Police na talíře
Hezké malované nebo jinak zdobené talíře je škoda schovat do příborníku. Některé poličky nebo kredence umožňují talíře pěkně vystavit.
Vybrat si můžeme police určené pouze pro talíře nebo takové, do kterých umístíme i hrnečky, konvičky a další drobný porcelán a kuchyňské doplňky. Součástí větší závěsné poličky jsou pak třeba i háčky nebo drobné zásuvky. Pokud chceme vystavovat pouze talíře, zvolíme podle jejich množství buď jednu samostatnou poličku, nebo polici pro více řad nádobí nad sebou. Police na vystavení talířů bývají i součástí některých příborníků.
Police ze dřeva i kovu
V obchodech najdeme hlavně police dřevěné. Většinou nemají záda, plné boky jsou buď rovné, nebo lehce tvarované. Mají barvu přírodního dřeva nebo tmavší odstín získaný použitím lazur, krycí nátěry bývají nejčastěji bílé. Poličce můžeme dát jakoukoliv barevnost, ta by ovšem měla nechat především vyniknout krásu vystavených talířů.
Setkat se můžeme i s policemi ze silnějšího drátu, případně s policemi kovanými. Tady se většinou jedná o individuální práci na zakázku.
Aby nespadly
Jak musí být police zkonstruovány, aby z nich talíře nespadly? Poličky jsou užší než ty na hrnečky, aby při opření talířů o stěnu nebo vpředu o „zábradlí“ příliš neležely a bylo na ně dobře vidět. Talíře drží na svém místě v polici vyfrézovaná drážka, v níž stojí, pádu talíře dopředu brání v dostatečné výšce umístěná úzká lať nebo tyčka. Hladká police (bez drážky) je vpředu opatřena několik centimetrů vysokou plnou lištou nebo „žbrdlinkovým“ zábradlíčkem, o něž se opře spodní okraj talíře a talíř nemůže propadnout.
Pokud chceme vystavit talíře v příborníku, který není takto vybaven, koupíme si malé stojánky na jednotlivé talíře a postavíme je na zvolené místo.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: VLADIMÍR HÁJEK, PAVEL VESELÝ, MARIE VOTAVOVÁ, PETR ZHOŘ, PETR ŽIVNÝ A ARCHIV FIREM
Police na talíře