Podzimní péče o zahradní nábytek
Kromě zahrady se na podzim musíme také dobře postarat o zahradní nábytek. Pokud nemáme krytou terasu nebo pergolu, je zapotřebí jej přinejmenším uklidit.
Co dělat, abychom se z funkčního a pěkného nábytku netěšili jen jednu sezonu? Nábytek očistíme a ošetříme vhodným přípravkem, který nám doporučil výrobce nebo prodejce. Vybereme si produkty vhodné pro materiál, z něhož je konkrétní nábytek vyroben. Pokud jej ponecháme na terase nebo pod pergolou, je důležité, aby nohy nestály ve vlhku. Také jej můžeme chránit před prachem, deštěm a sněhem krytem, který pořídíme v obchodech. Plastové kryty stojí pár stokorun, ale za kvalitní značkové potahy zaplatíme až několik tisíc korun. Dřevěný a ratanový nábytek musí i pod krytem dýchat, jinak by mohl chytit plíseň.
Dřevěný nábytek
Dřevo je přírodní živý materiál, který v závislosti na vlhkosti vzduchu neustále pracuje, rozpíná se a smršťuje. Tvrdá dřeva jsou odolná, ale vyžadují péči jak v průběhu sezony, kdy je zapotřebí nábytek olejem dvakrát až třikrát natřít, tak před zimou, kdy jej očistíme a ošetříme ještě jednou. Toto dřevo neobsahuje tolik oleje jako například teak. Na umytí použijeme čisticí prostředek na dřevo. Řídíme se návodem uvedeným na obalu. Pokud to nestačí, lze postup opakovat. Je-li nábytek hodně špinavý, pomůže vysokotlaká hadice. Před natřením olejem ale musí být dřevo úplně suché.
Často si pořizujeme zahradní nábytek z teakového dřeva. Je možné, že není od výrobce opatřen povrchovou úpravou. Pak časem získá šedavou patinu. Jestli chceme mít nábytek v tmavších barvách, musíme jej napustit teakovým olejem. Jakmile je dřevo jednou naolejováno, je potřeba o něj pečovat pravidelně.
Exotické dřeviny (akácie, meranti, yellow balau, eukalyptus, durian a další) a ratan ošetřujeme vhodnými speciálními čisticími přípravky, které nábytek očistí a nevysuší. Pokud jsou na nábytku tmavé skvrny nebo usazeniny prachu, je nutné použít smirkový papír nebo brusnou houbičku, obzvláště v případě, že je povrch drsný. Postupujeme vždy v jednom směru. Je-li nábytek mořený, natřeme opravená místa vhodným odstínem mořidla a po zaschnutí použijeme olej nebo jiný doporučený přípravek. Ošetřený nábytek uložíme v suchu.
Kov, plast a umělý ratan
Zahradní nábytek dále může být z ocele. Kvalitní nábytek má třeba povrchovou vrstvu Thermosint, která kov chrání před korozí. V takovém případě může nábytek přečkat zimu venku. Kovové sestavy bez speciální povrchové vrstvy je dobré na zimu uklidit. Případné dřevěné komponenty, například područky, ošetříme olejem.
Nábytek z hliníku je obvykle vyroben ze slitiny mědi a hliníku označované názvem dural nebo duraluminium, což je obchodní označení pro různé slitiny (obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu a podobně). Oproti čistému hliníku je dural jen nepatrně těžší, ale až pětkrát pevnější i tvrdší. K údržbě postačí vlažná voda a hadřík, pozornost věnujeme syntetickým textiliím a výpletům.
Plastový nábytek
Hlavně ten levnější v mraze může zkřehnout, proto ho na zimu očistíme prostředkem na plasty, opláchneme vodou, osušíme a následně uskladníme. Vyplétaný nábytek z umělých vláken (Sunloom, Hularo) je odolný a výrobci deklarují, že může zůstat venku přes zimu. Nábytek z levnějších materiálů by neměl být vystavován teplotám nad 40 °C a v zimě teplotám pod 0 °C. V období mrazů, kdy materiál křehne, by mohlo dojít k jeho popraskání.
www.mountfield.cz, www.obi.cz, www.kettler.cz, www.stachema.cz
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem
Vybíráte zahradní nábytek? Kompletní nabídku včetně příslušenství naleznete na www.give.cz/zahradni-nabytek