Pokládka asfaltového šindele

Střešní asfaltové šindele se mohou pokládat téměř za jakékoliv teploty. Je ovšem potřeba dodat, že při teplotách pod zhruba 5 °C může při ohýbání šindelů docházet k jejich praskání.

 

Asfaltový šindel patří mezi vyhledávané lehké krytiny střech

 

V případě, kdy je tedy venku teplota pod 5 °C, nebo kdy již začíná mrznout, se šindele nechávají přes noc v nějaké vyhřívané místnosti: garáži, sklepu, předsíni, kde mají teplotu alespoň 10 °C a na střechu se pak instalují postupně, aby byly stále vytemperované a nepraskaly. Pak je s nimi možné pracovat bez jakýchkoliv omezení. V případě, že není možné šindele nechat prohřát, je nutné se šindeli pracovat více opatrně a neohýbat je najednou, ale postupně. Pokud jsou teploty nad 5 °C nebo pokud svítí výrazně sluníčko, je možné se šindeli pracovat bez omezení.

 

Hodí se nejen na střechy domů, ale i zahradních staveb

 

Zároveň je potřeba upozornit, že se asfaltové šindele instalované později na podzim a v zimě, tedy při nižších teplotách a malém slunečním svitu, již nemusí navzájem slepit. Ke slepení dojde až počátkem jara, kdy opět vystoupnou teploty nad 10 – 15 °C a kdy sluníčko rozehřeje samolepivé body, čímž se šindele k sobě dokonale slepí. Pokud budete chtít předejít neslepení šindelů při instalaci v podzimních, či zimních měsících, je možné šindele při instalaci podlepovat asfaltovým tmelem, který má funkčnost i při teplotách kolem 5 °C,  či nahřívat šindele teplovzdušnou pistolí (ne plamenem).

TEXT: REDAKCE
FOTO: OTA PAJER A ZAHRADNÍ CENTRUM KARLOVA KORUNA

 

Pokládka asfaltového šindele