutů je téměř neviditelná, takže vlastně získáte zajímavý solitér, tvořený úhledně vyskládanou a zastřešenou hranicí naštípaných polen.
Pro příruční skladování proschlého dřeva můžete koupit nebo vyrobit přístřešek, který je ukotvený nebo jen volně přistavený k vnější straně domu. Účelem takového přístřešku je mít dřevo po ruce a zároveň ho neskladovat ve vytápěných prostorách. Tam totiž dosychá až příliš a pak hoří doslova jako papír.
Lehké přístřešky na dřevo, určené pro přistavení ke stěně, najdete v nabídce hobbymarketů i dodavatelů dřevěných staveb a také si je můžete snadno vyrobit. Kotvit je k fasádě často nebývá nutné, dostatečně bytelný dřevník může být i samonosnou konstrukcí, protože mu dodává stabilitu vyskládané dřevo.
Vlhkost lze změřit
Vlhkoměr je poměrně levný a užitečný přístroj, s jehož pomocí zkontrolujete vlhkost paliva, ale i stavebního či truhlářského řeziva, a dokonce i míru vlhkosti ve zdivu či v základech.
Optimální vlhkost je u palivového dříví důležitá a jen dostatečně vysušené palivo zajistí dokonale výhřevné a ke kamnům i komínu nejšetrnější spalování. Nákup vlhkoměru se však do domu či chalupy vyplatí i z mnoha dalších důvodů a proto zvažte, zda si tuto užitečnou pomůcku do dílny nepořídit.
Vlhkoměr vám umožní zkontrolovat dřevo už při nákupu i výběru dřeva k různým účelům z vlastních uskladněných zásob. U truhlářského či konstrukčního řeziva se často můžete spolehnout na garanci dodavatele. Složitější je to u palivového dříví, a pokud dřevem topíte hodně a často, je investice do vlhkoměru určitě opodstatněná.
K co nejlepšímu využití možností různých typů přístrojů na měření vlhkosti dřeva je dobré vědět alespoň základní informace o tom, co vlastně vlhkost dřeva znamená. Jednoduše jde o hmotnostní podíl vody ve dřevě. Obsahuje-li tedy například desetikilový kus dřeva pět kilogramů vody, jde o dřevo s padesátiprocentní vlhkostí. Zatímco dřevo pro průmyslové (truhlářské, stavební) použití se přirozeně suší i uměle dosouší, u palivového dříví obvykle nebývá přesná míra vlhkosti garantovaná a má na ni vliv řada dalších faktorů včetně stáří dřeva, ročního období, kdy bylo vytěženo, a také toho, zda jde o tvrdé, nebo výrazně vlhčí měkké dřevo.
Příliš vysoká vlhkost ovlivňuje kvalitu hoření a způsobuje zadehtování kouřoviny i komínů, ale i korozi kovových součástí kamen a zanášení skel. Kromě tepelných ztrát tak mohou zbytečné výdaje narůstat i o náklady na čištění, opravy a výměny zanesených součástí topidel a komínů.
Prevencí je používání dostatečně proschlého palivového dříví. A vlhkoměr vám pomůže jednoduše ověřit, zda už dřevo do kamen smí, nebo ještě ne.
Dřevo, cihly, papír i beton
Vlhkoměr je obvykle kapesní přístroj s hroty, které se zapichují do dřeva či jiného měřeného materiálu. Pro hloubkové měření jsou tedy nutné různé zarážecí či zatloukací sondy, k měření hloubkové vlhkosti zdiva pak existují kartáčové sondy, které se zasouvají do předvrtaných děr. Naměřená hodnota vlhkosti materiálu se zobrazí na displeji.
Digitální vlhkoměry pracují nejčastěji na principu měření elektrického odporu, což je metoda poměrně přesná a využívaná i na pilách a v profesionálních dřevařských provozech. Řadu přístrojů na měření vlhkosti je možné nastavit na jednotlivé materiály, u nichž potřebujete změřit vlhkost. Zvolit lze tedy různé skupiny dřevin či jednotlivé druhy dřeva, ale i dřevěné brikety a také cihly, omítky, sádru či jiné typy zdicích materiálů. Pomocí vlhkoměrů změříte i vlhkost v různých typech podlah, nábytku, lepence či papíru, ale i v betonu.
Prodávají se i přístroje pro nedestruktivní měření, které mohou získat potřebné údaje bez nutnosti narušování povrchu (zdiva, nábytku, podlah). Ceny vlhkoměrů se pohybují přibližně od 500 Kč za nejmenší přístroje až po zhruba 6 000 Kč za vlhkoměry s velmi přesným měřením vlhkosti jak stavebních materiálů, tak teploty a vlhkosti vzduchu. Záleží na tom, jaký rozsah měřených materiálů volíte, s jakou přesností potřebujete pracovat a také na rozsahu příslušenství včetně různých sond pro hloubkové měření. Nejdražší přístroje stojí i více než deset tisíc korun.