U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

POKOJOVKY v zimě

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Jaroslav Rod, CSc.

Naprostá většina pokojových rostlin pochází ze subtropických nebo tropických klimatických oblastí, kde mají zcela jiné podmínky, než s jakými se setkávají v našich bytech, chatách a chalupách.

Pokojové rostliny především neznají tak velké rozdíly mezi létem a zimou. I když jim v trvale obývaných bytech dokážeme více či méně vyhovět v teplotních podmínkách a v požadavcích na závlahu, daleko náročnější je zabezpečit jim celoročně vyhovující světelné a vlhkostní podmínky. Zejména zimní období je pro zdravý růst rostlin velmi nepříznivé, neboť postrádají dostatek světla a vlivem topení i dostatečnou vlhkost vzduchu. Prostory obývané, a tedy i vytápěné nepravidelně, jsou pro většinu pokojových rostlin zcela nevhodné.

Kritické období

Nejvíce trpí rostliny na přechodu podzimu a zimy a na přechodu zimy a jara, kdy se podmínky prostředí mění nejvíce. Příliš suchý teplý vzduch, který je typický pro vytápěné prostory, má za následek rozmnožení většiny hmyzích škůdců. Jde zejména o svilušky, mšice, molice, červce a třásněnky, kteří sají rostlinám listy, čímž způsobují různé deformace a celkové zpomalení růstu. Kromě toho přenášejí nebezpečné virové choroby a tím, že potřísní rostliny nestrávenou a vylučovanou medovicí, umožňují růst “černí”. Ty pak nejen znehodnocují estetickou hodnotu výpěstků, ale podstatně omezují i asimilační schopnost, a tím i celkový růst rostlin. Jestliže přes léto rostliny letníme, to znamená, že je umístíme do venkovního prostředí, nejenže to prospěje jejich růstu, ale zbavíme se i mnohých škůdců. Občasný déšť, mírné kolísání teplot a pohyb vzduchu drobný škodlivý hmyz nesnáší a květinám většinou prospívá. Před ukončením letnění a před přenosem do místností musíme tyto rostliny zbavit uvedených škůdců ve všech stadiích; byly by základem pro jejich rozmnožení v podmínkách pro ně optimálních. Pozorně rostliny prohlédneme a v případě, že se o jejich likvidaci nepostarala sama příroda, musíme provést přímou ochranu pomocí vhodných přípravků. Ošetření je třeba uskutečnit ještě ve venkovním prostředí, nejlépe týden až čtrnáct dnů před přenesením květin do bytů. Ošetření v uzavřených obývaných prostorách je z hygienických důvodů většinou nevhodné.

Známe jejich požadavky?

Ošetřeny by však měly být všechny rostliny současně, aby nedocházelo k nežádoucím přesunům škůdců z napadených na již ošetřené. I když výběr přípravků proti škůdcům na pokojových rostlinách je široký, je třeba vědět, že na jednotlivé druhy působí vždy jiné přípravky a ty, které jsou univerzální, jsou většinou méně účinné. S určitým úspěchem je možné v pokojových podmínkách použít i biologickou ochranu pomocí specifických organizmů. Nepříznivé pěstební podmínky mají však vliv nejen na napadení různými škůdci, ale především na výskyt nejrůznějších fyziologických poruch. Chceme-li proto zdárně tyto rostliny pěstovat, musíme důkladně znát jejich specifické požadavky a pokud možno jim je poskytovat. Jestliže k tomu nemáme vhodné prostředky a podmínky (např. pravidelnou zálivku, nemrznoucí prostředí, možnost přitápění, velikost a orientaci oken apod.), je zbytečné rostliny trápit a raději si pořídíme takové, kterým naše podmínky a vybavení vyhovuje. Jestliže změnám v průběhu roku nepřizpůsobíme umístění rostlin, intenzitu zálivky, výživu a další pěstitelská opatření, rostliny reagují negativně. Dochází k nejen k nežádoucímu “vytahování” (etiolizaci) rostlin, ale i k zasychání špiček listů, korkovitosti, skvrnitosti a jiným vnějším příznakům, na kterých se především podílí suchý vzduch. Velmi častou příčinou poruch je i nadměrná zálivka, následkem které kořeny v trvale vlhké půdě hnijí. Konečným projevem pak je žloutnutí a opad listů, který často končí uhynutím celých rostlin.

FOTO 1 – List fikusu poškozený sviluškami

FOTO 2 – Květ bramboříku s mšicemi

FOTO 3 – Padlí na listech saintpaulie

FOTO 4 – Zejména panašované části okrasných rostlin jsou citlivé na světelné podmínky

FOTO 5 – Příčinou těchto příznaků na listu citrusu je odumírání kořenů z důvodu nadměrné závlahy

FOTO 6 – Listy saintpaulie poškozené sluncem a zálivkou na list

POKOJOVKY v zimě