Pohovka na sezení, odpočinek i spaní
Pohovka k tradičnímu vybavení dřívějších venkovských chalup nepatřila, ale dnes nějakou najdeme snad v každém víkendovém stavení. Slouží nejen k sezení, povalování, odpolednímu zdřímnutí, ale někdy i k občasnému, či dokonce pravidelnému spaní.
Pohovku bychom měli vybírat ještě pečlivěji než jakýkoliv jiný kus nábytku (kromě postele). Parametrů pro správnou volbu je hned několik. Většinou se v první řadě zajímáme o design a barevnost, ale nejdůležitější je to, co na první pohled vidět není, ovšem pocítíme to po usednutí nebo chvíli sezení – ergonomie pohovky. To znamená výška, hloubka a sklon sedáku, výška a sklon opěradla, tuhost čalounění, tvar područek.
Neexistuje samozřejmě jediný správný tvar a rozměr sedacího nábytku. Každý jsme jinak vyrostli, preferujeme něco jiného, což se ještě v průběhu let mění. Jestliže mají různí členové v rodině jiné požadavky, lze místo jedné velké pohovky pořídit dvě menší nebo pohovku a několik křesel. Přitom každý kus může být jiný, kombinování rozdílného nábytku je teď populární.
Pevná konstrukce, kvalitní čalounění
Pohovka se dá koupit za méně než deset tisíc korun, ale třeba i za více než desetinásobek. V ceně se odráží nejen jméno známé značky, velikost nábytku, ale samozřejmě i kvalita materiálů a zpracování.
Na kostru pohovek se používá masivní dřevo, dřevotříska, překližka, někdy je konstrukce kovová. Na očích máme především čalounění – může být z pravé nebo umělé kůže, z rozličných textilních materiálů od vlny přes len, bavlnu po polyester a směsové tkaniny. O kvalitě potahové látky vypovídá například testování na otěr, což bývá u „lepších“ pohovek uváděno. Zajímejte se i o způsob čištění, výhodou jsou snímatelné a prací potahy.
Jak měkce se nám bude sedět, záleží na výplni sedáků a zádových polštářů. V sedáku mohou být pružiny, různé druhy polyuretanových pěn i peří i jejich kombinace.
Chcete-li postavit pohovku do prostoru, přesvědčte se, že i její zadní strana je kvalitně zpracována. Někdy na ni bývá použita jiná, levnější látka, navíc viditelně upevněna sponkovačkou.
Od dvoupohovky po postel
Vhodnou pohovku najdete pro malý pokojík i velkou společenskou místnost. Vedle tradičních třímístných pohovek se vyrábějí i menší dvoumístné, ale i čtyř a vícemístné, rovné, do tvaru L, U i jinak zatočené, přístupné ze dvou stran, kombinované s lenoškou až po rozkládací pohovky, které poslouží na spaní jako jedno- nebo dvoulůžko.
Co je u rozkládací pohovky důležité? Pokud ji budete na spaní používat častěji, měla by být manipulace při rozkládání a skládání snadná a rychlá, nezbytností je kvalitní nedělená matrace. Výhodou je úložný prostor na lůžkoviny.
Design dělá tvar, barevnost i detaily
A zpět k designu. Do klasické venkovské chalupy se hodí především pohovky v retro stylu, s měkčími liniemi, často i vyššími zádovými opěrkami, ne tak strohé. Z materiálů stojí v popředí len, samet, kůže, vedle jednobarevných čalounů chalupě sluší i proužkované a kárované látky včetně stále oblíbených květovaných vzorů. Vedle nenápadných přírodních odstínů jsou v nabídce i všechny živější i pastelové tóny. Luxusní vzhled dodává nábytku prošívání s knoflíky, řasení, ozdobné čalounické hřebíčky, tvarované dřevěné nohy a další detaily.
Kvalita pěn v čalounění
Udává se v kg/m³. Neměla by mít pod 30 kg/m³. U levných sedaček bývá 20-25 kg/m³, takže se po pár měsících užívání prosedí. Pěny o hustotě 50-60 kg/m³ zaručují dlouhou životnost.
Dobré rady
Nejdříve vybírejte očima, pak pohovku důkladně vyzkoušejte, a to v různých polohách při sezení a ležení.
Má-li nábytek dlouho vydržet, volte odolný potahový materiál.
Výhodou je snadné čištění čalounění nebo snímatelné potahy.
Rozkládací pohovka používaná pro pravidelné spaní by měla mít kvalitní nedělenou matraci.
Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem