Pohodlí na terase
Nezaručí ho pouze sedací nábytek. Budeme-li zaboření v měkkém křesle vystaveni spalujícímu slunci nebo dotěrnému větru přendávat z ruky do ruky skleničku či za šera luštit text v knížce, jistě se pohodlně cítit nebudeme. Při zařizování terasy proto musíme vzít tyto situace v úvahu.
Prostorná terasa může být odrazem interiéru, vybavení alternuje hlavně obývací pokoj. Současná nabídka trhu vizuální rozdíly mezi nábytkem a textilem určeným pro vnitřní a vnější užití dokonale stírá, odlišují je pouze užitné vlastnosti materiálů, z nichž jsou vyrobeny. Co by měly mít oba prostory shodné, je komplexní pohodlí a co nejméně náročnosti při úklidu a údržbě.
Ochrana před rozmary počasí
Aby nás při užívání terasy co nejméně omezovalo počasí, potřebuje pevnou střechu. Může být pokračováním střechy domu anebo mít pouze lehkou konstrukci s výplní z polykarbonátu, plexiskla či bezpečnostního skla, jež prostoru neubírá světlo, ale potřebuje být doplněna stínicí technikou. Postačí plachta, ideálně s možností naklopení. Větší stín poskytne výsuvná markýza na ruční nebo elektrický pohon. Pro ochranu z bočních stran je nejjednodušší použít závěsy, vyššího efektu dosáhneme navíjecími clonami.
Luxusnější verzi zastínění, případně i ochranu před dešťovými srážkami nabízí střecha na elektrický pohon. Nejsofistikovanější stupeň ochrany představují tzv. bioklimatické pergoly. Pomocí naklápěcích lamel nás podle potřeby chrání plně před sluncem či deštěm, ale při pootevření propouštějí světlo a nebrání proudění vzduchu. Přidáním screenových rolet na boční stěny získáme ochranu také před větrem, aniž bychom přišli o přísun denního světla. Pergolu je možné uzavřít rovněž průhlednými roletami z měkčeného PVC nebo celoskleněnými příčkami, čímž vznikne alternativa zimní zahrady.
Nábytek podle preferencí
Křesla, sedací soupravy, pohovky a lenošky se vzhledem i pohodlností neliší od těch interiérových. Jediným rozdílem je konstrukce a čalounění odolávající povětrnostním vlivům. Odpadá tím jejich uklízení na konci každého dne či při prvním zahřmění. Ideální jsou modulové sestavy sedacího nábytku, které lze různě přeskupovat podle aktuálních požadavků. Houpací křesla, lavice, lůžka i stále oblíbené hamaky navodí uvolněnou bohémskou atmosféru, která z nás snímá pocit neodkladnosti nejrůznějších chalupářských a zahrádkářských prací. Přístavné stolky umožní každému mít na dosah vše, co potřebuje – skleničku s nápojem, časopis, kapesníčky, popelník atd.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Pohodlí na terase:
Jaká prkna na terasu
Jak položit terasové desky
Zastřešení terasy
Stavba terasy
Inspirace pro vaši terasu
Vnitřní a venkovní zábradlí
Most mezi pohovkou a zahradou
Jak na terasu
Dřevo nedřevo
________________________________________________________________________
V kvalitním lůžku si na terase můžeme dopřát posilující spánek při odpolední siestě i za horkých letních nocí. Především pro noční použití se vyplatí instalovat nad lůžko moskytiéru nebo pořídit postel s nebesy, do níž budou vstupu obtížného hmyzu bránit závěsy z lehké látky či síťoviny. Lůžko doplníme měkkými polštářky a lehkými plédy.
Očista i osvěžení
Určitě oceníme, když se součástí obytné terasy stane více či méně vybavená letní kuchyň, díky níž může být při přípravě jídel celá rodina spolu. Horké dny si žádají větší přísun tekutin i zchlazení, hodí se proto alespoň malá chladnička se zásobou minerálek, pro děti pak nádoba s kohoutkem, aby si mohly kdykoliv samy načepovat šťávu. Pokud na terasu zavedeme vodu, můžeme tu v kuchyňce umýt suroviny i po jídle nádobí, ale také se osvěžit pod sprchou nebo uvolnit svaly ve vířivce.
Budiž světlo a teplo
V létě je na terase nejkrásněji za vlahých večerů. Sedět potmě a počítat hvězdy má sice něco do sebe, ale těžko se tomu budeme věnovat po celý čas. Na jídlo i společenské aktivity si potřebujeme posvítit. Centrální osvětlení by nemělo chybět nad jídelním stolem, případně nad sedací soupravou, kde se budeme věnovat společenským hrám. Pro ostatní aktivity je lepší volit bodová světla, ideálně naklápěcí, aby bylo vidět například na čtení.
Ušetřit za energii nebo mít světlo i na terase, kam není zavedena elektřina, pomohou solární svítidla. Vypomoci si můžeme rovněž akumulátorovými nebo plynovými lampami či svítidly na olej.
Rozhánět horký stojatý vzduch zvládne stropní nebo podlahový ventilátor. Za chladnějších dnů naopak oceníme tepelný zdroj. Volit můžeme mezi závěsným či nástěnným infrazářičem anebo stojanovým topidlem na propan-butan. Teplo nám může dodávat také venkovní krb.
Maximalizujte pohodlí
- Pro výstavbu terasy vybírejte místo zajišťující co největší soukromí.
- Silné závěsy nepropustí slunce, ale ani vzduch, příliš slabé zase nechrání před sluncem dokonale. Aby nevlály při každém závanu větru, postačí mít olůvka všitá do spodního lemu.
- Podlaha terasy by měla být bez třísek a ostrých výběžků, aby nedošlo k poranění při chůzi na boso. O příjemnější došlap se postarají kusové koberce.
Pohodlí pro všechny
Vaše pohodlí by nikdy nemělo být na úkor druhých, proto osvětlení směřujte tak, aby nesvítilo do oken dalším členům rodiny, kteří se už uložili ke spánku, nebo sousedům. Stejně je tomu s hlasitou hudbou či sledováním sportovních přenosů a filmů.
Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Tchibo, Hornbach, Bonami, Atelier Flera, Westwingnow, Bella Rose, Fieldman, H&M