U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pohoda a dobré jídlo

Kategorie: Zvláštní nabídka – červenec 2002 | Autor:

Krb je částí stavby

Krby na terase u chaty nebo chalupy jsou nedílnou součástí architektury. Mohou být z vnější strany přistavěny přímo ke zdi, nebo stát volně, což umožňuje vnímání a případně i používání ohně ze všech stran. Stále oblíbenější jsou krbové sestavy: Na jeden komín, který bývá výraznou součástí exteriéru domu, se napojují dva rohové nebo stěnové krby – jeden vnitřní a druhý venkovní na terase. Ideální poloha krbu je na závětrné straně, což ostatně platí pro všechny typy otevřených ohnišť. Při stavbě krbů v odlehlých zahradních koutech nejsme tolik vázáni architekturou domu. Nicméně i zde je třeba vycházet z velikosti a koncepce zahrady a uspořádání zahradního koutu. Krby například mohou být součástí stěny nebo opěrné zídky. Vhodné je spojení esteticky působícího krbu s méně vzhlednými zahradním objektem, například skleníkem nebo garáží. Kombinace krbových staveb s různými formami přístřešků či pergol přispívá k zvýšení uživatelského komfortu a k jejich celkovému zvýraznění. Ve velké zahradě lze vybudovat otevřené ohniště, krb nebo letní kuchyni i jako solitéru. Také pro párty v zahradě platí obdobná pravidla jako na terase: Dostatek místa pro přípravu pokrmů, bezpečný pohyb hostů a možnost skladování paliva.

Mobilita a jednoduchost

V zimě se z krbů stanou většinou statické a nepraktické objekty. Místo pevného krbu však postačí i menší pevné nebo mobilní grily. Jednoduché, ale dostatečně výkonné, jsou kovové přenosné rošty pro 4 – 5 osob, které můžeme buď postavit volně do zahrady a nebo je zabudovat do zahradní krbové sestavy. Jdou lehce rozebrat a uskladnit a nebo naložit spolu s balíkem dřevěného uhlí do vozu při cestování. Kovová konstrukce přenosného grilu může být opatřena na jedné straně kolečky – lze jej tedy snadno přemístit podle potřeby. Jednoduchý gril z pálených cihel si můžeme postavit i sami.

Recepty “ode všeho něco”

Chatařské ražniči na špízu

300 g točeného salámu nebo kabanosu, 3 cibule, 2 papriky, 6 rajčat, sůl, 5 vařených brambor

Plátky uzeniny napichujeme na jehlice nebo na prut střídavě s cibulí, paprikou, bramborem a rajčetem, osolíme a opékáme.

Jehněčí kotlety na rožni

8 jehněčích kotlet, sůl, pepř, fenykl, olej na potření

Tenčí kotlety potřeme solí, pepřem a drceným fenyklem, pokapeme olejem a necháme hodinu odležet. Pak grilujeme 4 minuty po obou stranách.

Placičky z mletého masa

130 g vepřového a 150 g hovězího mletého masa, 20 g hrubé mouky, sůl, 1 dl vody

Hovězí maso rozmícháme s vodou, přidáme mouku, vepřové maso a sůl (můžeme přidat i trochu sádla nebo oleje). Těsto necháme odpočinout a pak uděláme malé placičky. Grilujeme po obou stranách na plátu alobalu do zlatova. Podáváme s ředkvičkovým salátem.

Kuře s banány

1 kuře, 1 větší cibule, 1 dl oleje, 10 velkých banánů, sůl, pepř, dohromady 2 lžíce bylinek (máta, yzop, saturejka a petrželka)

Na pánvi osmahneme jemně nakrájenou cibuli, přidáme kuře, osolíme a grilujeme. Nakrájené banány zamícháme, okořeníme, zaprášíme moukou a na otevřené pánvi opékáme do změknutí. Deset minut před koncem přidáme nakrájené bylinky.

Kachna plněná ovocem

1 kachna, 4 jablka, 150 g švestek, 2 sladké pomeranče, nebo mandarinky, pepř, sůl

Švestky omyjeme, zbavíme pecek, jablka bez jádřinců nakrájíme na plátky, pomeranče oloupeme. Kachnu osolíme, opepříme a naplníme směsí ovoce. Otvor zašijeme. Pak potřeme olejem a za stálého potírání grilujeme do změknutí (asi 1,5 hodiny).

