Pohodlné sezení
Posezení na zahradě či terase v letním období často přebírá funkci obýváku i jídelny. Díky stylovému polstrování bude odpočinek stejně pohodlný jako doma.
Většina zahradního nábytku je vyrobena z odolného materiálu, který vydrží vzdorovat paprskům slunce i dešťovým přeháňkám. Ať už je to dřevo, či proutí, umělý ratan, kov, nebo plast, komfortu si při sezení zrovna neužijeme. Můžeme jej ale výrazně zvýšit použitím různých polštářků, sedáků a polstrů.
Na materiálu záleží
Zatímco měkkou výplň skoro vždy tvoří molitanová pěna, polyesterové vlákno nebo obojí, potahy sedáků se vyrábí nejčastěji z polyesteru, bavlny nebo různých směsových tkanin. Každá z variant má své výhody. Bavlna je příjemná na omak, prodyšná a pohodlně se na ní sedí i v parných dnech. Snáze ale navlhne a pokud polštáře zapomeneme uklidit před letní přeháňkou, suší se déle. Syntetické látky mívají naopak často vodoodpudivou úpravu, takže uschnou během chvilky. Někomu však může být sezení na takové podušce nepříjemné. Rozumným kompromisem pak bývají látky z bavlny s příměsí polyesterových vláken a speciální nepromokavou povrchovou úpravou.
Před nákupem raději měřte
Výběr vhodných rozměrů polštářů často nákup trochu komplikuje. Od oka se jej většinou trefit nepodaří, a tak je lepší polstrování pořídit buď rovnou s nábytkem, nebo se na nákup vybavit přesnými rozměry. Chceme-li například polstrování na křesílko, nesmíme zapomenout kromě šířky sedáku změřit také hloubku sedu a výšku opěradla. V posledních letech už lze celkem bez problémů pořídit i podsedáky na houpačky a zahradní lavičky, i zde se ale vyplatí před nákupem všechny rozměry pečlivě přeměřit.
U zahradního nábytku méně obvyklých tvarů je obvykle čalouněný sedák součástí výrobku. Problém ale může nastat při jeho poškození, nadměrném ušpinění a podobně. U pevných matrací většinou potahy nejsou snímatelné a jejich praní je proto obtížné.
Hravost i elegance
Kromě pohodlí lze textilem k zahradnímu nábytku do zahrady přinést také osvěžující barevný akcent a vzor, který vtiskne zahradě či terase tu správnou atmosféru. Nejoblíbenější jsou kostky, proužky nebo květinové vzory, které se hodí k venkovským zahradám. Milovníci minimalismu často dávají přednost polstrům v tlumených tónech, jenž působí elegantně, harmonicky, nestrhávají na sebe pozornost, a naopak nechávají vyznít barvy, které do zahrady vnáší příroda.
Aby dlouho sloužily
Pokud chceme udržet polštáře co nejdéle pěkné, je nutné je maximálně chránit před nepřízní počasí. Samozřejmostí by mělo být sklízení před deštěm, ale příliš jim nesvědčí ani celodenní sluneční úpal, jenž způsobuje blednutí barev.
Je-li potah snímatelný, můžeme jej prát na 30 nebo 40 °C v pračce na jemný program. V opačném případě bychom měli polštářky před znečištěním chránit a případné skvrny ihned odstranit pomocí mýdla.
Dobrá rada
Aby polstrování při sezení z nábytku neujíždělo, mělo by jít vhodným způsobem přichytit například pomocí gumy, suchého zipu nebo tkanic.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem