Pokračování starého příběhu

Chalupu v Jizerských horách posledních několik let nikdo neobýval, a tak postupně chátrala. Její zašlou krásu jí může vrátit celková rekonstrukce. Jak bude vypadat světnice v nové podobě?

Jde o přízemní částečně roubený dům typický pro lokalitu Jizerských hor v období přelomu 19. a 20. století, který je nástupcem původní lidové architektury. Oproti starším typům roubených staveb má částečně obytné podkroví a působí štíhlejším, vyšším a modernějším dojmem.

Výchozí prostor

V přízemí se nacházejí tři obytné místnosti a jednou z nich je právě prostorná světnice. Dvě z jejích stěn jsou roubené, dvě zděné. Okna s překrásným výhledem do okolních hor jsou orientovaná na jižní a východní stranu. Místnost je v současnosti přibližně v polovině rozdělena sololitovou zástěnou.

Celková plocha hlavní obytné světnice činí 22,5 m² a má rozměry 5 × 4,5 metru. Žádné vybavení se nezachovalo, prostor čeká kompletní rekonstrukce. Ta poskytuje velký prostor pro přizpůsobení dispozice i výběr zařízení, které by mělo splňovat nejen nároky na vzhled, ale i funkci.

Kromě podlah se budou předělávat také instalace elektřiny, vody i topení. Umístění komína vedle dveří zůstane zachováno. Historické dvoukřídlé dveře a prkenný strop se budou renovovat. Přestože se na nich výrazně podepsal zub času, jejich podoba výrazně ovlivní vzhled celé místnosti, proto se je majitelé rozhodli ponechat. Nahrazena však budou špaletová okna. Kromě toho, že jsou ve velmi špatném stavu, jejich členění neodpovídá někdejší podobě oken, což celkovému vzhledu domu příliš nesvědčí.

Celkový pohled

K čemu bude místnost sloužit?

Po odstranění příčky, která světnici dělí napůl, vznikne poměrně velká a světlá místnost. Požadavkem majitelů je, aby kuchyně sloužila především jako místo pro setkání rodiny. Ve světnici by měla být kuchyňská linka, jejíž dominantou bude kachlový sporák s troubou, a stůl, ke kterému se pohodlně vejde čtyřčlenná rodina, ale příležitostně může hostit i početnější návštěvu.

Jaký zvolit styl?

V interiérech domů z tohoto období se mísily vlivy klasicismu, secese a lidové architektury. Přestože nám nejde o rekonstrukci dobového stylu, ale spíše vytvoření příjemného místa, které bude respektovat historický kontext domu, při volbě některých zařizovacích prvků budeme z těchto vlivů vycházet.

Pro interiéry venkovského typu počátku 20. století je charakteristický světlý nátěr nábytku v krémových odstínech a oproti dřívějším obdobím střídmější zdobnost. Tu pak reprezentují především ručně vyráběné textilní doplňky, sváteční sklo a porcelán.

Úprava stěn dekoračním válečkem je jednoduchý
způsob, jak vdechnout světnici atmosféru starých časů
(Půjčovna válečků)

Důležitý je dobrý základ

Podlahy, stěny, strop, okna a dveře tvoří základ místnosti. Můžeme-li si to dovolit, vyplatí se na těchto stavebních konstrukcích a zařízení nešetřit a investovat do kvalitních, pokud možno přírodních materiálů.

V tomto interiéru bude základ místnosti tvořit podlaha z masivních dubových prken, roubené stěny, kachlová kamna v barvě slonové kosti a renovované dveře natřené barvou v podobném odstínu. U povrchové úpravy roubení jsme pracovali jak s variantou přírodního dřeva a bílých spár, tak obílení celé stěny. Jeho konečná podoba pravděpodobně vyplyne ze stavu, v jakém roubení bude po odkrytí sololitových desek.
Výrazným prvkem budou také stěny ozdobené válečkem s rostlinným ornamentem v pastelově modré barvě. Ačkoliv se s tímto způsobem úpravy stěn dnes již setkáváme pouze zřídka, jde o tradiční způsob výmalby, který ke starým chalupám patří. Zpravidla se kombinovaly dva světlé odstíny nebo byl ornament nanesen stříbrnou barvou na pastelovém podkladu. My použijeme kombinaci bílé a světle modré. Modrá barva se pak bude opakovat ještě na textilních doplňcích.

Dekorace s citem

Například osvětlení nebo textilní doplňky umí sehrát v místnosti velmi důležitou roli. Je však třeba je správně kombinovat a dávkovat v přiměřeném množství. Třeba při výběru osvětlení je nejlepší vycházet z tvaru nějaké dobové předlohy, nebo přímo pořídit zrenovovaný starý lustr či lampu. U textilních doplňků chybu jistě neuděláte s jednobarevnými textiliemi, ať už jsou to jednoduché lněné tkaniny, žakárové ubrusy, či háčkované doplňky.

Kachlový sporák do horské chalupy patří (Jihočeské
kamnářství)

 

Co už je příliš?

Řada lidí má styl tradičních chalup spojený s přeplácaností a všudypřítomnými kýčovitými doplňky. Kdo má takové interiéry rád, zde si dozajista přijde na své. Nutno však podotknout, že útulného interiéru lze dosáhnout především použitím vhodných barev a materiálů. I vyznavači jednoduchosti a minimalismu tak mohou vytvořit místo s jasně definovaným stylem, který navazuje na tradiční interiér.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Pokračování starého příběhu