Mořské filé na roštu

4 porce mraženého rybího filé, 20 g oleje, pepř, sůl, sladká paprika

Filé necháme mírně rozmrazit, osolíme, opepříme a posypeme sladkou paprikou. Pak je vložíme na rošt, potíráme olejem a grilujeme 8 minut po obou stranách.

_________________________________

Dobré rady pro grilování

* Když grilujete poprvé, nejdříve si přípravu pokrmů nacvičte sami bez hostů. Mějte na paměti, že kolem bude mnoho lidí a grilování na žhnoucím uhlí je mnohem obtížnější, než v kuchyni.

* Potraviny se zásadně připravují až na žhavém základu, který zůstane v ohništi po spálení dřeva. Při styku potraviny s plameny se zejména na masu usazují nebezpečné spaliny.

* Na žhavý základ po shoření dřeva lze přikládat dřevěné uhlí, obráceně to není vhodné.

* Některá dřeva (například bezinka, jilm, vrba, modřín, ale i smrk) zvláště nejsou-li dostatečně vyschlá, mohou svým zápachem grilované potraviny znehodnotit. Před spalováním je třeba dřevo zbavit kůry.

* Do ohniště je možné při grilování přikládat dřevo ovocných stromů nebo některé byliny, které dodají připravovanému pokrmu zvláštní aroma.

* Pokud se nějaký plátek masa začne na roštu připalovat, “přilepte” olejem na rizikové místo kousek alobalu.

_______________________________

Čím se v krbech topí

* V krbech topíme především dřevem (nebo dřevěnými briketami) a dřevěným uhlím. Nejvhodnější jsou dobře vyschlá (nejlépe dva roky na povětrnosti) tvrdá dřeva, jako nejlepší se uvádí buk.

* Potraviny se zásadně připravují až na žhavém základu, který zůstane v ohništi po spálení dřeva. Čím kvalitnější dřevo na grilování použijeme, tím lépe jsou potraviny upraveny. Některá dřeva, zvláště vlhká, při hoření zapáchají, např. bezinka, vrba, jilm, modřín. Nepříjemně nás může při hoření překvapit i smrk, který občas (zvláště syrový) vydává zápach po terpentýnu. Také v běžném krbu “voňavá” pryskyřice z borovice může grilované potraviny naprosto znehodnotit!

* Také v grilu topíme zejména dřevěným uhlím. Zapaluje se nejlépe pevným lihem nebo plynovou pistolí a nechá rozhořet, aby se vytvořily žhavé oharky. U plynových grilů je ve spodní části umístněna nádoba s plynem a nad ní je samotný gril. Kvalitnější grily mají nad roštem víka k zaklopení, takže lze maso a další potraviny i podusit a podobně. Některé typy mají hořáky na bočních stranách grilu. Tuk a šťáva z masa v nich nekape na žhavé a nepřepaluje se, takže nevznikají karcinogenní látky. Populární je také grilování plynem na lávových kamenech. Kameny se nejprve na mřížce rozpálí a teprve jejich čistým a sálavým teplem se připravují potraviny. Také elektrické grily nabízejí jednoduchou a rychlou přípravu pokrmů, kterou lze snadno regulovat. Maso je však nutno stále potírat olejem nebo marinádou, aby nebylo příliš suché.

* Při spalování dřeva ovocných stromů vznikají různé vůně, které můžeme využít. Na kraj rozhořeného dřevěného uhlí dáme několik polínek například z jabloně, třešně nebo švestky a necháme je hořet tak, aby trochu ovoněla nejen vzduch kolem nás, ale i maso, které připravujeme. Do ohniště je možné přikládat některé byliny a nechat je shořet či zuhelnatět a jejich vůní ovonět maso. Například je možné použít jalovec, mátu peprnou, rozmarýn, saturejku nebo směs provensálského koření apod. Vždy je nutno vše předem vyzkoušet. Co jednomu může vonět, jiný nemusí dobře snášet!

Pohoda a dobré jídlo